Carmencita Brojboiu

scenograf
Studii:
• Liceul de Arte Plastice Constanţa, secţia Scenografie
• Universitatea Iaşi, Facultatea de Geologie-Geofizică
• Doctor in Arte plastice si decorative
Expoziţii personale de grafică:
• 1988 – Iaşi, Galeria Cupola
• 1990 – Bucureşti, Casa Culturii Cehe

Expozitii personale de scenografie:
• 2014 – "Getting real" - Teatrul Maghiar de Stat Cluj
• 2013 – Institutul și Muzeul Național de Teatru Budapesta

Expoziţii de grup în ţară:
• 1986 – Bucureşti, Sala Dalles – Salonul Republican Bienal de Grafică
• 1987 – Bucureşti, Sala Dalles – Expoziţia Republicană a Tineretului
Iaşi, Constanţa, Oradea, Piatra Neamţ

Expoziţii internaţionale de grafică:
• 1985 – Gabrovo, Bulgaria
• 1986 – Wiesbaden, Germania
• 1986 – Rotterdam, Olanda
• 1987 – Hiroshima, Japonia
• 1987 – Mainz, Germania – Gutenberg Muzeum (lucrări solicitate pentru colecţia muzeului)
• 1988 – Enghien les Bains, Franţa
• 1989 – Toronto, Canada
• 1989 – Arezzo, Italia
Din 2006 membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj.

Scenografia la spectacolele de teatru, dintre care 

• Maurice Ravel: Ora Spaniola/ Copilul și vrăjitoriile, regia: Gábor Tompa, Opera Maghiară Cluj, • decor și costume, 2018
• Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere,regia: Robert Raponja, Kazalište lutaka Zadar, Croația • costume și păpuși, 2018
Ilegitim, după un text colectiv creat de Adrian Sitaru și Alina Grigore, regia: Adrian Sitaru, Teatrul Maghiar de stat Cluj • decor și costume, 2018
• Aristofan: Eutopia, regia: Yannis Margaritis, Teatrul de Stat Constanța • decor și costume, 2017
• August Strindberg: Domnișoara Julie, regia: Felix Alexa, National Theatre Company of Korea, Seoul • decor și costume, 2016
• A. P. Cehov: Ursul, regia: Felix Alexa, Teatrul de Stat Constanța • decor și costume, 2016
• Max Frisch: Biedermann și incendiatorii, regia: Gábor Tompa, Teatrul German de Stat Timisoara • costume, 2016
Cartea bătrânilor, regia: Mihaela Panainte • decor și costume
Pour Toujours (În vecii vecilor), regia: Dominique Serrand • costume
• August Strindberg: Pelicanul, regia: Felix Alexa • decor și costume
UbuZdup! adaptare de Gábor Tompa, după Ubu înlănțuit și alte texte de Alfred Jarry, regia: Gábor Tompa, Teatrul Național Cluj • decor și costume
• A. P. Cehov: Livada cu vișini, regia: Gábor Tompa, Teatrul Național Maribor, Slovenia • decor și costume
• Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz • decor și costume
#cântecdelebădă, după Cehov, regia: Ferenc Sinkó • decor
• Teatrul Nottara - Martin McDonagh: Vestul singuratic, regia: Cristi Juncu • decor și costume
• Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa • costume
• George Tabori: MEIN KAMPF, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Național Cluj • decor, costume
Caravaggio Terminal, un proiect de András Visky și Robert Woodruff, regia: Robert Woodruff • decor, costume
• Al. I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán • decor, costume
• Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja • decor, costume
• Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal • costume
• Aureliu Manea: Trilogia Aureliu Manea, regia: Gábor Tompa, Teatrul Național Cluj • decor, costume
• Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi • decor
Cina festivă a lui Don Juan, regia: Matthias Langhoff • costume
• Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Eugen Ionesco: Rinocerii, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional din Praga • costume
• Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod • decor
• August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa • decor, costume
• Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban • decor, costume
• Thomas Bernhard: Immanuel Kant, regia: Alexandru Colpacci, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timişoara • decor, costume
• A. P. Cehov: Ivanov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra, Bucureşti • costume
• Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja • decor, costume
• Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Aristofan: Lysistrata sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand • costume
• William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff • asistent de scenografie, costume
• F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu • decor, costume
• G. Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu • costume
• Sarah Ruhl: Casa curată, regia: Attila Keresztes • decor
• Michael Frayn: Linişte în culise!, regia: Petre Bokor • decor, costume
• William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa • costume
• Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja • decor, costume
• Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder • costume
• A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban • decor, costume
• András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Heiner Müller: Cvartet, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Euripide: Bacantele, regia: Yannis Margaritis, Grecia • decor, costume, măşti
• Eugene Ionesco: Rinocerii, regia: Gábor Tompa • costume
• I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa • costume
• András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Slavomir Mrozek: Casa de pe graniţă, regia: Gábor Tompa • decor, costume
Black Eyed Roses, regia: Alan Lyddiard, Marea Britanie • decor, costume
• Aldo Nicolaj: Hamlet in sos picant, regia: Robert Raponja, Croaţia • decor, costume
• A. P. Cehov: Cerere în căsătorie, regia: Robert Raponja, Croaţia • decor, costume
• după Euripide: Medeea-Cercuri, regia: Gábor Tompa • decor, costume
• Carlo Goldoni: Il Campiello, regia: Mona Chirilă • costume, măşti
• Igor Bauersima: Norway.Today, regia: Radu Alexandru Nica • decor, costume, montaj video
• Ibsen: Nora, regia: Radu Alexandru Nica • decor, costume
• Aristofan: Norii, regia: Florin Zamfirescu • decor, costume
• John Steinbeck: Of Mice and Men, regia: Yannis Margaritis, Grecia • decor, costume
• Aki Kaurismaki: I Hired a Contract Killer, regia: Radu Alexandru Nica • decor, costume
• H. Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes • decor, costume
• Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa • costume, măşti, machiaj
• S.I. Witkiewicz: Gândacii, regia: Gábor Tompa • decor, costume, machiaj-body painting
• Sofocle: Electra, regia: Yannis Margaritis, Grecia
Câteva din cele 1001 de nopţi, regia: Mona Chirilă • costume, obiecte animate
Fiakas, regia: Panos Scouroliakos, Grecia • decor, costume, machiaj
• Euripide – Calo: Troienele sau Long Journey, regia: Yannis Margaritis, Grecia • decor, costume, machiaj
• Moliere: Doctor fără voie, regia: Yannis Margaritis, Grecia • decor, costume, machiaj
Jungle X coregrafia, regia: Gigi Căciuleanu, Franţa • obiecte animate, scenografia
• Philip Osment: Little Violet and the Angel, regia: Philip Osment, Anglia • păpuşi, decor, costume
• Aristofan: Adunarea Femeilor, regia: Yannis Margaritis, Grecia • decor, costume, machiaj
• Federico Garcia Lorca: Nunta însângerată, regia: Mona Chirilă • costume, măşti, machiaj
• Zanina Mircevska: Dies Irae, regia: Alecsandar Ivanovski, Macedonia • decor şi costume
• după Gogol -Bulgakov: Mantaua, regia: Mona Chirilă • costume
• W. Shakespeare: Neguţătorul din Veneţia, regia: Tudor Chirilă • decor şi costume
• N.V. Gogol: Căsătoria, regia: Mona Chirilă • costume, machiaj
• Matei Vişniec: Despre sexul femeii ca un cîmp de luptă în războiul din Bosnia, regia: Răzvan Ionescu • decor şi costume
Commedia dell Arte Păţania lui Arlecchino, regia: Mona Chirilă • decor şi costume
• Kleist: Penthesileea, regia: Cătălina Buzoianu • colaborare decor
• Lin Coghlan: Cu dragoste de la Nicolae, regia: Philip Osment, Anglia • decor şi costume


Scenografia la peste 20 de spectacole de teatru de păpuşi,

regizate de Mona Chirilă, Ildikó Kovács, Ioana Jora, Aneta Forna-Christu, Liviu Manolache, Aristiţa Albacan, Bori Varga-Ghiţulescu  

Scenografia la spectacole de dans:
Hamlet – coregrafia: Péter Uray
Romeo & Juliet – coregrafia: Péter Uray
Mozartissimo – coregrafia: Gigi Căciuleanu, Franţa
Anotimpuri (Vivaldi) – coregrafia: Sergiu Anghel
Rhythm Hunter – coregrafia: Ingrid Lupescu-Szell, Germania
Rapsody in Blue – coregrafia: Călin Hantiu
Capricii romantice – coregrafia: Alice Necsa, Austria
Schimbare de program – coregrafia David Slobaspyckyj, Austria

Scenografia la spectacole de operă:

Jean- Philippe Rameau: Indiile galante, regia: Andrei Şerban, Opera Naţionala Iaşi • decor şi costume
Mozart: Don Giovanni, regia: Gábor Tompa • decor şi costume
Franz Lehár: Văduva veselă, regia: Mona Chirilă • decor şi costume
Cornel Ţăranu: Oedipe-Oreste, regia Rareş Trifan • decor şi costume
Voltaira - Leondard Bernstein: Candide sau Optimismul, regia Vincent Liotta, SUA • decor şi costume

Teatre cu care a colaborat sau colaborează:
National Theatre Company of Korea (Seoul, Coreea de Sud)
Teatrul Național Maribor (Slovenia)
Teatrul Naţional din Praga (Cehia)
Alexandrinsky Theatre (Sankt Petersburg, Rusia)
Bristol Old Vic (Bristol, Anglia)
Theatre Centre (Londra, Anglia)
Clear Day Productions (Londra, Anglia
Sherman Theatre (Cardiff, Londra
Spring Theatre (Atena – Grecia)
Teatrul Regional şi Municipal din La Mia (Grecia)
Novosadko Pojoriste – Teatrul Municipal din Novi Sad (Serbia)
Teatrul Mic, Bucureşti
Teatrul Act, Bucureşti
Teatrul Naţional Cluj
Teatrul Naţional Târgu-Mureş
Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Teatrul  Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Teatrul Dramatic Constanţa
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timişoara
M Studio, Sfântu Gheorghe
Teatrul de Păpuşi Constanţa
Teatrul pentru Copii şi Tineret “Ariel“, Târgu-Mureş
Teatrul de Păpuşi. Baia Mare
Teatrul de Păpuşi, Cluj
Teatrul de Păpuşi, Oradea
Teatrul de Balet “Oleg Danovski”, Constanţa
Olympic Cultures 2004 (Grecia)
Patras – European Capital of Culture, 2006
1994-2004: participare la  workshop-uri de teatru şi coordonare proiecte culturale în domeniul teatral în cadrul programului Art for Social Change, organizat de European Cultural Foundation;
2006: conduce workshop de scenografie-arte vizuale cu tema “Antiqua” la FERR – Pola, Croaţia.

Premii:
Premiul pentru cea mai buna scenografie - scenografia spectacolului Ursul, regia Felix Alexa, la Ediția a XXIII-a a Festivalului de Internațional de teatru scurt de la Oradea, 2017
Premiul pentru cel mai bun spectacol la sectiunea Crize de familie, Livada de visini de A. P. Cehov, regia Gábor Tompa. Pentru anvergura şi coerenţa viziunii regizorale, precum şi pentru conceperea inedită a spaţiului scenic. In cadrul FEST(in) 2016 – Teatrul Nottara Bucuresti
Premiul pentru cea mai bună scenografie - scenografia spectacolului Cartea bătrânilor, regia Mihaela Panainte, la Ediţia a XXII-a a Festivalului de Teatru Scurt de la Oradea, 2016
• Scenografia la filmul Superman, Spiderman sau Batman (regia: Tudor Giurgiu), care a câştigat Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj al Academiei Europene de Film, pentru filmul (scenografie)
• Scenografia la spectacolul Strigăte şi şoapte (regia Andrei Şerban), care a câştigat Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) pentru cel mai bun spectacol în 2011
• Nominalizare Premiul Criticilor de Teatru (Ungaria), Cele mai bune costume (Georg Büchner: Leonce şi Lena)
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE ÎN STAGIUNEA 2010/2011 – pentru scenografia spectacolului Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa
• Nominalizare la Premiul Masca de Aur (Rusia): PENTRU CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE ÎN STAGIUNEA 2009/2010 - Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban, Teatrul Alexandrinski (Sankt Petersburg)
• Scenografia la spectacolul Trei surori (regia: Gábor Tompa), care a câştigat Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) pentru cel mai bun spectacol în 2011
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE ÎN ANUL 2007 – pentru scenografia spectacolului Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban, care a câştigat Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol în 2007
2007 • Premiul "Vlad Mugur" - pentru scenografia spectacolului Discipolii, regia: Gábor Tompa
2005 • Premiul pentru cele mai bune costume la Festivalul Naţional de Teatru de la Uzice (Serbia -Muntenegru) pentru spectacolul Medeea-Cercuri
2004 • Premiul pentru scenografie la Festivalul Dramaturgiei Româneşti, Timişoara pentru spectacolul Jaques sau supunerea
2002 • Premiul pentru inovaţie şi noi tehnici în teatru de animaţie pentru spectacolul Ivan Turbincă la Festivalul “Puck Anima Fest”
1998 • Premiul pentru originalitate – spectacolul Albă ca Zăpada la Festivalul “Gulliver”, Galaţi
1996 • Premiul pentru originalitate – spectacolul Ivan Turbincă la Festivalul “Gulliver”, Galaţi
1993 • Premiul pentru scenografie – spectacolul Fetiţa cu chibrituri la Festivalul “Săptămâna teatrelor de păpuşi”, Constanţa
1993 • Premiul revistei “Varianta” pentru scenografia spectacolului Fetiţa cu chibrituri
1992 • Premiul pentru scenografie – spectacolul Capra cu trei iezi la Festivalul “Săptămâna teatrelor de păpuşi, Constanţa

Participări la festivaluri:
România: Bucureşti (Festivalul Naţional de Teatru I.L. Caragiale), Sibiu (Festivalul Internaţional de Teatru), Oradea, Constanţa, Galaţi, Cluj, Bacău, Timişoara
Cehia: Quadrienala de scenografie de la Praga, 16-25 iunie 2011.
Ungaria: Budapesta, Kecskemét, Pécs, Kisvárda
Moldova: Chişinău
Turcia: Alacati , Denizli
Norvegia: Lillehammer
Germania: Hanovra, Ulm
Polonia: Zakopane
Grecia: Atena (Olimpiada Culturală 2004-Festival of Athens ); Patras – Capitala Culturală a Europei 2006
Serbia-Muntenegru: Belgrad, Uzice
Cipru
Italia: Torino – Festivalul Uniunii Teatrelor Europene (2007)
Slovenia: Ljubljana
Franţa: Avignon
Polonia: Gdansk
Japonia: Tokyo - Ibsen International Festival

Membru: 
UNITER (Uniunea Teatrală din România)
UAP (UNIUNEA ARTIŞTILOR PLASTICI din ROMÂNIA)
Fundaţia Culturală “MENTHOR“