Huedin, 1979

Ferenc Sinkó

Locul şi data naşterii: Huedin, 12 iulie, 1979

1998 – 2002 • Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Litere, Catedra de Teatru, Actorie (Clasa profesorilor: Hatházi András, Szilágyi Palkó Csaba)

Din septembrie, 2002 – membru al Teatrului Maghiar de Stat Cluj.

 

Roluri actuale

2016/2017

Steve - Tennessee Williams: Un tramvai numit dorință, regia: Tom Dugdale

2015/2016

Fochist, Student - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal

2014/2015

Terry - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale

2011/2012

Kim, prietenul lui Christian, chef - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Al doilea poliţist - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Iefim, Ilia Ilici Teleghin - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2015/2016

Max - Anne Lepper: Seymour, regia: Balázs Bodolai

2014/2015

Umbra - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
Akela - László Dés – Péter Geszti – Pál Békés: Cartea junglei, regia: Zoltán Puskás
Al treilea cetăţean - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa

2013/2014

Áron - László Szabédi: Cariera unui soţ, regia: András Hatházi
Ministrul Abisiniei / Doctor SS / Membru LM - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal
Moartea elegantă / Bizantină - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Gergő, vizitiu bătrân - Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi

2011/2012

Amadou - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Comandantul lupilor - Frank L. Baum – Zalán Tibor: Vrăjitorul din Oz, regia: Zoltán Puskás

2010/2011

Biff - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Metellus - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Niko - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Fadrias - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

2009/2010

Omul ciot - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2008/2009

Hérault-Séchelles - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Contele Rivers, fratele reginei - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
Rode Vladimir Carlovici - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Krumins - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Peer Gynt tânăr - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Al doilea ministru - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu
Marco I, fiul lui Simone - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Hangiu - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes

2005/2006

Simon - András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa
Dionisos - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Măcelarul - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
Vestitorul - Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
Mască - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
Doctor Placebo - Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Jensen, lacheu - Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes

2002/2003

Al doilea învăţat - Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
SERVITORI (care nu vorbesc) - Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Gábor Rusznyák
Măşti - I. L. Caragiale: D-ale carnavalului, regia: Mona Chirilă

2001/2002

Manase - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder

Roluri interpretate în timpul facultăţii:

PREZLI – Egressy Zoltán: Albastru, albastru, albastru, regia: Szilágyi Palkó Csaba
SVETLOVIDOV / APLOMBOV...tot n-ai să mă faci să cânt…,după piesele Cântec de lebădă şi Nunta de A.P. Cehov, regia: Hatházi András
IORGOS – R. M. Fassbinder: Digo, regia: Hatházi András
VALMONT – Cristopher Hampton: Legături primejdioase, regia: Szilágyi Palkó Csaba
CĂLUGĂRUL TIMOTEU – N. Machiavelli: Mătrăguna, regia: Hatházi András
CONSTIINŢAJedermann, regia: Vadas László
ALAJOS – Szép Ernő: Cafenea, regia: Szilágyi Palkó Csaba

Alte activităţi profesionale:

Spectacole de dans contemporan (produse de GroundFloor Group):
Parental CTRL, 2015
Parallel, 2013
DIVAS, 2011
Post.Sync, 2010
Message, 2009
SUNSET, 2007

Participări la Workshop-uri:
2005 – Kontakt-Budapest (Atelier de Improvizaţie Contact), Ungaria
• Contact improvizaţie – condus de Alicia Grayson (SUA)
• Contact improvizaţie – condus de Thomas Kampe (UK)
2004 – DanceWeb/Im Puls Tanz, Viena, Austria
• Contact improvizaţie – condus de Andrew Harwood & Chris Aiken (SUA/Canada)
• Contact improvizaţie – condus de Nita Little (SUA)
• Butoh – condus de Ko Murobushi (Japonia)
2001 – • IDMC (Atelier International de Dans si Miscare), Budapesta
• Afro-pop – condus de Oboja Adu (Ghana)
• Broadway – condus de Phil LaDuka (USA)
• Salsa – condus de Hernan Toledo (Peru)
1999 – IDMC (Atelier Internaţional de Dans şi Mişcare), Budapesta
• Afro-pop – condus de Oboja Adu (Ghana)
• broadway – condus de Phil LaDuka (SUA)

Filme:
Creon, regia: Hatházi András, Duna Műhely – 2001
Chemarea, regia: Hatházi András, Duna Műhely – 2002
Ochelarii, regia: Mészáros Péter, Tabăra de creaţie Duna Műhely-Filmtett – 2002

Activitate artistică la TMS Cluj

2016/2017

regia - Hormon

2015/2016

coregrafia - Pál Békés: Vrăjitorul neîndemânatic, regia: László Béres

2014/2015

coregrafia - Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes
regia - #cântecdelebădă

2013/2014

mişcare scenică - Caravaggio Terminal, regia: Robert Woodruff
mişcare scenică - Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja
mişcare scenică - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal

2012/2013

mişcare scenică - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
mişcare scenică - Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa

2011/2012

coregrafia - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff
coregrafia - Róbert Lakatos, Cecília Felméri: Draculatura - sau Proiectul Brand Stroker, regia: Róbert Lakatos

2010/2011

mişcare scenică - Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
coregrafia - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
mişcare scenică, asistent de regie - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
mişcare scenică - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

mişcare scenică - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
mişcare scenică - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2006/2007

coregrafia - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
coregrafia - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes

2005/2006

mişcare scenică - Ken Ludwig: Scandal la operă, regia: Petre Bokor