Marosvásárhely, 1975

Gábor Viola

Locul și data nașterii: Târgu–Mureș, 5 Martie, 1975

Studii:
- 1989-1993 Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” din Târgu-Mureş
- 1993-1997 Universitatea de Artă Teatrală „Szentgyörgyi István”, Târgu-Mureş
- 1997-2002 Membru al Teatrului Naţional din Târgu-Mureş, Compania Tompa Miklós
- 2002-2004 Membru al Teatrului ”Krétakör” din Budapesta
- 2004-2010 Joacă la următoarele companii ca actor liber:
• Teatrul „Krétakör”, Budapesta
• Teatrul „Jászai Mari”, Tatabánya
• Teatrul „Petőfi Sándor”, Veszprém
• Palatul Artelor
• Teatrul „Józsefvárosi”, Budapesta
• Studioul „Thália”, Budapesta
 

Din septembrie 2010 membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj

 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Kroll - Henrik Ibsen: Rosmersholm, regia: Andriy Zholdak
Valkay, profesor de geografie - Zsigmond Móricz – Tibor Kocsák – Tibor Miklós: Fii bun până la moarte, regia: László Béres
Vaska Pepel - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

Robinson - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal
Marc Brutus - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

William - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale
Max - Nona Ciobanu: Cel care închide noaptea, regia: Nona Ciobanu

2011/2012

Michael, fiul cel mic - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Valerio - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Ivan Petrovici (Vania) - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2015/2016

Ursul, Primul student japonez - Service Area or They're All Doing It, regia: István Kövesdy

2014/2015

Medicul - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
Profesorul - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa

2013/2014

Sweeney Todd - Stephen Sondheim - Hugh Wheeler: Sweeney Todd, bărbierul demonic din Fleet Street, regia: Dragoş Galgoţiu
Dădaca / Fiodor - Al. I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán
Gyöngyösi - László Szabédi: Cariera unui soţ, regia: András Hatházi
Președintele Băncii Naționale / Domnul Walden, negustor / Prizonier KZ / Prizonier gulag - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal
Moartea glumeață - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Señor Carlos, fostul logodnic al Señorei Elvira - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
Dulceață - Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa

2011/2012

Isaac - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Mór Jókai -
Leul fricos - Frank L. Baum – Zalán Tibor: Vrăjitorul din Oz, regia: Zoltán Puskás

2010/2011

Howard - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Richard III - Matei Vişniec: Richard al III-lea se interzice, regia: Éva Patkó
Vlaho - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Proprichtchine - N. V. Gogol: Jurnalul unui nebun, regia: Tom Dugdale
Magistrat - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

2009/2010

Bărbatul - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Finul II - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete
Premii:
2011 - Premiul UNITER pentru cel mai bun actor într-un rol secundar (Valerio / Leonce şi Lena)

Cele mai importante roluri la alte teatre:

SMULIK – Edna Mazya: Jocuri in curte, regia: Anatol Constantin
CLÉANTE – Moliére: Avarul, regia: Miklós Parászka
CĂPITANUL LEBIADKIN – F. M. Dosztoievski: Demoniii, regia: Elemér Kincses
GÁSPÁR PETRENCEI –Jenő Heltai: Fete din Tündérlak, regia: Levente Kovács
ORESTES – Giraudoux: Elektra, regia: Anca Bradu
MORITZ– Frank Wedekind: Deșteptarea primăverii, regia: Anca Bradu
ADAM – Imre Madách: Tragedia omului, regia: Anca Bradu
FLAUT – W.Shakespeare: Visul unei nopți de vară, regia: Eszter Novák
LILIOM – Ferenc Molnár: Liliom, regia: László Babarczy
REB SENDER – S. Anski: Flacără albă, flacără neagră (Dybbuk), regia: David Zinder
TAMBURMAJOR – Georg Büchner: Woyzeck, regia: Árpád Schilling
VÁTES – Krétakör; Țara mea, țara mea, regia: Árpád Schilling
MACDUFF – W. Shakespeare: Macbeth, regia: András Fésös
MAZETTO D.J. sau pedeapsa Ateistului, rendező: Simon Balázs
TATĂ Nesze! Nesze! Nesze!, regia: Balázs Simon
DOBO – Géza Gárdonyi: Stelele din Eger (musical), regia: Nivák Ferenc
CRITO Celestina sau tragicomedia lui Calisto și Melibea, regia: László Harsányi Sulyom și Eszter Novák
Medea (adaptare), regia: Ivó Dimcsev
X Matt (Commedia dell’arte), regia: Balázs Simon, Stefano Rota, Andrea Cellasino
TATĂ – László Garaczi: Plazma, regia: Péter Gula
TATĂ – Dennis Kelly: Love & Money, regia: Pál Göttinger
DUNOIS, CAUCHON, CĂLĂU – G.B.Show: Sf. Iohana, regia: Iván Harghitai
DON QUIJOTE – Miguel de Cervantes: Don Quijote (adaptare), regia: Csilla Csáki

Activitate artistică la TMS Cluj

2016/2017

regia - Experimentul

2015/2016

asistent de regie - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal

2014/2015

asistent de regie - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
asistent de regie - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa