Miercurea-Ciuc, 1964

Zsolt Bogdán

Locul şi data naşterii: Miercurea-Ciuc, 23 decembrie, 1964



1990–1994 Facultatea de Teatru Szentgyörgyi István, Târgu-Mureş
Din 1 septembrie 1994 – Membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj

Pagina web:
http://www.bogdanzsolt.ro/

Roluri actuale

2016/2017

Luka - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

Axel - August Strindberg: Pelicanul, regia: Felix Alexa
Iulius Caesar - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

Soțul - Nona Ciobanu: Cel care închide noaptea, regia: Nona Ciobanu

2013/2014

Charles Paumelle, tatăl lui Victor - Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

Jörgen Tesman - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban
Helge, tatăl - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2009/2010

Bergman - Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

Mihail Lvovici Astrov - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2017/2018

ROY M. COHN - Tony Kushner: Îngeri în America II. - Perestroika, regia: Ioan Frunză Victor
Prior 2., Roy M. Cohn - Tony Kushner: Îngeri în America I. - Sfârşitul lumii e aproape, regia: Victor Ioan Frunză

2014/2015

Zucker - George Tabori: Recviem pentru un spion, regia: Mihai Măniuțiu
Attila, soțul lui Irén - Pintér Béla: Szutyok, regia: István Kövesdy
Tipptopp, un ţicnit - Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes
Primarul - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
Saint-Galmier - Georges Feydeau – M. Desvallières: Logodnicii din provincie, regia: Alexandru Dabija

2013/2014

Aurel - Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja
Jan Dítě - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal

2012/2013

Efimița - Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa

2011/2012

Francois - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Jean - August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa
Tatăl Ubu - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

Beppo - Jenő Heltai: Cavalerul mut, regia: Lehel Salat
Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon - Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
Vszevolod Emiljevics Meyerhold - Matei Vişniec: Richard al III-lea se interzice, regia: Éva Patkó
Pomet Trpeza - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Angelo - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

Lacek Bobicek, burlac - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
Dracula, Van Helsing - Nola Rae: Dracula the Clown, scenografia: Matthew Ridout
Directoul / Tatăl - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2008/2009

Richard, Duce de Gloster, apoi regele Richard III - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
Verşinin Alexandru Ignatevici - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Peer Gynt matur - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Simone, vărul lui Buoso Donati - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Page - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Schaunard - Aki Kaurismäki: Viaţa boemei, regia: Radu Alexandru Nica
Frăţiuş - András Visky: Evadarea, dramaturgia: Zsolt Láng
Drectorul - András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa
Găleata Roşie Tristă - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes
Itamar Yakobi - Hanoch Levin: Yakobi şi Leidental, regia: Elie Malka

2005/2006

Ioan - András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa

2004/2005

Soţul infidel - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
Woyzeck - Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
Cavalerul - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
John Marston - Olga Barabás: Enigma, regia: Olga Barabás
Regele Patologiei, Marele Grăsan, Şandokhan - Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Gregers Werle, fiul său - Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes
Ludovico Nota, romancier - Luigi Pirandello: Să îmbrăcăm pe cei goi, regia: László Bocsárdi

2002/2003

Faust - Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
Adam, Noe - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi
LEONTES, regele Siciliei - William Shakespeare: Poveste de iarnă, regia: Attila Keresztes
LELIO, scriitor - Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Gábor Rusznyák
Nae Girimea, frizer şi subchirurg - I. L. Caragiale: D-ale carnavalului, regia: Mona Chirilă

2001/2002

Reb Simsen - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder
Owen - Brian Friel: Traduceri, regia: David Grant

1999/2000

Alceste - Molière: Mizantropul, regia: Gábor Tompa
stagiunea 2000/2001
LAMBERTO LAUDISI – Luigi Pirandello: Aşa este (dacă vi se pare), regia: Vlad Mugur
PROLOG – W. Shakespeare: Romeo şi Julieta, regia: Keresztes Attila
LEONARDO – F. G. Lorca: Nunta însângerată, regia: Mona Chirilă
CLAUDIUS – W. Shakespeare: Hamlet, regia: Vlad Mugur, Teatrul Naţional din Cluj-Napoca

stagiunea 1999/2000
CLOV – S. Beckett: Sfârşit de partidă, regia: Tompa Gábor
ALCESTE – Moliere: Mizantropul, regia: Tompa Gábor
PODKOLIOSIN – N.V.Gogol: Căsătoria, regia: Mona Chirilă

stagiunea 1998/1999
CALIBAN – W. Shakespeare: Furtuna, regia: Dragoş Galgoţiu
LENGLUME – E. Labiche: Crima din strada Lourcine, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1997/1998
CARLOS HOMENIDES DE HISTINGUA – Georges Feydau: Puricele în ureche, regia: Kövesdy István
THERSITES – W. Shakespeare: Troilus şi Cresida, regia: Tompa Gábor
LOPAHIN – A.P. Cehov: Livada de vişini, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1996/1997
KLEISERMANN MIHÁLY – Parti Nagy Lajos: Ibusar, regia: Kövesdy István
ZANETTO/TONINO – Carlo Goldoni: Doi gemeni veneţieni, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1995/1996
DROMIO DIN EFES ŞI SIRACUZA – W. Shakespeare: Comedia erorilor, regia: Kövesdy István
BANCARUL – Witold Gombrowicz: Opereta, regia: Tompa Gábor
MIŞU – Kárpáti Péter: Fructul pântecului tău, regia: Bérczes László

stagiunea 1994/1995
ACTOR – Tom Stoppard: Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi, regia: Kövesdy István
CIZMARUL CEL DREPT – Mihail Bulgakov: Cabala bigoţilor, regia: Tompa Gábor
FABIAN – W. Shakespeare: A douăsprezecea noapte, regia: Victor Ioan Frunză
TOFFOLO – Carlo Goldoni: Gâlcevile din Chioggia, regia: Árkosi Árpád
BOKA JÁNOS – Molnár Ferenc: Băieţii de pe strada Paal, regia: Czeizei Gábor

Alter roluri:

JEAN-BAPTISTE POQUELIN-MOLIÈRE, ACTOR ȘI DRAMATURG RENUMIT 
– Mihail Bulgakov: Cabala bigoților (Molière) – Csíki Játékszín, regia: Dorka Porogi, 2013
Jenő Dsida : „…Sunt rana deschisă a inimii străpunse a lumii…” – Recital Jenő Dsida, Teatrul de Nord Satu Mare Trupa „Harag György Company", regia: István Szugyiczky , 2012
ORESTE – Sofocle: Electra – Athena
CLAUDIUS – W. Shakespeare: Hamlet – Teatrul Național Cluj-Napoca, regia: Vlad Mugur


Roluri în filme:

2011 – TATĂL - Superman, Spiderman sau Batman, regia: Tudor Giurgiu (short)
2010 - DR. BARABÁSI SÁNDORHeimat, regia: Réka Kincses
2010 -ŢĂNDĂRICĂAglaja - Why Does The Kid Boil in Polenta, regia: Kriszta Deák
2008 – CRABBY JOHNThe Crabby, regia: Alfréd Wiegmann, Forrás Film production
2007 – LACUCălătoria Iskai, regia: Csaba Bollók, Merkel Film production
2005 – RADUDallas Pashamende, regia: Robert Adrian Pejo
 - Premiul „Golden Benjamin Award” pentru Cel mai bun actor în rol principal, Festivalul Internaţional de Filme din Pécs
 - Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal, Festivalul Internaţional de Film din Aubagne, Franţa
2005 – POGÁNY IMREKivilágos kivirradtig, regia: Gergely Horváth
2004 – NICU CEAUŞESCUROM-MANIA, regia: József Nándori
1998 – TS PRESIDENTApărarea chineză, regia: Gábor Tompa
Premii şi distincţii:

2012 - Artist emerit al Ungariei
2011 - Premiul UNITER pentru cel mai bun actor într-un rol principal (Bergman / Strigăte şi şoapte)
2010 - Premiul Media de Excelenţă
2009 - Premiul Itinerant Bánffy Miklós
2008 – Crucea de Cavaler a Republicii Ungare
2007 – Premiu special pentru rolul Yakobi, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2006 – Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal (Festivalul Naţional de Teatru din Ungaria - Pécs)
2006 – Premiul „Golden Benjamin Award” pentru Cel mai bun actor în rol principal, pentru rolul principal în filmul Dallas Pashamende, Festivalul Internaţional de Filme din Pécs
2005 – Premiul pentru cel mai bun actor pentru rolul principal în filmul Dallas Pashamende, Festivalul Internaţional de Film din Aubagne
2005 – Premiu special pentru rolul Woyzeck, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2004 – Ordinul Meritul Cultural, Ministerul Culturii şi Cultelor, România
2004 – Premiu special pentru rolul Faust, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2004 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Faustus cel tânăr / Tragica istorie a doctorului Faust)
2002 – Premiul Jászai Mari, Budapesta, Ungaria
2000 – Premiul "12 pentru Generatia 2000" al Asociaţiei Criticilor de Teatru din România
1999 – Premiul EMKE
2001 – Premiu special pentru rolul ALCESTE – Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
1999 – Premiu special pentru rolul LENGLUMÉ – Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria

Nominalizări:

2008 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Verşinin Alexandru Ignatevici / Trei surori)
1999 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Thersites / Troilus şi Cressida, Lopahin / Livada de vişini)
2000 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Caliban /Furtuna, Lenglume / Crima din strada Lourcine)