Szatmárnémeti, 1980

Ervin Szűcs

Locul şi data naşterii: Satu Mare, 6 mai, 1980


Studii:
1998 – 2002 –  Universitatea de Artă Teatrală Szentgyörgyi István, Târgu-Mureş, specializarea: Actorie – Clasa profesorului: István Ferenczi

2002 – 2005  - Membru al Teatrului de Nord din Satu Mare, Compania "György Harag"
Din septembrie 2005 - Membru al Teatrului Maghiar de Stat Cluj
 
 


 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Domnul Pósalaky - Zsigmond Móricz – Tibor Kocsák – Tibor Miklós: Fii bun până la moarte, regia: László Béres
Tovarășul Veress, tatăl lui Krisztina - György Dragomán: Galoși, regia: András Visky
Baronul - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

Cinna - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

Jan - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale

2013/2014

Antoine Magneau, tatăl lui Esther - Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

Ejlert Lövborg - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban
Christian, fiul în vârstă - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Învăţătorul - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2017/2018

Prior Walter, iubitul lui Louis, stilist - Tony Kushner: Îngeri în America II. - Perestroika, regia: Ioan Frunză Victor
Prior Walter, iubitul lui Louis, stilist, fost travestit - Tony Kushner: Îngeri în America I. - Sfârşitul lumii e aproape, regia: Victor Ioan Frunză

2015/2016

Cerbul, Al doilea student japonez - Service Area or They're All Doing It, regia: István Kövesdy
Maestrul Hopp - Pál Békés: Vrăjitorul neîndemânatic, regia: László Béres

2014/2015

Shere Kaan - László Dés – Péter Geszti – Pál Békés: Cartea junglei, regia: Zoltán Puskás
Ottó - Franz Xaver Kroetz: Dorința, regia: István Albu
Preotul - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
Virágos György - Ignác Nagy: Tisztújítás, regia: István Kövesdy
Chris - Useless, regia: István Kövesdy

2013/2014

Naratorul - Stephen Sondheim - Hugh Wheeler: Sweeney Todd, bărbierul demonic din Fleet Street, regia: Dragoş Galgoţiu
Cavalerul Oliver Urban - Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja

2012/2013

Nea Lajos - Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi
Señor Alonso, fratele lui Señora Elvira - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
Supraveghetorul Richard Voss - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Vikram - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Tatăl Ubu - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

Péter Agárdi - Jenő Heltai: Cavalerul mut, regia: Lehel Salat
Bruckner Szigfrid - Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
Mucius - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Tripčeta - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Tatăl / Îngerul bătrân - András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa
Claudio - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

Ivan Şatov - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2008/2009

Al treilea cetăţean - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Ucigaş 2, sir James Tyrrel - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
Protopopov - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Butienko, inginer, Segidulin - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Nuntaş, Trol, Master Cotton, Regele Apis - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Betto I, cumnatul lui Buoso Donati - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Sir John Falstaff - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Francis, Povestitor, Barman, M. Bernard, Bulgar, Orb, Poliţist - Aki Kaurismäki: Viaţa boemei, regia: Radu Alexandru Nica
Attila Măturilă - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes
Roluri interpretate la Teatrul de Nord din Satu Mare, Compania "György Harag":

Stagiunea 2002/2003
UTEG – Presser-Sztevanovity-Horváth: Podul, regia: László Horányi
TROFIMOV – A. P. Cehov: Livada de vişini, regia: Árpád Árkosi 
SECRETARUL – Karácsony Benő-Kisfalussy Bálint: Răţuşca cea urâtă, regia: Andrei Mihalache
TIBA PISTA – Móricz Zsigmond: Spicul de grâu, regia: Miklós Parászka 
BEŢE – Egressy Zoltán: Portugal, regia: Zoltán Lendvai

Stagiunea 2003/ 2004 
VALER – Moliere: Tartuffe, regia: István Kövesdy
CONTELE FELIX SUAREZ RODRIGO / OSPĂTARUL DUMITRU: Szüle Mihály-Walter László-Harmath Imre: Un nebun face o sută, regia: Miklós Parászka
LORD MORTIMER-BARDOLPH: Falstaff, după piesa lui Shakespeare: Henric al IV-lea, regia: László Béres 
SZELLEMFI – Szigligeti Ede: Liliomfi, regia: Árpád Árkosi
DUROMO – Szákás Tóth Péter: Netrebnicii, regia: Péter Szákás Tóth
Stagiunea 2003/2004
GLANZ HUGO -  Szomory Dezső: Györgyike, fată dragă, regia: Zoltán Lendvai
THOMAS – Arthur Miller: Vrăjitoarele din Salem, regia Péter Uray
SERGENT-MAJOR – Eduardo de Filippo: Voci interioare, regia: Alexandru Colpacci
IOSIF – Déry Tibor: Reportaj imaginar despre un festival pop din America, regia: László Horányi
Roluri interpretate în timpul facultăţii:
MERCUTIO – William Shakespeare: Romeo şi Julieta, regia: Gábor Rusznyák
KINESIAS – Aristofan: Lisistrata, Regia: Csilla Csáky 
LUNGANULLunganul, Grăsanul şi Nătăfleţul, regia: Ágota Márk-Nagy, Teatrul Municipal „Csíki Játékszín” din Miercurea-Ciuc
PICIOR DE CLOPOT – Petőfi Sándor: Fierarul satului, regia: László Béres, Teatrul Figura Studio, Gheorgheni 


Premii:
Premiul itinerant "Bánffy Miklós", 2012