Sfântu-Gheorghe, 1985

Anikó Pethő

Data şi locul naşterii: Sfântu-Gheorghe, 16 februarie, 1985
 
1999 – 2003 • Liceul Teoretic Mikes Kelemen, Sfântu-Gheorghe
2003 – 2007 • Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Catedra de Teatru, Actorie, Cluj-Napoca (Clasa profesorului: Szilágyi Palkó Csaba)
 
 
 
2007 - Din septembrie membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj
 
 
 


 

Roluri actuale

2016/2017

Stella - Tennessee Williams: Un tramvai numit dorință, regia: Tom Dugdale
Nastia - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

Klara, Tereza - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal

2014/2015

Bess - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale

2011/2012

Doamna Elvsted - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban
Linda, fantoma surorii moarte - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2009/2010

Agnes - Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

Sofia Alexandrovna (Sonia) - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2014/2015

Zâne - Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes

2013/2014

Líza Papanek, soţia lui - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal

2012/2013

Charlotte, ţărancă - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
Asistenta Monika Stettler - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Tessa - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Domnişoara Julie - August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa

2010/2011

Aromo - Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
Nebunul - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand
Isabella - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

Velveţia, fata lor, mireasa - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
Maria Lebiadkina - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2008/2009

Fata lui Clarence - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2007/2008

Solveig - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Gherardina, fiica lor - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Janka cea Mânjită - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Hedvig, fiica lor în vârstă de 14 ani - Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes
Roluri jucate la facultate:

TÂNĂRA DOAMNÃ
- Arthur Snitzler: Hora iubirilor, regia: Zalán Zakariás
HERMIA - W. Shakespeare: Visul unei nopţi de vară, regia: Lehel Salat
SALLY BOWLES - John Kander, Fred Ebb: Cabaret, regia: Csaba Szilágyi- Palkó
TONINA - Ruzzante: Cocoşelul neascultător, regia: András Hatházi
ROSIE - John Arden: Trăiesc ca porcii, regia: Csaba Szilágyi- Palkó
LUSA - Gorki: Copiii soarelui, regia: Zalán Zakariás
JULI - Molnár Ferenc: Liliom, regia: Csaba Szilágyi- Palkó
REGINA - Jean Genet: Negrii, regia: Csaba Szilágyi- Palkó
OLGA - Cehov: Trei surori, regia: Áron Dimény
DOICA, DOAMNA CAPULET - W. Shakespeare- Romeo şi Julieta, regia: Csaba Szilágyi- Palkó 
  
Filme:
FATA - A kettes útja, regia: Botond Püsök
FATA - Lebeg vala a vizek felett, regia: Othniel Visky
FATA TÂNĂRĂ - Veled, regia: Botond Püsök
MARI - Szegény leány, szegény legény, regia: Ildikó Bács
 
Participări la Workshop-uri:
• Trans-Contact - Festival Internaţional de Contact Improvisation, Cluj-Napoca, 2006
• Workshop de Teatru NO susţinut de Izumi Ashizawa, 2006
• Curs de pantomimă condus de Liviu Matei, Cluj-Napoca, 2005
Premii:

Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU DEBUT - rolul Sonia din spectacolul Unchiul Vania de A. P. Cehov, 2007