Miercurea-Ciuc, 1980

Csilla Albert

Data şi locul naşterii: Miercurea-Ciuc, 19 septembrie, 1980
1999 – 1996 • Liceul Teoretic Márton Áron, Uman, Filologie, Miercurea-Ciuc
2003–1999 • Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Filologie, Catedra de Teatru, Actorie, Cluj-Napoca (Clasa profesorului: Boér Ferenc, Dimény Áron, Szilágyi Palkó Csaba)
2003. Din septembrie membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca.


 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Domnișoara Ilonka - Zsigmond Móricz – Tibor Kocsák – Tibor Miklós: Fii bun până la moarte, regia: László Béres
Krisztina, iubita lui Gyuri, actriță - György Dragomán: Galoși, regia: András Visky
- Réka Biró, Deák Katalin & echipa: Homemade, regia: Márta Vargyas

2015/2016

Ospătar-șef, Schubal - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal
Prezicătorul - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2013/2014

Esther, şase ani - Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

Michelle - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2009/2010

Asistenta lui Bergman - Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

Sofia Alexandrovna (Sonia), Marina - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2016/2017

Fata - Visky András: Porno, regia: András Visky

2015/2016

Scârţ-Gârţ - Pál Békés: Vrăjitorul neîndemânatic, regia: László Béres

2014/2015

Chil - László Dés – Péter Geszti – Pál Békés: Cartea junglei, regia: Zoltán Puskás
Ziaristă - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
Laure - Georges Feydeau – M. Desvallières: Logodnicii din provincie, regia: Alexandru Dabija

2013/2014

Puzâriova - mama - Al. I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán
Chelneriţă / Prostituată / Dactilografă / Fată Lebensborn / Membru SSM - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal
Moartea deșucheată / Chioară / Umbra Morții - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Tanti Pepi - Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi

2011/2012

Femeie - Abe Kobo: Femeia nisipurilor, regia: Mona Marian
Dorothy - Frank L. Baum – Zalán Tibor: Vrăjitorul din Oz, regia: Zoltán Puskás
Mama Ubu - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

Femeia - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Bernadett - András Visky: Am omorât-o pe mama, regia: Csilla Albert şi Áron Dimény
Trezor / Cealaltă Maria - András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Mama lui Solveig, Trol, Nebun, Hoţ, Solveig în vârstă - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Ciesca II, soţia lui Marco - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Fiice ale Ierusalimului - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
Balerina cu Cap de Porc - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes

2005/2006

Ina, sora miresei - Bertolt Brecht: Nunta mic burgheză, regia: Anca Bradu
Agave 2 - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Brînzovenescu - I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa
Mary Smith - Ray Cooney: Bigamul, regia: Attila Keresztes
Prinţesa Supertonia - Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Roberte I, Roberte II. - Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa
Alte roluri:
2011 - Dive - regia: Ferenc Sinkó, GroundFloor Group, Cluj
2007 - Spovedanie la Tanacu - regia: Andrei Şerban, Teatrul Odeon, Bucureşti
2003 - Inspiraţie - regia şi coregrafia: Melinda Jakab

Premii și nominalizări
• 2015 - Premiul Poór Lili
• 2014 - Nominalizare la premiul UNITER pentru cea mai bună actriță în rol secundar, pentru rolul lui Esther din spectacolul Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete
Participare la workshop-uri:
• Masterclass de teatru condus de Melissa Leo, în cadrul Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), 2012, Cluj
• Masterclass de biomecanică condus de Alexey Levinskiy, 2012, Cluj
• Academia itinerantă Andrei Șerban, 2009, Horezu (asistenta lui Andrei Şerban)
• Workshop internaţional condus de Yoshi Oida, 2009, Cluj
• Forma care ne formează continuu…, 2008, Cluj, condus de Tadeusz Bradecki
• Academia itinerantă Andrei Șerban, 2007, Plopi - New York, Teatrul La Mama
• La Commedia dell’Arte e le Tecniche del Comico, Ferrara, Italia, 2003, condus de Massimo Malucelli
• Creativity Workshop, Kisvárda, Ungaria, 1999, condus de Shelley Berck

Filme:
în 2002:
Chemarea (Tetemrehívás), regia: Hatházi András, Duna Műhely
Regina din Bistro (Bisztrókirálynő), regia: Csillag Márton, Duna Műhely Altele:
• 2005 - Miért ne legyek tisztességes! - regia: Ildikó Tövissi, Televiziunea Română
• Film portret Egyed Emese – regia: Marius Tabacu, Duna TV
• Film Korunk – regia: Maksay Ágnes – Marius Tabacu, Duna TV
• Versuri de crăciun – regia: Antal Áron, TVR Cluj
• Poezii – regia: Imecs Márton, TVR Cluj  
• între 1999–2003: Formaţia Fűszál – Poezii cântate - Zenta (Yu) – Festivalul Poeziilor Cântate, Diósgyőr (Hu) – Festival Kaláka, Odorheiu-Secuiesc (Ro) – Festivalul meşteşugarilor Limbi străine:
Engleză: Alpha Center, Certificate of Language Ability in English, C1- advanced
Germană: Goethe Institut, Mittelstufeprüfung

Roluri jucate la facultate:
Anul IV.: 
GRUSE – Bertold Brecht: Cercul de cretă Caucazian, regia: Dimény Áron
SAMANTA - MARIANN – Garaczi László/Toepler Zoltán: Brahms şi pisicile, regia: Szilágy Palkó Csaba
Anul III.:
KIYOKO – Yukio Mishima: Faţa din oglindă, regia: Szilágyi Palkó Csaba
DIANA – Shakespeare: Totul e bine când se termină cu bine, regia: Dimény Áron
Anul II.:
PALAESTRIO – Plaut: Militarul fanfaron, regia: Szilágyi Palkó Csaba
DOAMNA ROSEMONDE – Cristopher Hampton: Legături primejdioase, regia: Szilágyi Palkó Csaba
NINA – Cehov: Pescăruşul, regia: Dimény Áron

Activitate artistică la TMS Cluj

2016/2017

- Hormon, regia: Ferenc Sinkó