Sfântu Gheorghe, 1972

Loránd Váta

Locul şi data naşterii: Sfântu Gheorghe, 19 septembrie, 1972
Studii:
1983–87: Liceul de muzică din Sfântu Gheorghe, vioară  
1987–91: Liceul de muzică din Sfântu Gheorghe, vioară, canto  
1991–95: Academia de Artă Teatrală Szentgyörgyi István din Târgu-Mureş
Studii de dans:
International Dance and Mouvement Center (IDMC) – Budapesta, Ungaria.
Anii: 1992–99, 2002
- dans step – coordonat de Swen Götlicher (Germania)
- funky jazz – coordonat de Phil LaDuca (SUA)   
- broadway-musical – coordonat de Phil LaDuca (SUA)   
- afro-caribi – coordonat de Tarin  D. Hampton (SUA) 
- teatru acrobatic – coordonat de Jarry Snell, Nadine Touin (Québec, Canada)             
- street-jazz – coordonat de Silke Ortloff (Germania)
- afro-pop – coordonat de Oboja Adu (Ghana)                        
- butoh – coordonat de Tadashi Endo (Germania)
Între 1995–2009 membru al companiei de Teatru Tamási Áron din Sfântu Gheorghe.


Din septembrie 2009 membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj.



 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Sarkadi, profesor - Zsigmond Móricz – Tibor Kocsák – Tibor Miklós: Fii bun până la moarte, regia: László Béres

2015/2016

Delamarche - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal
Casca - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

Cântăreț - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale

2011/2012

Poul - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Regele Peter din Regatul Popo - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2015/2016

Stroom - Madách Imre: Civilizatorul, regia: István Kövesdy

2014/2015

Ministrul de finanțe - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
Samu, fiul lor, cam nerod - Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes
Medicul - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa

2013/2014

Pop - Stephanie Robinson & Theodore Shank: Serena in X-tremis, regia: István Albu
Beadle Bamford - Stephen Sondheim - Hugh Wheeler: Sweeney Todd, bărbierul demonic din Fleet Street, regia: Dragoş Galgoţiu
Puzâriov - tatăl - Al. I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán
Domnul Skřivánek, chelner / Gestapo - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal
Maestrul de ceremonii al Morții - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Herbert Georg Beutler, altfel zis Newton - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2010/2011

Ben - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Hugo - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja

2009/2010

Stavroghin Nicolai Vsevolodovici - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu
Roluri jucate la Academia de Artă Teatrală Szentgyörgyi István din Târgu-Mureş:
PROLOG – Shakespeare: Romeo şi Julieta, regia: Judit Elek (1992)
APOLLOBacchus, ori Zeul vinului, regia: Géza Gergely (1992)
ŞABELSKI – Cehov: Ivanov, regia: István Kövesdy (1992)
VRĂJITORUL – Lebovics: A mia noapte, regia: Olga Barabás (1993)
TIMON – Shakespeare: Timon din Atena, regia: Olga Barabás (1994)
FLORINDO – Goldoni: Mincinosul, regia: Olga Barabás (1994)
ALAN – Peter Schaffer: Equus, regia: Béla Merő (1994)
HUSAR –  Decameronul ţărănesc, regia: László Vándorfi (1994)                           
SAMUEL –  Csokonai: Doamna Karnyo (1995 )
                                  
Roluri jucate la Teatrul Naţional din Târgu Mureş:
MOARTEA – Márquez: O sută de ani de singurătate, regia: Elemér Kincses (1991)
ŢIGAN – András Sütő: Pasărea lătrătoare, regia: Elemér Kincses (1993)
GUTA – Mihály Vörösmarty – Gábor Görgey: Secretele voalului, regia: László Tarr (1994)                                     
Roluri jucate la Teatrul de Cetate din Kőszeg (Ungaria):
CHÉRUBIN – Beaumarchais: Nunta lui Figaro, regia: Béla Merő (1995)
                            
Roluri jucate la Teatrul Tamási Áron din Sfântu Gheorghe:
stagiunea 1994/1995
SAVANTUL – Svarc: Umbra, regia: László Bocsárdi (coproducţia Teatrului Tamási Áron din Sfântu Gheorghe şi a Teatrului de Studio Figura din Gheorgheni)
stagiunea 1995/1996
HOVSTAD
– Ibsen: Duşmanul poporului, regia: László Bocsárdi
stagiunea 1996/1997
TADEK – Witkiewicz: Găinuşa de apă, regia: László Bocsárdi
Geoffrey Chaucer: Povestirile d-lui Chaucer, regia: Olga Barabás
Stephen Schwartz: Godspell, regia: István Pinczés
stagiunea 1997/1998
SOLDAT
– Tamási Áron: Suflet viteaz, regia: László Bocsárdi
SGANARELLE – Moliére: Don Juan, regia: Olga Barabás
NOVOTNY – Károly Nóty: Ferestre deschise, regia: András Balogh
HERACLE – Euripide: Alcesta, regia: László Bocsárdi
TRUFFALDINO – Goldoni: Slugă la doi stăpâni, regia: László Harsányi Sulyom
stagiunea 1998/1999
NOTAR – Tamási Áron: Consolare, regia: László Bocsárdi
PASĂRE – Fraţii Grimm: Cenuşăreasa, regia: Olga Barabás
KAKUK MARCI – Tersánszky: Kakuk Marci, regia: Lajos Soltis
SPIGELSKI – Turgenev: O lună la ţară, regia: László Bocsárdi
stagiunea 1999/2000
LUCIO – Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: László Bocsárdi
MADS MOEN –  Ibsen: Peer Gynt, regia: Olga Barabás
TURAI SÁNDOR – Ferenc Molnár: Joc la castel, regia: István Kövesdy
stagiunea 2000/2001
DR. LÁSZLÓ EMBER
  – Sándor Tomcsa: Operaţie, regia:  András Balogh
stagiunea 2001/2002
PRIMUL – Tadeusz Słobodzianek: Ilia profetul, regia: László Bocsárdi
MATEI PREDAMiracolul, după Pasărea cântătoare de Áron Tamási, regia: László Bocsárdi
DOCTORUL FINACHE - Georges Feydeau: Puricele în ureche, regia: István Kövesdy
stagiunea 2002/2003
TYBALT – Shakespeare: Romeo şi Julieta, regia: László Bocsárdi
ALEXANDRU PAÁZMAN – Jenő Heltai, Albert Szirmai: Fetele din ţara zânelor, regia: István Kövesdy
BERT – Olga Barabás: Maluri, stânci, valuri, regia: Olga Barabás
stagiunea 2003/2004
CRAINICUL
– Sofocle: Antigona, regia: László Bocsárdi
ZEUL – Brecht: Se caută un om bun, regia: László Bocsárdi
stagiunea 2004/2005
IAGO – Shakespeare: Othello, regia: László Bocsárdi
DIENES – Bálint Balassi: Comedia frumoasă, regia: Viola Török
DOICĂ – Euripide: Medeea, regia: Mihai Maniutiu
stagiunea 2005/2006
VLADIMIR – Samuel Beckett: Aşteptându-l pe Godot, regia: Gábor Tompa
EDWIN – Imre Kálmán, István Békeffy, Dezső Kellér: Silvia, regia: Attila Keresztes
stagiunea 2006/2007
EDGAR – Shakespeare: Regele Lear, regia: László Bocsárdi (producţie relizată în coproducţie cu Teatrul Naţional din Budapesta)
JONATHAN BRADOCK – Zsolt Pozsgai, István Pinczés, Zeno Apostolache: După diplomă, regia: István Pinczés
BALGA – Mihály Vörösmarty: Csongor şi Tünde, regia: Viola Török
stagiunea 2007/2008
DOC
– Dürrenmatt: Colaboratorul, regia: Zalán Zakariás
CURLEYGeorge şi Lennie, regia: Olga Barabás
CIRILL – Witold Gombrowicz: Yvonne, prinţesa Burgundiei, regia: László Bocsárdi
stagiunea 2008/2009
SORIN – Cehov: Pescăruşul, regia: Csaba Kiss
LEBLANC – F. Veber: Dineu cu proşti, regia: Mircea Cornisteanu
OBERON – Shakespeare: Visul unei nopţi de vară, regia: Viola Török
Alte roluri:
LORI – Olga Barabás: Alexanderplatz, regia: Olga Barabás, Fundaţia ARTEAST, Târgu Mureş (2000)
TRUFFALDINO – Carlo Gozzi: Turandot, regia: Gavril Pinte, Teatrul Csíki Játékszín, Miercurea Ciuc (2001)
STUX – Ce faci dragă mosiu? - One man show
LUCIUS – Shakespeare: Titus Andronicus, regia: László Bocsárdi, Teatrul de Cetate din Gyulai, Ungaria (2003)
GENERALUL – Cehov: Nunta, regia: Florin Vidamski, Teatrul de Studio Figura, Gheorgheni (2006)
Roluri în filme:
BĂRBATUL Luminile cad pe faţa ta, regia: Gyula Gulyás, imaginea: Vivi Drăgan Vasile, producător: Új Budapest Filmstúdió, Castelfilm (2001)
KUTAS LÁSZLÓElőre!, regia: Dániel Erdélyi, imaginea: Gergely Pohárnok, producător: Filmplusz Budapesta (2001)
PREOTUL ZOLTÁNGluma, regia: Péter Gárdos, imaginea: László Seregi, producător: Tivolifilm, Budapesta (2008)
SECURISTULReîntoarcerea, regia: Judit Elek, imaginea: László Berger, producător:  Danelfilmstudió Budapesta (2009)
Premii:
Premiul pentru Libertatea Culturii. Consiliului Judeţean Covasna
(1998)
ATELIER Festival Internaţional de Teatru, Sfântu Gheorghe
  - 1998 – nominalizare la premiul pentru interpretare (Herakle, Euripide, Alceste)
  - 1999 – nominalizare la premiul pentru interpretare (Sganarelle, Moliére: Don Juan)
  - 2004 – nominalizare la premiul pentru interpretare (Crainicul-Antigona)
A XI-a ediţie a Festivalului teatrelor de peste hotare, Kisvarda, Ungaria   
   - 1999 – premiul pentru interpretare (Spigelski, O lună la ţară, Kakuk Marci)
A XV-a ediţie a Festivalului teatrelor de peste hotare, Kisvarda, Ungaria
   - 2003 – premiul pentru interpretare (Préda Máté - Miracolul, Bert- Maluri, stânci, valuri)
A XXI-a ediţie a Festivalului teatrelor de peste hotare, Kisvarda, Ungaria  
  - 2009 – premiul pentru interpretare într-un rol secundar (Préda Máté - Miracolul)
Gala Tânărului Actor, Costineşti, România
  - 1999 – nominalizare la premiul pentru interpretare (Café, kabaré-show)
Colocviul Teatrelor Minoritare, Gheorgheni, România
  - 2001 – premiul pentru interpretare (Alexanderplatz)
Sărbătoarea poeziei –  2005 – cu ocazia zilei de naştere a poetului József Attila – 100 de ani
Organizat de Radiodifuziunea Ungara si Teatrul din Veszprem
-  premiul Televiziunii Duna               
-  premiul Editurii General Press
-  premiul Asociaţiei Artiştilor Lirici din Ungaria

Sărbătoatea poeziei – 2006, Organizat de Radiodifuziunea Ungara si Teatrul din Veszprem 
  - premiul II.
Fundaţia Communitas 2005 – bursă de un an pentru  merite actoriceşti (2005)
Premiul Jászai Mari (Ungaria, 2009)