Cluj-Napoca, 1974

Melinda Kántor

Locul şi data naşterii: Cluj-Napoca, 12 iulie, 1974


1992 – 1996 – Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, Facultatea de Litere, Catedra de Teatru, Clasa profesorilor: Csíky András, Spolarics Andrea


Din 1996 – membru al Teatrului Maghiar de Stat Cluj.







 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Viola - Zsigmond Móricz – Tibor Kocsák – Tibor Miklós: Fii bun până la moarte, regia: László Béres
- Réka Biró, Deák Katalin & echipa: Homemade, regia: Márta Vargyas

2015/2016

Margaret - August Strindberg: Pelicanul, regia: Felix Alexa
Lucius - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2010/2011

Al patrulea consilier al curţii - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2015/2016

A doua femeie, Al doilea copil - Service Area or They're All Doing It, regia: István Kövesdy
Budweiser Fonful, Vocea lui Pic-Pic - Pál Békés: Vrăjitorul neîndemânatic, regia: László Béres

2014/2015

Șase umbre - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
Chil - László Dés – Péter Geszti – Pál Békés: Cartea junglei, regia: Zoltán Puskás
Boris, fată în casă - Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes
Moby, al şaptelea soţ - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
Léonie - Georges Feydeau – M. Desvallières: Logodnicii din provincie, regia: Alexandru Dabija

2013/2014

Indicaţiuni scenice - Péter Esterházy: Eu sunt Tu, regia: András Visky
Gizi - László Szabédi: Cariera unui soţ, regia: András Hatházi
Moartea timidă - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Asistentă, Dorothea Moser, Jörg-Lukas - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Ariel - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod

2010/2011

Kiscsillag, Virág, Doktor Zirzurr - Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
Drusilla - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Sophie - N. V. Gogol: Jurnalul unui nebun, regia: Tom Dugdale
Femeie ateniană - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

2009/2010

CHORUS - Péter Bornemisza: Tragedie în limba maghiară din Electra lui Sofocle, regia: Lehel Salat

2008/2009

Poppy Norton-Taylor (regizor tehnic) - Michael Frayn: Linişte în culise!, regia: Petre Bokor
Nebun - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2007/2008

Hanna - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Prinţesa - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu
Cumnată II - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Rugby, angajatorul lui Caius - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Fiice ale Ierusalimului - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
Elefantul cu Picior de Vrabie - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes

2005/2006

Figură în sac - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Agamiţă Dandanache - I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa
Gnese, fata ei - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă

2003/2004

Ersilia Drei - Luigi Pirandello: Să îmbrăcăm pe cei goi, regia: László Bocsárdi

2002/2003

Miţa Baston - I. L. Caragiale: D-ale carnavalului, regia: Mona Chirilă

2001/2002

Ghitl - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder
Stagiunea 2001/2002:
GITTEL – După Anski: Flacără albă, flacără neagră (Dybbuk), regia: David Zinder (Israel)
A PATRA FEMEIE – GURĂ DE MĂRGEA; FEMEIA CU SCORPIONINopţi din cele o mie şi una, regia: Mona Chirilă

Stagiunea 2000/2001:
MIREASA – F. G. Lorca: Nunta însângerată, regia: Mona Chirilă
DINA – Luigi Pirandello: Aşa este (dacă vi se pare), regia: Vlad Mugur

Stagiunea 1999/2000:
AGAFIA TIHONOVNA – Gogol: Căsătoria, regia: Mona Chirilă

Stagiunea 1998/1999:
NORINE – E. Labiche: Crima din strada Lourcine, regia: Vlad Mugur

Stagiunea 1997/1998:
DUNIAŞA – A. P. Cehov: Livada de vişini, regia: Vlad Mugur