Marosvásárhely, 1980

Balázs Bodolai

Numele: Balázs Bodolai
Locul şi data naşterii: Târgu-Mureş, 2 decembrie 1980

Studii: 
1995 – 2000 • Liceul teoretic „Bolyai Farkas” din Târgu-Mureş
1997 – 1998 • Lakeville Memorial Highschool, MI., USA
2000 – 2004 • Universitatea de Artă Teatrală „Szentgyörgyi István” , Târgu-Mureş, specializarea: actorie

2004 – 2006 • Membru al Teatrului Naţional din Târgu-Mureş, Compania Tompa Miklós
Din septembrie 2006 • Membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj.




                                     
 

Roluri actuale

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy
Johannes Rosmer - Henrik Ibsen: Rosmersholm, regia: Andriy Zholdak

2015/2016

Karl Rossmann - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal
Servitorul / Octaviu - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

Dr. Richardson - Vivian Nielsen: Breaking the Waves, regia: Tom Dugdale

2011/2012

Helmuth von Sachs, maestrul de ceremonie - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Prinţul Leonce, fiul său - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2017/2018

LOUIS IRONSON, SARAH IRONSON - Tony Kushner: Îngeri în America II. - Perestroika, regia: Ioan Frunză Victor
Louis Ironson - Tony Kushner: Îngeri în America I. - Sfârşitul lumii e aproape, regia: Victor Ioan Frunză

2015/2016

Uros - Madách Imre: Civilizatorul, regia: István Kövesdy

2014/2015

Savantul - Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz
Kálmánka; Szerzs; Polițist - Pintér Béla: Szutyok, regia: István Kövesdy
Karl, fiul lui Ill - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
Darabos, jurist - Ignác Nagy: Tisztújítás, regia: István Kövesdy
Omy - Useless, regia: István Kövesdy

2013/2014

Chelner / Soldat german / Membru LM - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal

2012/2013

Juan, ţăran - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
Guhl, Wilfred-Kaspar, asistent - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Willy - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod

2010/2011

Happy - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Scipio - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Maro - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja

2009/2010

Popocenko, mirele - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
Kirillov - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu
Băiatul - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2008/2009

Collot D'Herbois - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Marchizul de Dorset - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
Tuzenbach Nicolai Lvovici - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Isaievici, David Abramovici, Gadiaşvili - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Mirele, Translatorul regelui Trol, Hoţ, Ucenicul topitorului de nasturi - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Finul I - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Slender, nepotul lui Shallow - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Băiatul - András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa
Roluri interpretate la Teatrul Naţional din Târgu-Mureş, Compania Tompa Miklós

MIRELE – Federico Garcia Lorca: Nunta însângerată, regia: Elemér Kincses
ULISE – Heinrich von Kleist: Penthesilea, regia: Gábor Rusznyák
KOLEA – Janusz Glowacki: A patra soră, regia: Alexandru Colpacci
IAŞA – A. P. Cehov: Livada cu vişini, regia: Andreea Vulpe
BĂIATUL – Bertolt Brecht: Undeva în Seciuan, regia: Olga Barabás
MICHEL – Jean Cocteau: Părinţi teribili, regia: Ibolya Farkas
GILBERT HORN – David Harrower: Cuţite în găini, regia: Zsolt Harsányi
 
Workshopuri:
TRANS-CONTACT, contact improvisation workshop, Cluj, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011
TADEUSZ BRADECKI–„Forma care ne formează” – workshop Gombrowicz, 2008, Cluj, UTE-fest
ALEXEY LEVINSKIY - workshop biomechanică, Belgrad, 2009
WORKSHOP YOSHI OIDA, Cluj, 2009
TAL AVNI –Moving Acoustics– contact improvisation weekend workshop, Cluj, 2009;
ULLA MAKINEN - Moving the Space Within, contact improvisation workshop, Cluj, 2010;
JEAN-JAUCQUES LEMETRE – Mişcarea, ritmul şi actorul, workshop, Aţel, 2010;
FRANS WINTHER – Ritmul spectacolului si muzica actorului, Fabrica de Pensule, Cluj-Napoca ,  1, 2, 3 iulie 2011;
ANDREI SERBAN – Academia Itineranta,  Ipotesti, iulie 2011;
ALEXEY LEVINSKIY - workshop biomechanică, Cluj, 19-23 Martie, 2012
KATJA MUSTONEN –Atelier intenziv de contact improvisation, Cluj, 22-26 iunie 2012
ANDREI SERBAN -  Academia Itineranta, Mogosoaia, iulie 2012;
ÎN CĂUTAREA TEATRULUI EXISTENŢIAL – Atelier conceput şi condus de către prof. Dr. David Esrig, Burghausen, 29 iulie – 27 august
 
Premii:
Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): Pentru cel mai bun actor în rol secundar - rolul Helmuth von Sachs din spectacolul Aniversarea (r.: Robert Woodruff), 2012 
• Premiul „Teplánszky” pentru cel mai promiţător actor – Festivalul de Teatru din Kisvárda, 2005; 
• Premiul „Hunyadi László”, 2005
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU DEBUT - rolul Kolea din spectacolul A patra soră de Janusz Glowacki, 2005
 
 
Limbi vorbite: maghiară, română, engleză, germană, – nivel avansat, italiană – nivel începător.

Activitate artistică la TMS Cluj

2016/2017

dramaturgia - Experimentul, regia: Gábor Viola

2015/2016

regia - Anne Lepper: Seymour

2012/2013

asistent de regie - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff

2010/2011

efecte sonore, asistent de regie - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff