Tîrgu-Mureş, 1977

Emőke Kató

Locul şi data naşterii: Tîrgu-Mureş, 20 iunie, 1977

Studii:

1997–2001
- Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Litere, Catedra de Teatru, Actorie, Cluj

2001- 2004 - membru al Teatrului de Nord din Satu Mare, Compania "György Harag"

Din septembrie 2005 membru al Teatrului Maghiar de Stat Cluj.



 

Roluri actuale

2017/2018

Doamna Jourdain - Molière: Burghezul gentilom, regia: Mihai Măniuțiu
Hannah Porter Pitt, mama lui Joe, mormonă și văduvă, Aleksei Antediluvianovici Prelapsarianov, cel mai bătrân bolşevic din lume, Henry, medicul personal al lui Roy, Ethel Rosenberg, fantoma celebrei victime a lui Roy Cohn - Tony Kushner: Îngeri în America II. - Perestroika, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Isidor Chemelwitz, rabin orthodox, Henry, medicul personal al lui Roy, Ethel Rosenberg, fantoma celebrei victime a lui Roy Cohn, Hannah Porter Pitt, mama lui Joe, mormonă și văduvă - Tony Kushner: Îngeri în America I. - Sfârşitul lumii e aproape, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

2016/2017

- Orbii, regia: Botond Nagy

2015/2016

Calpurnia, soția lui Caesar - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2013/2014

Émilie Paumelle, mama lui Victor - Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

Else, soţia lui Helge - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2010/2011

Rosetta - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa

2009/2010

Karin - Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

Maria Vasilievna (Maman) - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2014/2015

Bagheera - László Dés – Péter Geszti – Pál Békés: Cartea junglei, regia: Zoltán Puskás

2013/2014

Klara - Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja
Jiřina Štěpničková, actriţă şi cântăreaţă - Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal
Figură High Style a Morții - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Tanti Zsani - Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi
Señora Elvira, soţia lui Don Juan - Cina festivă a lui Don Juan, regia, decorul: Matthias Langhoff
Mathilde von Zahnd - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Kristin - August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa
Mama Ubu - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

Linda - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Laura - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
D-na Răsfrecată, Mariana, Groaznic - William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

Femeia - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2007/2008

Ase - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Lauretta, fiica lui Schicchi - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Fiice ale Ierusalimului - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu

2005/2006

Maria, soţia lui Tito - Ken Ludwig: Scandal la operă, regia: Petre Bokor

2004/2005

Pripici Popa - I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa
Roluri interpretate la Teatrul de Nord din Satu Mare, Compania "György Harag":
TIMPUL – Moliére: Viclenile lui Scapin, regia: Gavriil Pinte
MALVINA – A. Tolstoi: Cheia de aur, regia: Márk Nagy Ágota
VICTORIA – Vajda Katalin: Îndrăgostiţii din Ancona, regia: Andrei Mihalache
COPILA – Presser-Sztevanovity-Horváth: Podul, regia: László Horányi
DUNIAŞA – A. P. Cehov: Livada de vişini, regia: Árpád Árkosi
MARIA – Móricz Zsigmond: Spicul de grâu, regia: Miklós Parászka 
FUNDĂ – Egressy Zoltán: Portugal, regia: Zoltán Lendvai
GHIOCEL – Egressy Zoltán: 4x100, regia: Egressy Zoltán
BETTY – Szüle-Walter-Harmath: Un nebun face o sută, regia: Parászka Miklós
MARISKA – Szigligeti Ede: Liliomfi, regia: Árpád Árkosi
ANA – Szomory Dezső: Györgyike, fată dragă, regia: Zoltán Lendvai 
 
În toamna anului 2003 a fost actor invitat al Teatrului "Merlin" din Budapesta  

Premii:
2018 - Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) Pentru cea mai bună actriţă în rol secundar - pentru multiple roluri din spectacolul Îngeri în America I-II (r.: Victor Ioan Frunză)
2012 - Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) Pentru cea mai bună actriţă în rol secundar - rolul Else din spectacolul Aniversarea (r.: Robert Woodruff) 
2011 - Premiul Itinerant Miklós Bánffy