Bánffyhunyad, 1979

Sinkó Ferenc

Születés helye és ideje: Bánffyhunyad, 1979. július 12.

1998 – 2002 - Babes-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Színházművészeti Tanszék, SZÍNÉSZ szak (Osztályvezető tanár: Hatházi András, Tanársegéd: Szilágyi Palkó Csaba)

2002. szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja.


 

Aktuális szerepei

2016/2017

Steve - Tennessee Williams: A vágy villamosa, rendező: Tom Dugdale

2015/2016

Fűtő, Diák - Franz Kafka regénye nyomán: Amerika, rendező: Michal Dočekal

2014/2015

Terry - Vivian Nielsen: Hullámtörés, rendező: Tom Dugdale

2011/2012

Kim, Christian barátja, séf - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2010/2011

Rendőr - Georg Büchner: Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Ilja Iljics Tyelegin, Jefim - A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2015/2016

Max - Anne Lepper: Seymour, rendező: Bodolai Balázs

2014/2015

Az árnyék - Jevgenyij Lvovics Svarc: Az árnyék, rendező: Niky Wolcz
Akela - Dés László – Geszti Péter – Békés Pál: A dzsungel könyve, rendező: Puskás Zoltán
Harmadik polgár - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor

2013/2014

Áron - Szabédi László: Férj Karrier, rendező: Hatházi András
Abesszínia minisztere / SS orvos / Az LM tagja - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal
Elegáns / Bizánci Halál - Johannes von Tepl: A földműves és a halál, rendező: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Gergő, öreg kocsis - Móricz Zsigmond: Nem élhetek muzsikaszó nélkül, rendező: Hatházi András

2011/2012

Amadou - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
Farkasok vezére - Frank L. Baum – Zalán Tibor: Óz, a nagy varázsló, rendező: Puskás Zoltán

2010/2011

Biff - Arthur Miller: Egy ügynök halála, rendező: Tom Dugdale
Metellus - Albert Camus: Caligula, rendező: Mihai Măniuţiu
Niko - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
Phadriász - Arisztophanész: Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand

2009/2010

Kosárember - Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor

2008/2009

Hérault-Séchelles - Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu
Rivers gróf, a királyné bátyja - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor
Rode, Vlagyimir Karlovics - A.P. Csehov: Három nővér, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Krumins - Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja
Fiatal Peer - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
Második miniszter - Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoş Galgoţiu
I Marco, Simone fia - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete

2006/2007

Fogadós - William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila

2005/2006

Simon - Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor
Dionűszosz - Euripidész: Bakkhánsnők, rendező: David Zinder

2004/2005

Késforgató - Cigány mesék és történetek alapján összeállította: Alan Lyddiard és Kelemen Kinga: Feketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard
Kikiáltó - Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
Maszkos - Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă
Doktor Plácébó - Muszty Bea - Dobay András: A kék csodatorta, rendező: Keresztes Attila

2003/2004

Jensen, pincér - Henrik Ibsen: A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila

2002/2003

Második diák - Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája, rendező: Mihai Măniuţiu
SZOLGÁK (akik nem jutnak szóhoz) - Carlo Goldoni: Komédiaszínház, rendező: Rusznyák Gábor
Kiváncsi karneváli népség - I. L. Caragiale: Farsang, rendező: Mona Chirilă

2001/2002

Manasse, Lea võlegénye - S. Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder

A Főiskolán játszott szerepei:

PRÉZLI – Egressy Zoltán: Kék, kék, kék, rendező: Szilágyi Palkó Csaba
SZVETLOVIDOV / APLOMBOV... nem bírtok játszani rajtam, A.P. Csehov: Hattyúdal és Lakodalom című művei nyomán, rendező: Hatházi András
JORGOS – R. M. Fassbinder: A digó, rendező: Hatházi András
VALMONT – Cristopher Hampton: Veszedelmes viszonyok, rendező: Szilágyi Palkó Csaba
TIMÓTEUSZ BARÁT – N. Machiavelli: Mandragóra, rendező: Hatházi András
LELKIISMERETAkárki, rendező: Vadas László
ALAJOS – Szép Ernő: Kávécsarnok, rendező: Szilágyi Palkó Csaba

Rendezései (producer: GroundFloor Group):
Parental CTRL, 2015
Parallel, 2013
DIVAS, 2011
Post.Sync, 2010
Message, 2009
SUNSET, 2007

Workshopokon való részvétel:
2005 – Kontakt - Budapest, Magyarország
• Kontakt improvizáció – Alicia Grayson (USA) vezetésével
• Kontakt improvizáció – Thomas Kampe (UK) vezetésével
2004 – DanceWeb/Im Puls Tanz, Bécs, Ausztria
• Kontakt improvizáció – Andrew Harwood & Chris Aiken (USA/Kanada) vezetésével
• Kontakt improvizáció – Nita Little (USA) vezetésével
• Butoh – Ko Murobushi (Japán) vezetésével
2001 – • IDMC (Nemzetközi Tánc és Mozgásműhely), Budapest
• Afro-pop - Oboja Adu (Ghana) vezetésével
• Broadway - Phil LaDuka (USA) vezetésével
• Salsa – Hernan Toledo (Peru) vezetésével
1999 – IDMC (Nemzetközi Tánc és Mozgásműhely), Budapest
• Afro-pop - Oboja Adu (Ghana) vezetésével
• broadway - Phil LaDuka (USA) vezetésével

Filmek:
Kreón, rendező: Hatházi András, Duna Műhely – 2001
Tetemre hívás, rendező: Hatházi András, Duna Műhely – 2002
A szemüveg, rendező: Mészáros Péter, Duna Műhely-Filmtett alkotótábor – 2002

Alkotói tevékenység a kolozsvári színházban

2016/2017

rendező - Hormon

2015/2016

koreográfus - Békés Pál: A kétbalkezes varázsló, rendező: Béres László

2014/2015

koreográfus - Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak, rendező: Keresztes Attila
rendező - #hattyúdal

2013/2014

színpadi mozgás - Caravaggio Terminal, rendező: Robert Woodruff
színpadi mozgás - Miroslav Krleža: Léda, rendező: Robert Raponja
színpadi mozgás - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal

2012/2013

mozgás - Don Juan ünnepélyes vacsorája, rendező, díszlettervező: Matthias Langhoff
mozgás - Caragiale nyomán szabadesésben: Leonida Gem Session, rendező: Tompa Gábor

2011/2012

koreográfus - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff
koreográfus - Lakatos Róbert, Felméri Cecília: Drakulatúra - avagy A Brand Stroker projekt, rendező: Lakatos Róbert

2010/2011

színpadi mozgás - Lázár Ervin: A négyszögletű kerek erdő, rendező: Albu István
koreográfus - Albert Camus: Caligula, rendező: Mihai Măniuţiu
színpadi mozgás, rendezőasszisztens - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
színpadi mozgás - William Shakespeare: Mértéket mértékkel, rendező: Matthias Langhoff

2009/2010

színpadi mozgás - Hanoch Levin: Téli temetés, rendező: Elie Malka
színpadi mozgás - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

2006/2007

koreográfus - William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila
koreográfus - Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila

2005/2006

színpadi mozgás - Ken Ludwig: Botrány az operában, rendező: Bokor Péter