Marosvásárhely, 1975

Viola Gábor

Születés helye és ideje: Marosvásárhely, 1975. március 5.

Tanulmányok: 

1989 – 1993 – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely
1993 – 1997 – Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetem, Marosvásárhely

1997 – 2002 Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Tompa Miklós társulatának tagja
2002 – 2004 Budapesti Krétakör Színház tagja
2004 – 2010 Szabadúszó színészként dolgozik a következő társulatoknál:
   · Krétakör Színház, Budapest
   · Jászai Mari Színház, Tatabánya
   · Petőfi Sándor Színház, Veszprém
   · Művészetek Palotája
   · Városi Színház, Budapest
   · Thália Stúdió, Budapest


2010-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.

 

Aktuális szerepei

2016/2017

- Vakok, rendező: Botond Nagy
Kroll - Henrik Ibsen: Rosmersholm, rendező: Andriy Zholdak
Valkay, földrajztanár - Móricz Zsigmond – Kocsák Tibor – Miklós Tibor: Légy jó mindhalálig, rendező: Béres László
Vászka Pepel - Makszim Gorkij: A mélyben, rendező: Yuri Kordonsky

2015/2016

Robinson - Franz Kafka regénye nyomán: Amerika, rendező: Michal Dočekal
Marcus Brutus - William Shakespeare: Julius Caesar, rendező: Silviu Purcărete

2014/2015

William - Vivian Nielsen: Hullámtörés, rendező: Tom Dugdale
Max - Nona Ciobanu: Aki elzárja az éjszakát, rendező: Nona Ciobanu

2011/2012

Michael, a fiatalabb fiú - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2010/2011

Valerio - Georg Büchner: Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Ivan Petrovics (Ványa) - A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2015/2016

Medve, Első japán egyetemsita - Elfriede Jelinek: Pihenő, avagy mind ezt csinálják, rendező: Kövesdy István

2014/2015

Orvos - Jevgenyij Lvovics Svarc: Az árnyék, rendező: Niky Wolcz
Tanár - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor

2013/2014

Sweeney Todd - Stephen Sondheim – Hugh Wheeler: Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya, rendező: Dragoş Galgoţiu
Dadus / Fjodor - Alekszandr Ivanovics Vvegyenszkij: Ivanovék karácsonya, rendező: Urbán András
Gyöngyösi - Szabédi László: Férj Karrier, rendező: Hatházi András
A Nemzeti Bank elnöke / Walden úr, kereskedő / KZ fogoly / Gulág fogoly - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal
Tréfás Halál - Johannes von Tepl: A földműves és a halál, rendező: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Señor Carlos, Señora Elvira ex-vőlegénye - Don Juan ünnepélyes vacsorája, rendező, díszlettervező: Matthias Langhoff
Dulceață - Caragiale nyomán szabadesésben: Leonida Gem Session, rendező: Tompa Gábor

2011/2012

Isaac - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
Jókai Mór - Március 15 - Tudunk ma ünnepelni?
Gyáva oroszlán - Frank L. Baum – Zalán Tibor: Óz, a nagy varázsló, rendező: Puskás Zoltán

2010/2011

Howard - Arthur Miller: Egy ügynök halála, rendező: Tom Dugdale
III. Richárd - Matei Vişniec: III. Richárd betiltva, rendező: Patkó Éva
Vlaho - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
Propriscsin - N. V. Gogol: Egy őrült naplója, rendező: Tom Dugdale
Tanácsos - Arisztophanész: Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand

2009/2010

Férfi - Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

II Keresztfiú - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete
Díjak:
2011 - Az Új Magyar Szó alakítási díja - IX. Nemzetiségi Színházi Kollokvium (Székely Csaba: Bányavirág, a Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadása)
2011 - Legjobb férfi mellékszereplőnek járó UNITER díj (Valerio / Leonce és Léna) 

Főbb szerepek más színházaknál:

SMULIK – Edna Mazya: Játék a hátsó udvarban, rendező: Anatol Constantin
CLÉAIRTE – Moliére: A fösvény, rendező: Parászka Miklós
LEBJAKIN KAPITÁNY – F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Kincses Elemér
PETRENCEI GÁSPÁR – Heltai Jenő: Tündérlaki lányok, rendező: Kovács Levente
ORESZTÉSZ- Giraudoux: Elektra, rendező: Anca Bradu
MÓRICZ– Frank Wedekind: A tavasz ébredése, rendező: Anca Bradu
ÁDÁM – Madách Imre: Az ember tragédiája, rendező: Anca Bradu
DUDÁS – W.Shakespeare: Szentivánéji álom, rendező: Novák Eszter
LILIOM – Molnár Ferenc: Liliom, rendező: Babarczy László
REB SZENDER – S. Anski: Fehér tűz, fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder
TAMBÚRMAJOR – Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Schilling Árpád
VÁTÉSZ – Krétakör; Hazám, hazám, rendező: Schilling Árpád
MACDUFF – W. Shakespeare: Macbeth, rendező: Fésös András
MAZETTO – D.J. avagy az Istentagadó bűntetése, rendező: Simon Balázs
APA – Nesze! Nesze! Nesze!, rendező: Simon Balázs
DOBÓ – Gárdonyi Géza: Egri csillagok (musical), rendező: Nivák Ferenc
CRITÓ – Celestina avagy Calisto és Melibea tragikomédiája, rendező: Harsányi Sulyom László és Novák Eszter
Medea (adaptáció), rendező: Ivó Dimcsev
X – Matt (Commedia dell’arte), rendező: Simon Balázs, Stefano Rota, Andrea Cellasino
APA –Garaczi László: Plazma, rendező: Gula Péter
APA – Dennis Kelly: Love & Money, rendező: Göttinger Pál
DUNOIS, CAUCHON, HÓHÉR – G. B. Shaw: St. Johanna, rendező: Harghitai Iván
DON QUIJOTE – Miguel de Cervantes: Don Quijote (adaptáció), rendező: Csáki Csilla
 

Alkotói tevékenység a kolozsvári színházban

2016/2017

rendező - A kísérlet

2015/2016

rendezőasszisztens - Franz Kafka regénye nyomán: Amerika, rendező: Michal Dočekal

2014/2015

rendezőasszisztens - Jevgenyij Lvovics Svarc: Az árnyék, rendező: Niky Wolcz
rendezőasszisztens - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor