Sepsiszentgyörgy, 1985

Pethő Anikó

Születés helye és ideje: Sepsiszentgyörgy, 1985 február 16.

1999 – 2003 • Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy
2003 – 2007 • Babes-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Színművészeti Tanszék, Színész Szak, Kolozsvár (Osztályvezető tanár: Szilágyi Palkó Csaba)



2007. szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.


 

Aktuális szerepei

2016/2017

Stella - Tennessee Williams: A vágy villamosa, rendező: Tom Dugdale
Násztya - Makszim Gorkij: A mélyben, rendező: Yuri Kordonsky

2015/2016

Klára, Tereza - Franz Kafka regénye nyomán: Amerika, rendező: Michal Dočekal

2014/2015

Bess - Vivian Nielsen: Hullámtörés, rendező: Tom Dugdale

2011/2012

Elvstedné - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, rendező: Andrei Şerban
Linda, a halott lánytestvér szelleme - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2009/2010

Ágnes - Ingmar Bergman: Suttogások és sikolyok, rendező: Andrei Şerban

2007/2008

Szonya - A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2014/2015

Tündérek, Tündérfik - Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak, rendező: Keresztes Attila

2013/2014

Líza Papanek, a felesége - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal

2012/2013

Charlotte, parasztlány - Don Juan ünnepélyes vacsorája, rendező, díszlettervező: Matthias Langhoff
Monika Stettler ápolónő - Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok, rendező: Lori Petermann

2011/2012

Tessa - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
Júlia kisasszony - August Strindberg: Julie kisasszony, rendező: Felix Alexa

2010/2011

Aromo - Lázár Ervin: A négyszögletű kerek erdő, rendező: Albu István
Bolond - Arisztophanész: Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand
Izabella - William Shakespeare: Mértéket mértékkel, rendező: Matthias Langhoff

2009/2010

Velvécja, a lányuk, menyasszony - Hanoch Levin: Téli temetés, rendező: Elie Malka
Marja Lebjadkina - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

2008/2009

Lady Margaret Plantagenet, Clarence herceg lánya - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Solvejg - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
Gherardina, Gherardo és Nella lánya - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete

2006/2007

Maszat Janka - Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila

2003/2004

Hedvig, a lányuk - Henrik Ibsen: A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila

Főiskolán játszott szerepei:
ÉDES KISLÁNY
- Arthur Snitzler: Körtánc, rendező: Zakariás Zalán
HERMIA - W. Shakespeare: Szentivánéji álom, rendező: Salat Lehel
SALLY BOWLES - John Kander, Fred Ebb: Kabaré, rendező: Szilágyi- Palkó Csaba
TONINA - Ruzzante: Csapodár kakaska, rendező: Hatházi András
ROSIE - John Arden: Élnek, mint a disznók, rendező: Szilágyi- Palkó Csaba
LUSA - Gorkij: A nap fiai, rendező: Zakariás Zalán
JULI, MUSKÁTNÉ - Molnár Ferenc: Liliom, rendező: Szilágyi- Palkó Csaba
KIRÁLYNŐ - Jean Genet: Négerek, rendező: Szilágyi- Palkó Csaba
OLGA - Csehov: Három nővér, rendező: Dimény Áron
DAJKA, CAPULETNÉ - Shakespeare- Romeó és Júlia, rendező: Szilágyi- Palkó Csaba


Filmszerepek:
• LÁNY - A kettes útja, rendező: Püsök Botond, 2007
LÁNY - Lebeg vala a vizek felett, rendező: Visky Othniel, 2007
FIATAL LÁNY - Veled, rendező: Püsök Botond, 2009
MARI - Szegény leány, szegény legény, rendező: Bács Ildikó, 2011

Workshopokon és más szakmai továbbképzésen való résztvétel:
• Transcontact Kontakt-Improvizáció Fesztivál- Kolozsvár, 2006
• No színházi workshop Izumi Ashizawa vezetésével,2006
• Pantomim kurzus Liviu Matei vezetésével- Kolozsvár, 2005
Díjak, kitüntetések:

• A Román Színházi Szövetség (UNITER) jelölése – A legjobb pályakezdő díjára, Szonya alakításáért a A. P. Csehov: Ványa bácsi című előadásban, 2007