Csíkszereda, 1964

Bogdán Zsolt

Születés helye és ideje: Csíkszereda, 1964. december 23.




1990-1994 Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola - Marosvásárhely
1994. szeptember 1-jétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.


Honlapja:
http://www.bogdanzsolt.ro/

Aktuális szerepei

2016/2017

Luka - Makszim Gorkij: A mélyben, rendező: Yuri Kordonsky

2015/2016

Axel - August Strindberg: A pelikán, rendező: Felix Alexa
Julius Caesar - William Shakespeare: Julius Caesar, rendező: Silviu Purcărete

2014/2015

Férj - Nona Ciobanu: Aki elzárja az éjszakát, rendező: Nona Ciobanu

2013/2014

Károly, Viktor apja - Roger Vitrac: Viktor, avagy a gyermekuralom, rendező: Silviu Purcărete

2011/2012

Jörgen Tesman - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, rendező: Andrei Şerban
Helge, az apa - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2009/2010

Bergman - Ingmar Bergman: Suttogások és sikolyok, rendező: Andrei Şerban

2007/2008

Mihail Lvovics Asztrov - A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2017/2018

ROY M. COHN, sikeres New York-i ügyvéd - Tony Kushner: Angyalok Amerikában II. - Peresztrojka, rendező: Victor Ioan Frunză
Roy M. Cohn, sikeres New York-i ügyvéd, Prior 2. egy XVII. században élt Prior szelleme - Tony Kushner: Angyalok Amerikában I. - Küszöbön az ezredforduló, rendező: Victor Ioan Frunză

2014/2015

Zucker - George Tabori: Rekviem egy ügynökért, rendező: Mihai Măniuțiu
Attila, Irén férje - Pintér Béla: Szutyok, rendező: Kövesdy István
Tipptopp - Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak, rendező: Keresztes Attila
Polgármester - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor
Saint-Galmier - Georges Feydeau – M. Desvallières: Vidéki jegyesek, rendező: Alexandru Dabija

2013/2014

Aurel - Miroslav Krleža: Léda, rendező: Robert Raponja
Jan Dítě - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal

2012/2013

Efimița - Caragiale nyomán szabadesésben: Leonida Gem Session, rendező: Tompa Gábor

2011/2012

Francois - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
Jean - August Strindberg: Julie kisasszony, rendező: Felix Alexa
Übü papa - Alfred Jarry: Übü király, rendező: Alain Timar

2010/2011

Beppo, a csatlósa - Heltai Jenő: A néma levente, rendező: Salat Lehel
Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon - Lázár Ervin: A négyszögletű kerek erdő, rendező: Albu István
Vszevolod Emiljevics Meyerhold - Matei Vişniec: III. Richárd betiltva, rendező: Patkó Éva
Pomet Trpeza - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
Angelo - William Shakespeare: Mértéket mértékkel, rendező: Matthias Langhoff

2009/2010

Lácsek Bobicsek, agglegény - Hanoch Levin: Téli temetés, rendező: Elie Malka
Drakula, Van Helsing - Nola Rae: Dracula the Clown, díszlet- és jelmeztervező: Matthew Ridout
Igazgató/ Apa - Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor

2008/2009

Richárd, Gloster hercege, III. Richárd király - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor
Versinyin, Alekszandr Ignatyjevics - A.P. Csehov: Három nővér, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Idős Peer - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
Simone, Buoso Donati unokatestvére - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete

2006/2007

Page - William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila
Schaunard - Aki Kaurismäki: Bohémélet, rendező: Radu-Alexandru Nica
Bátyus - Visky András: A szökés, dramaturg: Láng Zsolt
Diri - Visky András: Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor
Bús, Piros Vödör - Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila
Jákobi Itámár - Hanoch Levin: Jákobi és Lájdentál, rendező: Elie Malka

2005/2006

János - Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor

2004/2005

A hűtlen férj - Cigány mesék és történetek alapján összeállította: Alan Lyddiard és Kelemen Kinga: Feketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard
Woyzeck - Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
Lovag - Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă
John Marston - Barabás Olga: Krimi, rendező: Barabás Olga
Sanda Kán, Patológia királya, Nagy Döhe - Muszty Bea - Dobay András: A kék csodatorta, rendező: Keresztes Attila

2003/2004

Gregers Werle, a fia - Henrik Ibsen: A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila
Ludovico Nota - Luigi Pirandello: Öltöztessük fel a mezteleneket, rendező: Bocsárdi László

2002/2003

Doktor Faustus - Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája, rendező: Mihai Măniuţiu
Ádám, Noé - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: A vasárnapi iskola, avagy Noé bárkája, rendező: Selmeczi György
LEONTES, Szicília királya - William Shakespeare: Téli rege, rendező: Keresztes Attila
LELIO, író - Carlo Goldoni: Komédiaszínház, rendező: Rusznyák Gábor
Nae Girimea, borbély és felcser - I. L. Caragiale: Farsang, rendező: Mona Chirilă

2001/2002

Reb Simson, miropoli főrabbi - S. Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder
Owen - Brian Friel: Fordítások, rendező: David Grant

1999/2000

Alceste - Molière: A mizantróp, rendező: Tompa Gábor
2001/2002-es évad
OWEN – Brian Friel: Fordítások, rendező: David Grant
SZILVÁSSY BÉLA – Schönthan-Kellér: A szabin nők elrablása, rendező: Keresztes Attila
HASSZÁN BADREDDINÉjszakák az Ezeregyből, rendező: Mona Chirilă

2000/2001-es évad
LAMBERTO LAUDISI – Luigi Pirandello: Így van (ha így tetszik), rendező: Vlad Mugur
PROLÓGUS – W. Shakespeare: Romeo és Júlia, rendező: Keresztes Attila
LEONARDO – F. G. Lorca: Vérnász, rendező: Mona Chirilă

1999/2000-es évad
CLOV – S. Beckett: A játszma vége, rendező: Tompa Gábor
ALCESTE – Moliere: A mizantróp, rendező: Tompa Gábor
PODKOLJOSZIN – N.V.Gogol: Háztűznéző, rendező: Mona Chirilă

1998/1999-es évad
CALIBAN – W. Shakespeare: A vihar, rendező: Dragoş Galgoţiu
LENGLUME – E. Labiche: A Lourcine utcai gyilkosság, rendező: Vlad Mugur

1997/1998-as évad
CARLOS HOMENIDES DE HISTINGUA – Georges Feydau: Bolha a fülbe, rendező: Kövesdy István
THERSITES – W. Shakespeare: Troilus és Cressida, rendező: Tompa Gábor
LOPAHIN – A.P.Csehov: Cseresznyéskert, rendező: Vlad Mugur

1996/1997-es évad
KLEISERMANN MIHÁLY – Parti Nagy Lajos: Ibusár, rendező: Kövesdy István
ZANETTO/TONINO – Carlo Goldoni: A velencei ikrek, rendező: Vlad Mugur

1995/1996-os évad
EPHESUSI- és SIRACUSAI DROMIO – W. Shakespeare: Tévedések vígjátéka, rendező: Kövesdy István
BANKÁR – Witold Gombrowicz: Operett, rendező: Tompa Gábor
MISI – Kárpáti Péter: Méhednek gyümölcse, rendező: Bérczes László

1994/1995-ös évad
SZÍNÉSZ – Tom Stoppard: Rosencrantz és Gulidenstern halott, rendező: Kövesdy István
AZ IGAZSÁGOS VARGA – Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése, rendező: Tompa Gábor
FÁBIÁN – W. Shakespeare: Vízkereszt, rendező: Victor Ioan Frunză
TOFFOLO – Carlo Goldoni: A chioggiai csetepaté, rendező: Árkosi Árpád
BOKA JÁNOS – Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk, rendező: Czeizei Gábor

Más szerepek:

JEAN-BAPTISTE POQUELIN-MOLIÈRE, NEVES SZÍNÉSZ ÉS DRÁMAÍRÓ – Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése (Molière) – Csíki Játékszín, rendező: Porogi Dorka, 2013
Dsida Jenő: „…Nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak…” – Dsida Jenő pódium estély, Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat, rendező: Szugyiczky István, 2012
ORESZTÉSZ – Szophoklész: Elektra – Athén
CLAUDIUS – W. Shakespeare: Hamlet – Kolozsvári Nemzeti Színház, rendező: Vlad Mugur

Filmszerepek:

2011 – APA - Superman, Spiderman vagy Batman, rendező: Tudor Giurgiu (rövidfilm)
2010 - DR. BARABÁSI SÁNDORHeimat, rendező: Kincses Réka
2010 – TANDARICA - Aglaja, rendező: Deák Krisztina
2008 – MORCOGI JÁNOS - A Morcogi, rendező: Alfréd Wiegmann, Forrás Film,
2007 – LACU - Iszka utazása, rendező: Bollók Csaba, MerkelFilm, 2007
2005 – RADU – Dallas Pashamende, rendező: Robert Adrian Pejo
 - A legjobb férfi főszereplőnek járó Arany Benjamin-díj Pécsi Nemzetközi Filmfesztivál,
 - A legjobb férfi főszereplőnek járó díj Aubagne, Franciaország
2005 – POGÁNY IMRE – Kivilágos kivirradtig, rendező: Horváth Gergely
2004 – NICU CEAUŞESCU – ROM-MÁNIA, rendező: Nándori József 
1998 – TSZ ELNÖK – Kínai védelem, rendező: Tompa Gábor  

Díjak, kitüntetések:

2012 – Magyarország Érdemes Művésze
2011 – Legjobb férfi főszereplőnek járó UNITER díj (Bergman / Suttogások és sikolyok)
2010 – Médiakiválóság-díj
2009 – Bánffy Miklós Vándordíj
2008 – A Magyar Köztársaság Érdemrendjének Lovagkeresztje
2007 – Alakítási különdíj – Határon Túli Színházak Fesztiválja, Kisvárda (Jákobi Itámár / Jákobi és Lájdentál)
2006 – A legjobb férfi főszereplőnek járó díj - Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) 
2006 – A legjobb férfi főszereplőnek járó Arany Benjamin-díj, a Dallas Pashamende című film főszerepéért, Pécsi Nemzetközi Filmfesztivál
2005 – A legjobb férfi alakítás díja a Dallas Pashamende című film főszerepéért, Aubagne-i Nemzetközi Filmfesztivál
2005 – Alakítási különdíj – Határon Túli Színházak Fesztiválja, Kisvárda (Woyzeck / Woyzeck)
2004 – Alakítási különdíj – Határon Túli Színházak Fesztiválja, Kisvárda (Fiatal Faustus / Doktor Faustus tragikus históriája)
2004 – A Román Kulturális és Vallásügyi Minisztérium Kulturális Érdemrendje
2004 – A legjobb férfialakításért járó UNITER-díj (Fiatal Faustus / Doktor Faustus tragikus históriája)
2002 – Jászai Mari Díj
2000 – Színikritikusok Nemzetközi Szövetsége Romániai Fiókjának Különdíja
1999 – EMKE díj
2001 – Alakítási különdíj – Határon Túli Magyar Színházak XIII. Fesztiválja, Kisvárda (Alceste / A mizantróp)
1999 - Alakítási különdíj – Határon Túli Magyar Színházak XI. Fesztiválja, Kisvárda (Lenglumé / A Lourcine utcai gyilkosság)

Jelölések:

2008 – A legjobb férfi főszereplőnek járó UNITER-díj (Versinyin/ Három nővér)
2000 – A legjobb férfi főszereplőnek járó UNITER-díj (Caliban /A vihar, Lenglume / A Lourcine utcai gyilkosság)
1999 – A legjobb férfi főszereplőnek járó UNITER-díj (Thersites / Troilus és Cressida, Lopahin / Cseresznyéskert)