Sepsiszentgyörgy, 1972

Váta Loránd

Születés helye és ideje: Sepsiszentgyörgy,1972. szeptember 19.
Tanulmányok:
1983–87: Sepsiszentgyörgyi Zeneművészeti Középiskola, hegedű szak  
1987–91: Sepsiszentgyörgyi Zeneművészeti Középiskola, hegedű szak  
1991–95: Marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetem, színművészet szak

Tánctanulmányok:
Helyszín: International Dance and Mouvement Center (IDMC) – Budapest,Magyarország.
Év: 1992–99, 2002
- sztepp tánc – Swen Götlicher (Németország) irányításával   
- funky jazz – Phil LaDuca (USA) irányításával   
- broadway-musical – Phil LaDuca (USA) irányításával   
- afro-caribi – Tarin  D.Hampton (USA) irányításával   
- akrobatikus színház – Jarry Snell, Nadine Touin (Québec, Kanada) irányításával              
- street-jazz – Silke Ortloff (Németország) irányításával       
- afro-pop – Oboja Adu (Ghana) irányításával                        
- butoh – Tadashi Endo (Németország) irányításával   
1995 és 2009 között a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatának tagja.

2009 szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.


 

Aktuális szerepei

2016/2017

- Vakok, rendező: Botond Nagy
Sarkadi, tanár, a fegyelmi tanács elnöke - Móricz Zsigmond – Kocsák Tibor – Miklós Tibor: Légy jó mindhalálig, rendező: Béres László

2015/2016

Delamarche, - Franz Kafka regénye nyomán: Amerika, rendező: Michal Dočekal
Casca - William Shakespeare: Julius Caesar, rendező: Silviu Purcărete

2014/2015

Énekes - Vivian Nielsen: Hullámtörés, rendező: Tom Dugdale

2011/2012

Poul - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2010/2011

Péter, Popo birodalmának királya - Georg Büchner: Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2015/2016

Stroom, a civilizátor - Madách Imre: A civilizátor, rendező: Kövesdy István

2014/2015

Pénzügyminiszter - Jevgenyij Lvovics Svarc: Az árnyék, rendező: Niky Wolcz
Samu, ezeknek fiuk, aki bolond - Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak, rendező: Keresztes Attila
Orvos - Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor

2013/2014

Pop - Stephanie Robinson – Theodore Shank – Adele Edling Shank: Serena in X-tremis, rendező: Albu István
Beadle Bamford - Stephen Sondheim – Hugh Wheeler: Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya, rendező: Dragoş Galgoţiu
Puzirjov apa - Alekszandr Ivanovics Vvegyenszkij: Ivanovék karácsonya, rendező: Urbán András
Skřivánek úr, főpincér / Gestapo - Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal
A Halál Ceremóniamestere - Johannes von Tepl: A földműves és a halál, rendező: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Herbert Georg Beutler, más néven Newton - Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok, rendező: Lori Petermann

2010/2011

Ben - Arthur Miller: Egy ügynök halála, rendező: Tom Dugdale
Hugo - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja

2009/2010

Nyikoláj Vszevolodovics Sztavrogin - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

A Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetemen játszott szerepei:
PROLÓG – Shakespeare: Romeo és Julia, rendező: Elek Judit (1992)
APOLLÓ – Bacchus, avagy a bor istene, rendező: Gergely Géza (1992)
SABELSZKIJ – Csehov: Ivanov, rendező: Kövesdy István (1992)
VARÁZSLÓ – Lebovics: Az ezredik éjszaka, rendező:Barabás Olga (1993)
TIMON – Shakespeare: Athéni Timon, rendező: Barabás Olga (1994)
FLORINDO – Goldoni: A hazug, rendező: Barabás Olga (1994)
ALAN – Peter Schaffer: Equus, rendező: Merő Béla (1994)
HUSZÁR – Parasztdekameron, rendező: Vándorfi László (1994)                           
SAMU –  Csokonai: Karnyóné (1995 )
                                  
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban játszott szerepei:
HALÁL – Márquez: Száz év magány, rendező: Kincses Elemér (1991)
CIGÁNY – Sütő András: Az ugató madár, rendező: Kincses Elemér (1993)
GUTA – Vörösmarty Mihály, Görgey Gábor: A fátyol titkai, rendező: Tarr László (1994)                                     

A Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban játszott szerepei:
1994/1995-ös évad
TUDÓS – Svarc: Az árnyék, rendező: Bocsárdi László (a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és a gyergyói Figura Stúdió Színház közös produkciója)
1995/1996-os évad
HOVSTAD – Ibsen: A nép ellensége, rendező: Bocsárdi László
1996/1997-es évad
TADEK – Witkiewicz: Vizityúk, rendező: Bocsárdi László
Geoffrey Chaucer: Chaucer úr meséi, rendező: Barabás Olga
Stephen Schwartz: Godspell, rendező: Pinczés István  
1997/1998-as évad
KATONA – Tamási Áron: Vitéz lélek, rendező: Bocsárdi László                                
SGANARELLE – Moliére: Don Juan, rendező: Barabás Olga
NOVOTNY – Nóty Károly: Nyitott ablak, rendező: Balogh András
HERAKLÉSZ – Euripidész: Alkésztisz, rendező: Bocsárdi László
TRUFFALDINO – Goldoni: Két úr szolgája, rendező: Harsányi Sulyom László
1998/1999-es évad
JEGYZŐ – Tamási Áron: Ősvigasztalás, rendező: Bocsárdi László
MADÁR  – Grimm testvérek: Hamupipőke, rendező: Barabás Olga
KAKUK MARCI – Tersánszky: Kakuk Marci, rendező: Soltis Lajos
SPIGELSZKIJ – Isten hozott, szellő!, Turgenyev: Egy hónap falun alapján, rendező:Bocsárdi László
1999/2000-es évad
LUCIO – Shakespeare: Szeget szeggel, rendező: Bocsárdi László
MADS MOEN –  Ibsen: Peer Gynt, rendező: Barabás Olga
TURAI SÁNDOR – Molnár Ferenc: Játék a kastélyban, rendező: Kövesdy István
2000/2001-es évad
DR. EMBER LÁSZLÓ  – Tomcsa Sándor: Műtét, rendező: Balogh András
2001/2002-es évad
ELSŐ – Tadeusz Słobodzianek: Ilja próféta, rendező: Bocsárdi László
PRÉDA MÁTÉ – A csoda, Tamási Áron: Énekes madár alapján, rendező:Bocsárdi László
FINACHE DOKTOR - Georges Feydeau: Bolha a fülbe, rendező: Kövesdy István
2002/2003-as évad
TYBALT – Shakespeare: Romeo és Julia, rendező: Bocsárdi László
PÁZMÁN SÁNDOR – Heltai Jenő, Szirmai Albert: A tündérlaki lányok, rendező: Kövesdy István
BERT – Barabás Olga: Partok, szirtek, hullámok, rendező: Barabás Olga
2003/2004-es évad
HÍRMONDÓ – Szophoklész: Antigoné, rendező: Bocsárdi László
ISTEN – Brecht: Jóembert keresünk, rendező: Bocsárdi László
2004/2005-ös évad
JAGO – Shakespeare: Othello, a velencei mór, rendező: Bocsárdi László
DIENES – Balassi Bálint: Szép magyar komédia, rendező: Török Viola
NEVElŐ – Euripidész: Médeia, rendező:  Mihai Maniutiu
2005/2006-os évad
VLADIMIR – Samuel Beckett: Godot-ra várva, rendező: Tompa Gábor
EDWIN – Kálmán Imre, Békeffy István, Kellér Dezső: Csárdáskirálynő, rendező: Keresztes Attila
2006/2007-es évad
EDGAR – Shakespeare: Lear király, rendező: Bocsárdi László (a budapesti Nemzeti Színházzal közösen létrehozott produkció)
JONATHAN BRADOCK – Pozsgai Zsolt, Pinczés István, Zeno Apostolache: Diploma után, rendező: Pinczés István
BALGA – Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde, rendező: Török Viola
2007/2008-as évad
DOC – Dürenmatt: A csendestárs, rendező: Zakariás Zalán
CURLEY – George és Lennie, rendező: Barabás Olga
CIRILL – Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő, rendező: Bocsárdi László
2008/2009-es évad
SZORIN – Csehov: Sirály, rendező: Kiss Csaba
LEBLANC – F.Veber: Balfácánt vacsorára, rendező: Mircea Cornisteanu
OBERON – Shakespeare: Szentivánéji álom, rendező: Török Viola 

Egyéb szerepek:
CHÉRUBIN – Beaumarchais: Figaro házassága, rendező: Merő Béla, Kőszegi Várszínház, Magyarország (1995)
LORI – Barabás Olga: Alexanderplatz, rendező: Barabás Olga, ARTEAST művészeti Alapítvány, Marosvásárhely (2000)
STUX – Micsinyál maga rossz? – One man show ( 2001)
TRUFFALDINO – Carlo Gozzi: Turandot, rendező: Gavril Pinte, Csíki Játékszín, Csíkszereda (2001)
LUCIUS – Shakespeare: Titus Andronicus, rendező: Bocsárdi László, Gyulai Várszínház, Magyarország (2003)
TÁBORNOK – Csehov: Lakodalom, rendező: Florin Vidamski, Figura Stúdió, Gyergyószentmiklós (2006)
Filmszerepek:
FÉRFI – Fény hull arcodra, rendező: Gulyás Gyula, operatőr: Vivi Drăgan Vasile, gyártó: Új Budapest Filmstúdió, Castelfilm, producer Kántor László, Vlad Paunescu (2001)
KUTAS LÁSZLÓ – Előre!, rendező: Erdélyi Dániel, operatőr: Pohárnok Gergely, gyártó Filmplusz Budapest, producer: Hollósi Zsuzsanna,Varga Gábor (2001)
ZOLTÁN ATYA – Tréfa, rendező: Gárdos Péter, operatőr: Seregi László, gyártó: Tivolifilm, Budapest (2008)
SZEKUS – Visszatérés, rendező: Elek Judit, operatőr: Berger László, producer: Danelfilmstudió Budapest (2009)

Reklámszerepek:
2001, 2002, 2003 – reklámfilmszerepek, gyártó: Castel Filmstúdió, Bukarest, Románia
2006 – gyártó: Exit Films, Bukarest, Románia

Díjak, kitüntetések:
• A Kovászna Megyei Prefektúra A Kultúra Szabadságáért díja (1998)
ATELIER  Nemzetközi Színházi Fesztivál, Sepsiszentgyörgy, Románia
  • 1998 – jelölés a legjobb férfi alakítás díjára (Heraklész, Euripidész, Alkésztisz)
  • 1999 – jelölés a legjobb férfi alakítás díjára (Sganarelle, Moliére: Don Juan)
  • 2004 – jelölés a legjobb férfi alakítás díjára (Hírmondó-Antigoné)
XI. Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, Magyarország   
   • 1999 – alakítás-díj (Spigelszkij, Isten hozott, szellő!, Kakuk Marci)
XV. Határon  Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, Magyarország
   • 2003 – alakítás-díj (Préda Máté - A csoda, Bert-Partok, szirtek, hullámok)
XXI. Kisvárdai Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda, Magyarország
   • 2009 – legjobb férfi mellékszereplő díja (Préda Máté - A csoda)
Fiatal Színészek Gálája, Costineşti, Románia
  • 1999 – jelölés a legjobb férfi alakítás díjára (Café, kabaré-show)
Nemzetiségi  Színházi Kollokvium, Gyergyószentmiklós,Románia
  • 2001 – legjobb férfialakítás díja (Alexanderplatz)
Versünnep  2005 – vers- és prózamondó verseny József Attila születésének 100. évfordulóján
a  Magyar Rádió és a Veszprémi Petőfi Színház rendezésében
  • a Duna Televízió különdíja a legjobb határon túli előadóművésznek
  • a General Press Kiadó különdíja
  • a Magyar Versmondók Egyesületének díja
Versünnep 2006 – vers- és prózamondó verseny „Haza és szabadság”
  • II. díj
• Communitas Alapítvány – egy évre szóló színművészeti alkotói ösztöndíj (2005)
• Jászai Mari díj (2009)