1h 30' szünet nélkül | Magyar, román, szlovén és angol nyelvű előadás magyar, román és angol feliratozással
Az Olümposz színpadán
Főszínész
Igor Samobor
Zeusz, rendező
Viola Gábor
Héra, segédrendező
Cătălina Mihai
Lukács, fővilágosító
Dimény Áron
Leláncolt Prométheusz
Prométheusz
Igor Samobor
Krátosz
Kiss Tamás / Florin Aioane / Domen Novak
Bia (Erőszak)
Pethő Anikó
Héphaisztos
Dimény Áron
Ió
Ecaterina Lupu / Eva Jesenovec / Román Eszter
Hermész
Mirela Pană
Ókeanosz
Bogdán Zsolt
Kar
Főriporter
Dana Dumitrescu
Influenszer
Vindis Andrea
Rádióriporter
Ecaterina Lupu / Eva Jesenovec / Román Eszter
Operatőr
Domen Novak / Florin Aioane / Kiss Tamás
Szakértő
Florin Aioane / Domen Novak / Kiss Tamás
Noteszes
Kántor Melinda
rendező
Tompa Gábor
a rendező munkatársa
Erwin Șimșensohn
díszletelemek és jelmezek
Carmencita Brojboiu
eredeti zene
Vasile Șirli
dramaturg
Kali Ágnes
koreográfus
Sinkó Ferenc
videó
Radu Daniel
előadásvezető
Zongor Réka
látványtervező asszisztens
Bocskai Gyopár
Igor Somobor játéka az előadás egyik csúcspontja, Prométheusza kifejező, de egy pillanatig sem túlzó, egyszerre érezni a dühét és az emberek iránti szeretetét. Az előadás egy érdekes vonatkozása, hogy bár Aiszkhülosz drámája még jóval a háború kitörése előtt be lett választva a projektbe, az alkotók leleményessége, érzékenysége által tökéletesen reflektál az aktuális helyzetre (is).
Tóth Gödri Iringó: Aiszkhülosz több ezer éves gondolatai ma is érvényesek – Aktuális, mély és hatásos a Prométheusz'22 című koprodukció, Krónika, 2022.07.02.
Hogy Prométheusz megszabadul-e vagy sem, már nem is számít, hiszen amint újsághír lesz belőle, hősi aurája kifakul. A titán feláldozza magát az emberiség és a szépművészetek oltárán? Akár így is nézhetjük, ám a választ úgyis a néző adja meg. Kell-e még nekünk manapság a művészet? Meghatározó-e még számunkra a spiritualitás létsíkja? Vajon a nem is olyan rég még etalonnak tekintett (autentikus) értékrendszereinket nem cserélhetnénk-e le újabbakra (jobbakra)? A válaszokat nem ismerjük – bár sokukra ráérzünk, valójában mindnyájunknak világos, hogy csak rengeteg erőfeszítés árán tudjuk majd megelőzni az iránytévesztést, az eltévelyedést egy olyan világban, ahol a bulvár, a fake news és a pillanatnyi benyomások uralkodnak.
Nona Rapotan: Când Prometeu devine subiect de știri [Amikor Prométheuszból szalagcím lesz], bookhub.ro, 2022. 07. 04.
Bátran állíthatjuk, az utóbbi időben kevés ennél jobb, mélyebben ható előadást láttunk a kolozsvári színházban. Különlegességnek számít a sok nemzetiségű színészcsapat, amely a próbafolyamat során kiválóan egymásra hangolódott. A látványelemek, a hangeffektusok, a zene hangsúlyozza az előadás mondanivalóját, a gyorsan pörgő események magával ragadják a nézőket is. Ugyanakkor nagyszerű színészek öltik magukra a darab alakjainak személyiségét, a Prométheuszt játszó szlovén Igor Samobor remekül, mély átéléssel alakítja a főszerepet.
Nánó Csaba: Jó tett helyébe semmi jót ne várj! – Bemutató a Kolozsvári Magyar Színházban, erdelyinaplo.ro, 2022.07.10.
Tompa rendezése egy színházi kiáltvány ezekben a kizökkent időkben; az előadás alkotóinak nyíltan vállalt bizakodása a színház hasznosságában, valamint abbéli erejében, hogy kérdéseket intézzen a közösséghez; tulajdonképpen az emberiség részét képező minden nézőtől várt válaszok.
Hogyan is lehetne megfékezni szabadesésünket, melynek a degeszre hízott agyrémek mögött álló mohóság, egy telhetetlen mohóság az oka... A mohóság a hírek és nem a tudásvágy iránt; a mohóság a szórakoztatás (!!!) iránt, meg a képtelenség az öröm megélésére; a mohóság, amellyel bedőlünk minden médiasztár hamis örökifjúságának; az egyre valószerűtlenebb sztoriknak... a szenvedéstől való rettegés és a legkisebb kellemetlenségből katasztrófát vizionálás; a függőség, ami ehhez a megszűrt valósághoz láncol és egyre nagyobb képernyők előtti bambulásunk közepette nagyon is képes egész lényünket magába szívni.
Crenguța Manea: Prometeu 22. Avertisment – cronică de teatru [Prométheusz 22. Színházi beszámoló és figyelmeztetés], forbes.ro, 2022. 07. 29.
A Kolozsvári Magyar Színházban Tompa Gábor rendező által kigondolt és színre vitt posztmodern előadás, a Prométheusz ’22 a szélsőségesen kortárs durva valóságát tárja elénk: a kínzás medikalizálása, az éhínség okozta világméretű katasztrófák, szegénység, mocsok, mindenféle kórság, háborús atrocitások, fegyverkezés a mindennapokban, a kukkolássá silányított sajtó, az urambátyám-viszony szüntelen nyomósításának hivatalos teatralizálása (minden lehetséges szintre kivetítve).
Ruxandra Cesereanu: Prometeu post-covid [Poszt-Covid Prométheusz], Teatrul Azi, 7-8. 2022
A bemutató dátuma: 2022. július 01.
A Prométheusz‘22 egy elmélkedés az értelmiségi helyzetéről a 21. században. A digitalizált és erőteljes manipulációs hatásnak kitett sajtóhálózatban és közösségi médiában az igazság túlontúl relativizálódott, és a tényellenőrzésre is hamar rásütik az álhír bélyegét. Egy szélsőségesen ideologizált és megosztott világban, ahol a párbeszéd már-már lehetetlenné vált, a viták extrém érzelmi megnyilvánulásokká silányulnak, a gyakran szélsőséges politikai eszméket valló kormányok szította gyűlöletbeszéd pedig a mindennapok részévé vált. Ilyen körülmények között az értelmiségiek – tudósok, orvosok, művészek – szerepe nehezebbé, ám egyszersmind felelősségteljesebbé is válik; az ő osztályrészük a világ objektív szemlélete és a megszerzett tudás megosztása az emberekkel, akár az üldöztetés árán is, amint az Prométheusszal is történt a mitológiai időkben.
Az előadás ironikus és józan megközelítésből próbálja vizsgálni Prométheusz kortárs világunkban oly aktuálisnak ható mítoszát.
Tompa Gábor
A bemutató időpontja:
2022. július 01. (Kolozsvár)
2022. október 16. (Ljubljana)
2023. január 26. (Konstanca)
Műsorfüzet