Az ESziK vagy isszák? színházi nevelési programot 2015 szeptemberében indítottuk.
Célunk, hogy a programban résztvevők – általános és középiskolás diákok, egyetemi hallgatók és felnőttek – szociálisan érzékeny színházszeretőkké és -értőkké váljanak, ugyanakkor saját életükben kamatoztassák a színházi előadás és a nevelési program önismereti hozadékát.
A színházpedagógiai tevékenység olyan alternatív tanítási módszer, amely gazdagítja a résztvevők általános műveltségét, empátiáját, önismeretét, önbizalmát, valamint a közösségben való felelősségvállalását. Az edukatív program segíti a résztvevőket felkészülni a színházi előadásokra, valamint játékosan további gondolkodásra, helyzetek, szerepek megélésére ad lehetőséget a látott színházi produkció és a kiválasztott témák tükrében.
Az évek során szakembereink (rendező, dráma- és színházpedagógus, családterapeuta, pszichológus, irodalomkutató) sok száz kolozsvári és Kolozs megyei diákkal, egyetemistával és felnőttel dolgoztak együtt a különböző – mindennapjainkat érintő problémaköröket végigjáró –csoportfoglalkozásokon. Az ESziK vagy isszák? 2017 tavaszától rendkívüli osztályfőnöki órákat ajánlott a kolozsvári és Kolozsvár környéki diákok számára, amelyek az oktatási minisztérium által javasolt témák alapján közelítették meg a színházi produkciókat. 2017-től tehát tematikus felkészítőket tartunk az előadásokhoz.
2020-ben indítottuk az ESziK vagy isszák? EXTRA verzióját az programnak, amelyben a feldolgozó csoportfoglalkozásokon részt vesz az előadás egyik színésze is.
Az ESziK vagy isszák? mindmáig a színház bármelyik műsoron levő előadásához igényelhető.
A program koordinátora és csoportvezetője Kocsis Tünde, dráma- és színházpedagógus, akinek munkáját idén is meghívott szakemberek segítik: Benedek-Hermann Bernadette dráma- és színházpedagógus, Fazakas Réka teatrológus, valamint Keresztesi Polixéna iskolapszichológus.
Kollégáink voltak:
Berszán Lídia családterapeuta, Dávid-Kacsó Ágnes, László Éva pszichológusok, egyetemi adjunktusok, Kasza Izabella pszichoterapeuta és Berszán István irodalmár, egyetemi docens.
Résztvevői visszajelzések középiskolás diákoktól:
„A találkozások ráébresztettek, hogy mennyire közel áll a színház a hétköznapokhoz.” (Csaba)
„Ez jó volt! Megismertem: másokat, magamat, mások nézőpontjait különböző témák kapcsán. FUN!!! Kikapcsolódtam, elgondolkodtam, érdekesek voltak a témák.” (Robi)
„Sok különböző ember is alkothat kőkemény csoportot. Kitűnő élmény volt ez.” (Zoárd)
„Manapság a fiatalok nem igazán tekintik a színházat fontos elemnek az életükben. Az ehhez hasonló foglalkozások segíthetnek a színházi előadások népszerűsítésében, hiszen mindegyik egyedi és annyira interaktív, hogy egyszerűen nem lehet megunni őket. Emellett még általános műveltségünket is bővítik a tevékenységek.” (Matyi)
Az edukatív különórák menete a tanintézményekben (vagy akár egyéb közösségi keretben):
A színház szakemberei az előadás megnézése előtt pár nappal másfél órás felkészítő, az előadás megnézése után néhány nappal pedig másfél/két órás feldolgozó foglalkozást tartanak a programban részt vevő diákoknak. A pedagógus/szervező is részt vesz a tevékenységeken.
Az együttműködés lépései:
1. A pedagógus/szervező a projektvezetővel egyezteti, hogy mikor és melyik előadást nézi meg az osztály/csoport, valamint milyen témá(ko)n keresztül közelítse meg az edukatív foglalkozás az előadást.
2. A projektvezető lefoglalja az ESziK vagy isszák? jegyeket (ebben benne van az előadás és a két foglalkozás ára), amit a pedagógus/szervező legkésőbb az előadás előtt egy héttel kivált a színház jegypénztáránál.
3. Az program szakemberei megtartják a felkészítőt az iskola/intézmény egy arra alkalmas terében, az osztály megnézi a színházban az előadást, majd sor kerül a feldolgozó tevékenységre, ugyanabban a térben, ahol a felkészítő volt.
Az ESziK vagy isszák? színházi nevelési program jegyárai a 2023/2024-es évadban:
Ifjú barbárok – 60 lej/fő
Nóra, Rómeó és Júlia, Édes Anna, Elektra, Rokonok, Pornó - feleségem története, Démonok – 50 lej/fő
A fülemüle, Hegedűs a háztetőn, Állatfarm, Macbett – 40 lej/fő
Érdeklődni és jelentkezni naponta 8 és 16 óra között Kocsis Tünde programfelelősnél lehet e-mailen: tunde.kocsis@huntheater.ro, vagy a 0743 341 781-es telefonszámon.
……………………………………………………………………………………………………………………….
Az ESziK vagy isszák? projektről és az osztályfőnöki órákról bővebb információ található a projektet bemutató füzetben:
CÍM: | E. Isac u. 26-28, 400023 Kolozsvár, Románia |
TELEFON: | Titkárság: +40-264-439204 Jegypénztár: 40-264-431986 |
FAX: | +40-264-236125 |