Mihály
Bodolai Balázs
Erzsi
Pethő Anikó
Szepetneki János
Váta Lóránd
Ulpius Éva
Tőtszegi Zsuzsa
Ervin, Pater Severinus
Szűcs Ervin
Pataki Zoltán
Viola Gábor
Dr. Ellesley
Dimény Áron
Vanina
Albert Csilla
Perzsa
Kiss Tamás
Mihály apja
Bács Miklós
rendező
Botond Nagy
díszlet- és jelmeztervező
Irina Moscu
LED & video design
Rancz András
dramaturg
Kali Ágnes
zeneszerző
Boros Csaba
fényterv
Cristian Niculescu, Groza Romeo
rendezőasszisztens
Veres Emőke
gyártásvezető
Tenkei Tibor
LED-sculpture
Bardócz Botond, Buksa Péter, Fábián Mihály, Groza Romeo, Kerekes Levente, Kiss Dávid, Maier Sándor
előadásvezető
Albert Enikő
Életünk egy kockás füzetlap. Rajta zajlanak csatáink szerelemért, halálért, hatalomért. Próbálunk eljutni egyik négyzetből a másikba, táncolunk, térdre borulunk, lehetetlen átlókat próbálunk felrajzolni, feldúltak vagyunk. A kockás lapra, ahol életünket és halhatatlanságunkat játsszuk el, merőlegesen ereszkednek alá a választóvonalak, és a belőlük áradó fények elvakítanak, meggondolatlan gesztusokat teszünk, szélhámosok vagyunk, hazudunk saját magunknak, de másoknak is, természetesen, a múltba temetkezünk, a homokóra ott hever a Gubbióból a nemlétbe áttérteknek fenntartott ajtó mellett, a múlt pedig egy olyan jelenbe vet, amelynek önmaga gyökeres pusztulásán kívül nincs más célja. Megiszunk egy kupa bort a vonatra várva, aztán leugrunk róla, rettegve, nehogy véletlenül megérkezzünk kijelölt úticélunkhoz.
Ana Ionesei: Călător sub clar de lună: Elucubrațiile lunaticului [Utas és holdvilág: a holdkóros zagyvaságai], bookhub.ro, 2022. január 10.
Fontos döntése az előadásnak, hogy Erzsi karaktere közel akkora hangsúlyt kap benne, mint Mihályé: voltaképpen ketten együtt tudják igazi tétjeivel együtt megmutatni azt a keresést, amiről szól a regény. A Pethő Anikó által megformált Erzsi kinyílik az előadás folyamán: konformizmusát levetkőzi gesztusaiban, öltözködésében is. Az, amit ő tesz az előadás vége felé, valódi döntés, még ha lemondással is jár. Mihály helyett mások döntenek – maga az absztrakt sors is, ezért is fontos a darab számos ritualizált jelenetsora –, megoldódnak és lezárulnak életének bizonyos fejezetei, de a darab végén, ahogy a regény végén is, nyitva marad számára résnyire egy menekvési útvonal. Mihály soha nem fog felnőni, mondja a mű, ő egy kamasz Peter Pan.
Balázs Imre József: Örvényregény a színpadon, jatekter.ro, 2022 január 13.
Erzsi jelenetei tele voltak dinamikával – sokkal cselekvőbb útkeresés jellemezte őt, mint Mihályt. Egy nagyon szerethető és árnyalt karakterré vált, aki mindenáron kapcsolódni szeretne a körülötte lévő emberekhez, de folytonosan rossz (férfi)társaságba kerül. Mihály és Erzsi az érem két oldala: egyikük teljesen álomvilágban él, elmélkedik, emlékezik, míg másikuk felfedezi saját testi vágyait, az adott valóság keretei közt próbál boldogulni. Elme és test – bármelyik szál maradt volna ki, nem lett volna teljes a képlet.
Keresztesi Borbála – Fazakas Réka: A led-ketrec, a perzsa és a klasszikus, szinhaz.net, 2022 február 3.
És így, egy zavarodottság, félelem, hamis és ellentmondásos hírek, intézményi hablatyolás és korrupció, világjárvány és háborús hírek uralta világban Nagy Botond előadása fénycsóvaként tárul elénk. Az életet kell választanunk. Élnünk kell. És így, egy zavarodottság, félelem, hamis és ellentmondásos hírek, intézményi hablatyolás és korrupció, világjárvány és háborús hírek uralta világban Nagy Botond előadása fénycsóvaként tárul elénk. Az életet kell választanunk. Élnünk kell.
Traian Toduț: Călători în lumină [Fényben utazók]- Utas és holdvilág / Călător sub clar de lună, liternet, 2022. január
A visszafogottság legnagyobb hozadéka azonban az, hogy az előadásban a színészi játék viszi az életet. A színészek kihasználják ezt a helyet, ami felszabadul, és nagyon jól játszanak. Az egész előadás súlypontja gyakorlatilag Bodolai Balázs alakítása – Mihály az a fajta főhős, aki a totális szubjektivitásból értelmezi a létezést, és ez a létértelmezés mindig érvényesebbnek, autentikusabbnak tűnik a befogadó számára, mint az úgynevezett valóság objektivizáló megragadása. Könnyebben tudunk azonosulni ezzel a létezés fájdalmat bevalló, felvállaló, az abszurditással szembenéző „gyenge” egyéniséggel.
Fischer Botond: Visszafogott utazás, valahová befelé, Helikon 2022
Egy beavatási szertartás állomásai, a némaság, az éj megismerése kereszteződik az emlékekkel, csalódásokkal és a megrázó kinyilatkoztatásokkal, melyek közt a legfájdalmasabb az Éva Ulpius (Tőtszegi Zsuzsa) iránti be nem vallott és be nem teljesedett szerelem. A gyötrődő Mihály áldozati pózból, legyőzötten ismeri be: „meghalni sokkal könnyebb és természetesebb, mint életben maradni.” A Tamás barátjától, a „halálraszánt királyfitól” való búcsúzása után érzett bánat mély nyomokat hagy kedélybeteg hősünk lelkében. Azonban az önpusztítás kísértése nem talál rajta fogódzót, még úgy sem, hogy Vanina, a jósnő (Albert Csilla) a fején találja a szöget: „Signore nagyon jó lélek, de nem való erre a világra”.
Adrian Țion: Nostalgia tinereții veșnice [Az örök fiatalság nosztalgiája], Făclia / liternet.ro, 2022. április
A bemutató dátuma: 2022. január 08.
Erős vizuális és hanghatások használata miatt az előadás megtekintését terhes anyáknak, epilepsziásoknak valamint pacemakerrel rendelkezőknek nem javasoljuk!
„Megtörténik, hogy néha belázasodunk a nosztalgia érzésétől. Talán egy-egy ciklus végén. Számunkra nagyon közeli emberek halnak meg, régi, ismert járdákra, melyeken egy gyerekkort szaladtunk le egy új réteg aszfalt kerül. Nem tudom, hogyan önthetném szavakba a múlandóság elleni harcomat, mivel még annyi bátorságom sincs, hogy szeressem a halált. Pedig valahol mindannyian várjuk. Mindannyian elképzeltük már, hogy kivel, hogyan és mikor történik és főleg, hogy kik lesznek majd jelen a temetésünkön. Hogy a halál után tudunk-e, lesz-e lehetőségünk találkozni azokkal, akik előttünk elmentek és hiányoznak.
Reméljük, hogy egyszer majd mindannyian megtudjuk. Addig is az emlékeinkkel fekszünk le, velük reggelizünk és azzal a szabadsággal, hogy a múltban, az emlékeinkben még minden lehetséges.
Hogy mi a nosztalgia, nem tudom. Csak azt tudom, hogy gyönyörű érzés. Egy űr, amelyet hosszasan, mosolyogva nézek, sírni kezdek, vagy mint egy elképzelt babát lenyűgözve figyelek. Ha előadást csinálok, szükségképpen a múltról csinálom, olyasmiről, amit már letudtam, legalábbis arra az időre le, amíg rendezem. „A könyv, bármiről szól is, érződjék benne egyfajta könnyedség, mely arra emlékeztet, hogy a mű sohasem természetszerűleg adott valami, hanem igény és adomány” – mondaná Esterházy.
2016-ban egy nagybányai forró nyár derekán olvastam előszőr el Szerb Antal Utas és holdvilágát, egy régi, az Ulpius házra emlékeztető könyvtárszobában, ahonnan majd később kénytelen voltam ellopni Goethe Faustját. Szóval négy éve várok a pillanatra, hogy elkezdhessem ezt az utazást, és remélem, mindenkinek, aki részt vesz majd benne egy lehetőség lehet a saját belső utazásra, vissza valahova oda, ahol az álmok szoktak megfoganni, ahol még minden lehetséges és sok a remény.
Ez csak egyszer lesz. És félek, hogy ezután valami meg fog szűnni bennem. Valami, ami nagyon közel fog lökni ahhoz, amire Mihály azt mondja, hogy konformizálódni.
Szeretném, ha ez az előadás egy reverencia lenne mindazok előtt, akik belehaltak vagy elestek a múltjuk megragadásában. „Mi a fiatalság? Egy álom. Mi a szerelem? Az álom tartalma” – mondja Kierkegaard. És telik az idő, és folyton azt kérdezzük, hogy mi is történik a szívvel? Amíg az előadás előkészületein dolgoztam a legigazabb útitársam, ami vezette a folyamatot egy fénykép volt azokkal az emberekkel, akikről ma nem tudok semmit, de akikkel régen sok születésnapot együtt ünnepeltünk. A barátaim a blokk elölről.
Valamiféleképpen szeretném nekik, nagytatámnak és mindazoknak a pillanatoknak dedikálni ezt a próbafolyamatot, és azt, ami születni fog belőle. A pillanatoknak, amik mindig vigyázni fognak a dozatoros szukk ízére, a Terenul Mare-ra, és mindazokra az emlékekre, amelyeket mai napig keresek és egyre kevésbé találom meg, de amelyek az egyetlen menedéket nyújtják akkor, amikor félek, amikor a halál érzése túlságosan közel kerül hozzám, amikor nehezemre esik a világ és felnőttkor káoszát a mellkasomra ölelni.”
Botond Nagy, az előadás rendezője
Műsorfüzet