Nyilas Misi
Ábrahám Gellért
Orczy
Esztergár Csaba / Sinkó Lea
Gimesi
Jenei Deborah / Pulbere Victor
Böszörményi
Kerekes Ákos / Szenkovics Dávid
Tök Marci
Szilágyi Dávid / Jeney Eszter
Csicsó
Sógor Dénes / Somogyi Kincső
Szegedy
Deák Zsófi / Rámay Ádám
Tannenbaum
Schneider Vince / Horváth Krisztina
Andrási
Darabont Csenge / Albert Kinga
Sándor Mihály
Sárosi Áron / Kovács Dávid
Nagy úr, VIII. osztályos tanuló
Marosán Csaba
Lisznyay úr, VIII. osztályos tanuló, szobafőnök
Árus Péter
Igazgató
Dimény Áron
Valkay, földrajztanár
Viola Gábor
Gyéres, osztályfőnök
Laczkó Vass Róbert
Sarkadi, tanár, a fegyelmi tanács elnöke
Váta Lóránd
Bagoly, tanár
Balla Szabolcs
István bácsi, pedellus
Fogarasi Alpár
Doroghyné
Laczó Júlia
Viola
Kántor Melinda
Bella
Sigmond Rita / Vindis Andrea
Doroghy Sanyika
Rancea Alex-Krisztián / Bodor Kristóf
Török néni
Varga Csilla
Török bácsi
Orbán Attila
Ilonka kisasszony
Albert Csilla
Török János
Farkas Loránd
Pósalaky úr, öreg vak úr
Szűcs Ervin
Gazdasszonya
Csutak Réka
Rendőrtiszt
Buzási András
Diák
Benkő Boróka, Somogyi Kincső
Lányok a jégen: Kolumbán Réka, Pásztor Kincső, Ábrahám Dóra, Mikó Henrietta, Sárosi Virág, Szász Csenge
rendező
Béres László
díszlettervező
Csíki Csaba
jelmeztervező
Ledenják Andrea
koreográfia
Jakab Melinda
korrepetitor
Horváth Zoltán
zenei munkatárs
Kondrát Csaba
rendezőasszisztens
Veres Emőke
előadásvezető
Zongor Réka
Nem, a Légy jó mindhalálig nem hordoz semmilyen különleges, kizárólag gyerekeknek szóló üzenetet, bár gyerekek voltak mindenütt, a nézőtéren és a színpadon, az előcsarnokban és a lépcsőkön rohangálva. Szó szerint megszállták a színházat a bemutató estéjén. Ez a darab nyilvánvalóan több mint gyerekszínház: megható védőbeszéd a becsület, az igazság, az igazságosság érdekében, amely hatni kíván mindenki érzékenységére, életkortól függetlenül. A színpad kisugárzása a közönség felé, az alakítások, a kuplék és táncos jelenetek, amelyek önmagukban véve is elragadóak, arra indítottak, hogy félretegyem a musical-struktúra iránti túlzott elvárásaimat, és szabadon élvezzem, hogy részese lehetek ennek a páratlan megnyilvánulásnak, amelyet csak a színház képes létrehozni az ő heroldjai által: felnőtt, profi színészek és gyerekek, mesterek és tanítványok, együttes játékával.
A Légy jó mindhalálig kolozsvári előadásának ez az igazi szenvedély az egyik értelme. Az őszinteség, a hitelesség mindig váratlan erővel képes hatni, és Ábrahám Gellért törékeny, sebzett alkata miatt jó választása Béres László rendezőnek: a partnerek eleve ehhez az ártatlansághoz viszonyulnak. Abban a gyorsaságban, tempóban, melyet a Móricz Zsigmond—Kocsák Tibor—Miklós Tibor írta musical diktál, a jeleneteket jól strukturálja a kisfiú. Nyilas Misi idegen egy olyan világban, mely bárhogy is hangsúlyozza különállását, éppúgy a hatalomra épül, mint a kinti.
A Béres László által rendezett kolozsvári előadásban huszonkilenc 9 és 15 év közötti igen tehetséges gyerek lép fel, a Nyilas Misit alakító Ábrahám Gellért (portrénkon) viszonylag rövid időn belül már a második főszere¬pét játssza a kincses város nagyszínpadán A kétbalkezes varázsló után. A megkerülhetetlen közhely az ő esetében nagyon sok valóságalappal rendelkezik: sokat fogunk még hallani róla, tehetsége, alakulgató művészi eszköztára, hangja, mozgása mind-mind feljogosítja arra az ifjú tehetséget, hogy majd szép eredményeket érjen el a színház világában.
Béres László nem tagadja, tisztában van azzal, hogy a debreceni kisdiák története, illetve gyerekszereplők színpadra állítása a siker alapreceptjei közé tartozik. De nem akart „aranyos” előadást rendezni, gondolatébresztő, a klasszikus emberi értékek becsületének visszaadását célzó produkcióban gondolkodott. Olyan előadásban, amelyben Nyilas Misi őszintesége, becsületessége nem számít „lúzerségnek”, amely legalábbis megkérdőjelezi napjaink sablonját, miszerint az számít példaképnek, aki mindenáron kiharcolja magának az érvényesülést.
Csinta Samu: A felnőtté válás zenéje Kolozsváron, Magyar Idők, 2017. január 19.
A mostani kolozsvári Légy jó mindhalálig jól sikerült, pörgő, vidám, lebilincselő előadás lett. Az előzetesekből hallani lehetett, hogy a rendező szándéka csapatot kovácsolni, s bár ezt elsősorban a gyerekek vonatkozásában hangoztatták, megkapó volt látni, hogy itt a képzett színész és a kisgyerek mind egy csapatot alkot. A játékot láthatóan mind élvezik, megérinti őket, s így megérinti a nézőt is.
Olyan előadást láthattunk, amely helyenként mulatságos, máskor szomorkás vagy éppen szívszorongató, de kétségkívül tanulságos pillanatokat szerez gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, amelyekből elraktározhatunk a hétköznapokra. A Nyilas Misit játszó Ábrahám Gellért mellett a 28 gyermek és fiatal is remekült helyt állt, ugyanakkor a színészek teljesítményében is láthattunk emlékezetes alakításokat. Büszke lehet a teljes alkotócsapat (…).
A bemutató dátuma: 2017. január 14.
A Légy jó mindhalálig története sokak számára ismeretes, mert hát ki ne ismerné a pakk, az elveszett kontó, a kis Nyilas Misi sajátos tragédiáját. Számomra a légy jó egy jelige, amit hajlamosak vagyunk manapság már elcsépelt evidenciaként használni, nem tulajdonítva annak mögöttes tartalmat és így nem is keresve azt. Úgy gondolom, jónak lenni egyenlő a becsületességgel, és az arra való törekvéssel. A rendszerek, az elvárások ellenére mindig és mindenkoron megmaradni önmagunknak. Nem szól ez a darab másról, mint hűnek lenni önmagunkhoz.
Béres László
Műsorfüzet