1 óra 10 perc szünet nélkül
Hanna
Györgyjakab Enikő
Max
Viola Gábor
Férj
Bogdán Zsolt
Hangok (Kurt, Klaus, Bert):
Szűcs Ervin,
Váta Loránd,
Marosán CsabaSS tisztek (videoprojekció):
Orbán Attila,
Bogdán Zsolt,
Bodolai Balázs,
Váta Loránd,
Marosán Csaba,
Györffy Zsolt
Johann feje (videoprojekció):
Orbán Attila
rendező
Nona Ciobanu
díszlettervező
Nona Ciobanu, Peter Košir
jelmez, zene, fények
Nona Ciobanu
fényképek, videofelvételek
Matjaž Wenzel
videóprojekció
Peter Košir
a díszlettervező asszisztense
Tenkei Tibor
előadásvezető
Tatár Ágota
Max és Hanna ugyanis saját sorsuk foglyai, amelyben egycsapásra összekeverednek a nézőben a hóhér és áldozat dimenziói. A kápónak és a zsidó lánynak ugyanis szemernyi esélyük sincs szabadulni saját börtönük falai közül. Újra és újra felboncolják a múltat, eszeveszett elkeseredéssel próbálják megtalálni a menekülési útvonalat, hogy megtisztuljanak, megértsék az érthetetlent, megbüntessék a másikat – és önmagukat.
Szélsőséges helyzet, a konfliktus is csak kétszemélyes, mégis általános érvényű. Hanna (a sepsiszentgyörgyi származású Györgyjakab Enikő kiemelkedő alakítása) és Max (Viola Gábor) az elnyomó és az áldozat szerepét váltogatja, hol egyikük, hol másikuk kerekedik felül. Egymást kínozva keresik mindketten a választ saját kérdésükre, holott mindketten tudják: az elnyomó életének az áldozat, az áldozaténak az elnyomóé nélkül nincs értelme. Így hát mindketten egyszerre elnyomókká és áldozatokká, a külvilág beavatkozása/kizárása nélkül e kettősség bűvköréből szabadulni képtelen bábokká válnak.
Ha valaki látni akarja, mi is a színpadi önátadás és önfeláldozás, feltétlenül nézze meg ezt az előadást. Györgyjakab Enikő és Viola Gábor meg fogja győzni arról, hogy a káprázatos színészi dicsőség mögött mennyi szenvedés rejlik.
Kemény előadás, nehezen elviselhető és főleg nehezen játszható. Az alakítás azonban példamutató, „ahogy a nagykönyvben írják”, a két nagyon erős színésznek köszönhetően: Viola Gábor és Györgyjakab Enikő rendkívüli adottságokkal rendelkeznek, tökéletesen uralják mozgásukat és gondolataikat. A színészeket pedig csodálatosan vezeti a rendezőnő, akinek romániai előadásait ezentúl érdeklődéssel és türelmetlenül várom, akár román, akár magyar, német vagy jiddis nyelvű színházban rendezi majd őket.
- FEST-FDR, Európai Előadóművészeti Fesztivál, Temesvár (2015)
- Sepsiszentgyörgy (2015)
- Fest(in) pe Bulevard Fesztivál, Bukarest (2015)
- Vígszínház, Budapest (2018)
A bemutató dátuma: 2014. október 05.
A volt náci tiszt és a nő, egy koncentrációs tábor egykori foglya 13 évvel a háború után Bécsben véletlenül újra találkozik. Viszonyuk a lágerben nemi erőszakkal kezdődött.
Max és Hanna, az előadás két főszereplője saját sötét sorsának és a történelemnek a foglya. Nem tudnak, vagy talán nem akarnak egyetlen lépést sem tenni e börtön falain kívül. Szükségük van arra, hogy a múltat újra és újra jelenvalóvá tegyék, azért, hogy megtisztítsák, megértsék és megbüntessék a másikat – és önmagukat. Miközben belemennek abba, hogy a másik szemével szemléljék a világot, egy dinamikus viszony alakul ki köztük: hol áldozatként, hol elnyomóként játsszanak mindketten fáradhatatlan és állandóan felcserélhető szerepet.
Úgy vélem, az elnyomó és az áldozat közötti viszony kérdése ma is rendkívül időszerű: ugyanúgy megnyilvánulhat a családon belül, mint a tágabb értelemben vett társadalomban. Ma is ugyanúgy felelősek vagyunk azért, ahogyan tudomásul vesszük ezeket a visszaéléseket, és ahogyan gyakran hozzájárulunk a fenntartásukhoz.
Nona Ciobanu