William Shakespeare

Ahogy tetszik

Színház- és Zeneprodukciós Központ – Várna, Stoyan Bachvarov Állami Színház, Bulgária
Bolgár nyelvre fordította: Valeri Petrov

Nagyszínpad
HU
RO
EN
2h 30' egy szünettel

Idősebb Herceg
Valentin Mitev
 
Frigyes herceg
Valentin Mitev
 
Amiens
Stanislav Kondov
 
Jaques
Konstantin Sokolov
 
Le Beau
Plamen Dimitrov
 
Charles
Gergana Arnaudova
 
Olivér
Henri Eskelinen
 
Orlando
Nedyalko Stefanov
 
Ádám
Svilen Stoyanov
 
Próbakő
Stoyan Radev
 
Csűrcsavar Olivér
Plamen Dimitrov
 
Corinnus
Nikolay Bozhkov
 
Silvius
Nikolay Kenarov
 
Vili
Simeon Dimov
 
Hymen
Gergana Arnaudova
 
Rosalinda
Gabriela Boeva
 
Célia
Hristina Dzhurova
 
Phoebe
Petya Angelova
 
Juci
Siyana Nacheva
 
Fiatalok az ardennei erdőségből és a két herceg közeli barátai
Vesela Manolova, Martin Prodanov, Radostina Angelova, Stiliyan Marinov, Dimitar Ivanov, Orlin Dimitrov


rendező
Tompa Gábor
 
díszlet- és jelmeztervező
Maria Miu
 
zene
Cári Tibor
 
koreográfus
Florin Fieroiu
 
dramaturg
Aglika Oltean

Az Ahogy tetszik lehet komédia vagy tragédia, vagy a kettő kombinációja, attól függően, hogy hogyan fogjuk fel. Ebben az értelemben az ardennei erdőség motívumát az igazságtalan társadalomból és annak parlamenti rendjétől való menekülés szimbólumaként hoztam be a koncepciómba. A darabbal nem a 16. vagy 17. századra, hanem a mi modern korunkra utalok, és miért is ne, konkrétan az Európai Parlamentre és általában az Európai Unióra, amely nem az elvárásainknak megfelelően működik.
A produkció párhuzamot von az ardennei erdőség és a színház között – mindkettő a szabadság tere, ahol minden lehetséges. A művészet egy illúzió, amely a felcserélhető identitások játéklehetőségét nyújtja számunkra, de ez a játék nem mindig biztonságos, mivel szokatlan ön- és érzésreprezentációkat hozhat létre, tragikus következményekkel.
Mindig is érdekeltek a különböző kultúrák és a nyelvek, amelyek által kifejeződésre jutnak. A művészekkel a saját nyelvükön kommunikálni a szülőföldjükön könnyebb és izgalmasabb, ezért megpróbálom beszélni a nyelvüket, bármilyen hibásan is, most pedig kíváncsian várom, milyen lesz a bolgár nyelvet felfedezni. Minden nyelvnek megvan a maga szépsége, költészete, zenéje. A jó színház pedig zene. Szeretem a komoly, igaz, kompromisszumok nélküli színházat.

Tompa Gábor, Violeta Toncheva interjúja (kultura.bg/web)
 

Hátat tudunk-e fordítani az igazságtalan társadalomnak és uralkodóinak? Megoldás-e az ardennei erdőségbe menekülni? Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékának szereplői a természet és a színház szabadságát ünneplik. Tompa Gábor előadásában a szerelem erőt ad a léleknek és a testnek, a művészet felszabadít, a természet pedig gyógyít. Az identitásjáték javában zajlik, de vajon biztonságos-e? Ahhoz, hogy megtaláljuk önmagunkat, előbb el kell tévednünk az ardennei erdőségben, és beszélgetnünk kell az ott bolyongó bolonddal, Próbakővel. Lehetséges, hogy egy ember egyik napról a másikra teljesen megváltozzon? És hiszünk-e még a boldog végkifejlet lehetőségében? A Stoyan Bachvarov Állami Színház színészei egy váratlan és érzelmes befejezéssel rukkoltak elő, amely bölcsebben, nagylelkűbben és kedvesebben térít vissza az illúzióból a valóságba.

Aglika Oltean, az előadás dramaturgja