Kurázsi mama
Laczó Júlia
Kattrin, néma leánya
Tőtszegi Zsuzsa , Maria Tomoiagă
Eilif, idősebb fia
Buzási András
Stüsszi, fiatalabb fia
Marosán Csaba
A szakács
Sinkó Ferenc
A tábori pap
Balla Szabolcs
Yvette Pottier
Kató Emőke
Őrmester, Írnok, Paraszt
Fogarasi Alpár
Zsoldosvezér, Verbuváló, Katona, Paraszt
Laczkó Vass Róbert
Óbester
Platz János
Parasztasszony
Jerovszky Tímea
Anya
Varga Csilla
Lány
Ötvös Kinga
Rapunzel
Kicsid Gizella
Valamint
Csutak Réka, Ábrahám Antonella, Szőcs Szilárd Péter, Szalantai Gellért, Szallos Norbert, Bálint Előd, Erdei Máté, Gyenge Tímea , Nagy Kopeczky Kristóf, Orbán Szabolcs, Pánczél Kata, Sepsi Melinda, Szántusz Noémi, Tatár Zsuzsa, Varga Péter, Wagner Áron
rendező
Armin Petras
díszlettervező
Olaf Altmann
jelmeztervező
Cinzia Fossati
koreográfia
Denis Kooné Kuhnert
dramaturg
Katrin Schmitz
hangszerelés
Thomas Kürstner, Sebastian Vogel
fényterv
Norman Plathe-Narr
zenei vezető
Incze G. Katalin
zenei asszisztens
Anik Urich
rendezőasszisztens
Camilla Cecile Körner, Louisa Rogowsky
előadásvezető
Zongor Réka
a jelmeztervező asszisztense
Bocskai Gyopár
Laczó Júlia alakította a rideg, számító Kurázsi mamát, akiben ott rejlik az ellentmondás: megélhetése a háborútól függ, attól retteg, hogy „kitör a béke”, az örökös harcnak viszont éppen azok esnek áldozatul, akikért dolgozik, a három gyermeke. (…) Az első, jóval hosszabb felvonás a rideg, merev Kurázsi mama és a körülötte néha felbukkanó, kabaréba illő karakterek ellentétére épül, közülük is kiemelkedik a Kató Emőke alakította Yvette Pottier, a tábori prostituált, aki a közönség közvetlen megszólításával lazítja a háborús feszültséget.
Zsizsmann Erika: Az egyedülálló anyák háborúja: Kurázsi mama nyitotta az UTE-festen, maszol.ro, 2019. november 20.
Kurázsi mama (Laczó Júlia) a háborúban a háborúból él, semmit nem hajlandó észrevenni a körülötte történő borzalmakból, még három gyermekének az elvesztése sem rendíti meg, nem téríti el az útjától. A markotányosnőt csak a béke rázza meg, mert nem tudja eladni az áruját, oda a biztos megélhetése. (…) Petras előadása nem politizál, de a zenei utalások, korunkban nagyon is érvényes szövegek finom hangsúlyozása felerősíti a kérdést: merre van a tovább?
Simon Judit: Európai fesztivál Kolozsvárt, erport.ro, 2019. november 23.
Az előadás Paul Dessau zenéjét megőrzi ugyan, de alaposan átdolgozva (a hangszerelés Thomas Kürstner és Sebastian Vogel munkája), ezért oly különleges az Incze G. Katalin vezette zenekar hozzájárulása, ezért oly hatásosak a kórusok: hangzásuk monumentális, akár a színpad összképe, amelyet kevés, de annál hatásosabb képpel fokoz. Kiemelkedőek a szóló-teljesítmények: a kiváló Kató Emőke – egy páratlan, imponáló Yvette –, a főszerep méltó tulajdonosa, Laczó Júlia – aki szerepét igazi alkotássá avatja, melynek értékét nem az eddig elért eredményei emelik – és Balla Szabolcs. Figyelemre méltó továbbá Buzási András (Eilif), Marosán Csaba (Stüsszi),Tőtszegi Zsuzsanna és Maria Tomoiagă (Kattrin) színészi teljesítménye is. (…) Armin Petras egy lejtős díszletet választott, amely már az első pillanatban, a közönség bevonulásakor magával ragadja a nézőt: az egymás hegyén-hátán heverő testek mintha a halált várnák. A döntött síkban elhelyezett emelvény ellenpontjaként a rendező egy függőleges szerkezettel (amely kötélhágcsókat idéz) hozza létre a háború borzalmas képét. Ezért dicséret illeti Olaf Altmann díszlettervezőt, akárcsak a Cinzia Fossati alkotta kortalan jelmezeket.
Mircea Morariu, adevărul.ro, Egy minden értelemben európai előadás, 2019. november 26.
Armin Petras előadásában az utóbbi évek egyik legnagyobb gonddal összeállított szereposztását láthattam. Kurázsi mama figurája erősebb és értékesebb, nemcsak mint szerep, hanem mint karaktertípus – köszönhetően annak, hogy Petras Laczó Júliára osztotta a szerepet. A színésznő pedig csodálatos alakítást produkál, a musical-betétektől a többi szereplőkkel való együttműködésig, a játék pillanataival gondosan összehangolt testi kifejezéstől a megdöbbentően gyors lelkiállapot-váltásokig. Kurázsi mama bizonyára a művésznő egyik legnagyobb szerepe marad. Ugyancsak kiváló a Kató Emőke alakította Yvette Pottier, a frivolitás és a leleményesség keverékének ritka példája. A tábori pap és a szakács ugyancsak megmarad majd a közönség emlékezetében, Balla Szabolcs és Sinkó Ferenc lenyűgöző finomsággal építették fel szerepeiket apró részletekből. Ami pedig Tőtszegi Zsuzsát illeti, aki a néma lányt játssza, némasága és szűnni nem akaró fájdalma az elejétől a végéig hiteles.
Nona Rapotan: Mutter Courage și copiii războiului (I) [ Kurázsi mama és a háború gyermekei (I)], bookhub.ro, 2020. január 17.
A bemutató dátuma: 2019 november 19.
Egész Európa fel van dúlva, a kontinensen a harmincéves háború káosza uralkodik. Ennek a pusztításnak a kellős közepén ott van Kurázsi mama, a markotányosnő, ekhós szekerével és elpusztíthatatlanul, amint egyik katonai tábort a másik után járja. Minden nehézség ellenére sem szeretné, ha valaki beleköpne a levesébe, és elrontaná a háborúját: a fenyegető béke csak a jól menő üzletét veszélyezteti, és neki három gyerekkel kell zöld ágra vergődnie. Először derék fia, Stüsszi kerül a hadbíróság elé, Kurázsi mama ugyanis túl sokat alkudozott arról, mennyivel vesztegesse meg azokat, akik szabadon engedhetnék. Őt követi az éles eszű Eilif, és végül még a néma Kattrint is lelövik utolsó hőstettének végrehajtása közben. Kurázsi mama továbbhalad ekhós szekerével a sereg és a háború nyomában, hiszen nincs messze a következő üzleti lehetőség.
Bertolt Brecht a Kurázsi mama és gyermekei című darabot nem sokkal a második világháború kitörése előtt írta, svédországi száműzetésében. A harmincéves háború történetéből nemcsak erős képeket merített Európa küszöbön álló újabb pusztulásának leírására. Arra is rámutatott, hogy a háborúkat elsősorban „istenfélelemből vívják, és csupa olyasmiért, ami jó és szép” – a nyereség viszont a kasszákban, nem pedig a harctéren érződik.
„A Kurázsi mama egy egyedülálló nő életéről szól, aki markotányosnőként járja végig a 17. század harmincéves háborúját, gyermekeivel együtt. A háború biztosítja számára a megélhetést, ugyanakkor elveszi tőle mindhárom gyermekét. Kurázsi mama nem változik: nem tanul semmiből, nem bán meg semmit. Mindig képes továbbmenni. Brecht és Dessau darabja nagy tragikomikus ballada az élet értelmetlenségéről és az életörömről, ami nehéz időkben sem szűnik meg. Mert énekelni, táncolni és szeretni akkor is kell, ha minden összeomlik. A továbblépés szakadatlan lendülete pedig azt is jelenti, hogy minden úgy marad, ahogy volt.”
Armin Petras
Az előadás támogatója:
