A darab a bomlott elmeállapotú Blanche köré építkezik, a színpadi eseményeket ő alakítja, így a díszlet csupán pőre eszközzé válik. A jellemformálás szerepe a kolozsvári előadásokban talán még sosem volt ennyire erőteljes és központi tényező. Kézdi Imola alakítása remekbe szabott, a művész nemcsak gesztusaival, mozgásával, hanglejtésével, hanem szemének ragyogásával, annak fakulásával is játszik, megbabonázza a nézőt, már-már mi is Blanche-ok leszünk.
Két világ csap össze, leegyszerűsítve: a valóság és a látszat. A férj, a feleség, azok barátai a mindennapi megélhetésért küzdő, földhöz ragadt embereket képviselik, míg a frissen betoppanó családtag egy elveszett álmokat kergető, már-már az őrület határán gyötrődő asszony képében zuhan a többiek nyakába. A kibékíthetetlen ellentétek az első pillanattól nyilvánvalóak, és a drámaíró mesteri kézzel vezeti végig szereplőit – és nyilván közönségét – az ebből kibontakozó bonyodalmakon.
Az előadásban egyébként van két-három olyan pillanat, amikor ez a fajta vágy a végsőkig fokozódik, a színészek pedig, akiknek meg kell testesíteniük a színpadon ezt a szinte állati érzelmet, tökéletes odaadással és összpontosítással alakítanak.
(…)
Tom Dugdale előadása valójában a Sztanyiszlavszkij-féle mértékletességet társítja a józan brechti mértékkel. A létrejött egyensúly megteremtése köszönhető a rendezőnek, a színészeknek és a bizalomnak, amelyet Tom Dugdale a társulat iránt tanúsít. E bizalom legvilágosabb tanújele, úgy vélem, a rendező merész, de ugyanakkor bevált ötlete, hogy Farkas Lorándra ossza Stanley Kowalsky szerepét.
Mindezek után valódi élvezet látni, ahogy Kézdi Imola milyen sikeresen alakul át őrültből depresszióssá, hogyan vált át az alkudozásról a dührohamra. Szinte mindvégig jelen van az előadásban, ami rendkívüli erőfeszítést és hatalmas energiabedobást feltételez. Ő azonban tudja, hogyan ossza be minél gazdaságosabban az erejét, és az alakítására tökéletesen illik a „természetesség” címke. Farkas Lorándot láttam már, de azt hiszem, most bizonyította be, hogy bármikor képes jól felépített szerepeket játszani, amelyekben döntő elem az érzelmek erőssége és a meghatározó vonások aprólékos kidolgozása – a gesztusok, a hanghordozás, a térhez és a többi szereplőhöz való konkrét viszonyulás szintjén. Mondhatnám úgy is, Stanley megformálása Farkas számára saját szakmai képességeinek értékmérőjévé vált. A többi színész semmivel sem marad el kettejük mögött, ami azt jelzi, Dugdale nagy hangsúlyt fektetett a csapatmunkára, de a két főszerep terjedelme miatt ők ketten lesznek a viszonyítási pont, amikor majd értékelnünk kell A vágy villamosa bármelyik jövőbeni előadását. Véleményem szerint a most látott előadás színvonala a jó és a nagyon jó között helyezkedik el, ami nagyrészt ennek a két színésznek köszönhető.
A bemutató dátuma: 2017. június 28.
A vágy villamosa kegyetlen darab, tele gyötrő álmokkal, gyötrődő álmodozókkal, testi és lelki erőszakkal. A darab témája az egyik legkegyetlenebb emberi indulat: elpusztítani a máshonnan jövő, az idegen, a miénktől eltérő életvitelű embert. Ennek ellenére a darab nem részvétlen – legdurvább részeit bevonja a szeretet és az érzéki szerelem burka, amely visszafogja az erőszakot, legalábbis napfelkeltéig. A pofonok átalakulnak öleléssé, a sebek simogatásra lelnek. A szereplők kívánják egymást, de még inkább békességre vágynak. Arra, hogy a fejükben állandóan fecsegő hangok végre elhallgassanak. Hogy békén hagyja őket a múltjuk. És remélik, hogy választ kapnak a kérdésre: hogyan töltsük az életünket ezen a világon? Együtt élni veszélyes, egyedül azonban lehetetlen. Akkor hát melyik utat válasszuk?
Tom Dugdale
Műsorfüzet