Az előadás rólunk szól, a bennünk élő gyerekről, aki már nem találja a mesét, az élet varázsát, a saját »egyszervoltholnemvoltját«, aki elvesztődött a tömbházak, a pixelek között, ebben a felgyorsult életben, amelynek egyetlen jellegzetessége a kisszerű rohangászás »egy szál petrezselyemért«, megfűszerezni a létezés híg levesét.
Az előadás annyi értelmezési lehetőséget kínál, ahány értelmezési szinttel és életkorral rendelkeznek a nézők, egy vers, amely felfedezésre, élvezetre és megélésre vár, az élet csodáiról való elmélkedésre való felkérés, az életé, amely még tud meséket szülni, annak ellenére, hogy a meseszerű motívumok nagyrészét látszólag helyrehozatatlanul megfojtották a modern civilizáció betonlapjai.
Biztos receptet választott a színház, mert mindig lesznek szülők, akik elcipelik a gyereküket színházba, de ez mintha a korábbi gyerekelőadásaiknál is kolozsváribb lenne. Mert legkönnyebben azok a negyedi gyerekek tudják átérezni, akik maguk is keresik a csodát. És hogy vannak erre vállalkozók, arra a Harry Potter-könyvek sikere a legjobb példa, ami másfél évtizeddel ezelőtt indulva végigsöpört az egész világon, és hogy még mindig van szufla benne (…) A Kétbalkezes varázsló pedig pontosan erre az érzésre épít, csak még inkább kolozsvári, mert a tömbháznegyedi gyerekeknek ajánlja fel a csodát, hogy az alsó zsémbes szomszéd, az adminisztrátor bácsi is lehet király, sőt előttünk változhat át, a folyton zajongó, kopogtató szomszéd a munkanélküli hoppmester, illetve az elpusztíthatatlannak hitt, mindenki által rettegett kispatkányon is felül lehet kerekedni – mint az a mesékben lenni szokott.
Az előadás egyik legfőbb erénye, hogy a mágikus külcsín alatt egyszerre láthatjuk a mesék iránti nosztalgia allegóriáját, egy szocialista rendszer visszavágyódását a nagypolgári miliőbe, miközben mégiscsak egy gyerekeknek szóló valódi meséről van szó királykisasszonnyal, szörnnyel, ütközettel és próbatételekkel. A történetben abszolút megvan a potenciál, hogy az egész család jól szórakozhasson rajta.
A varázslatok bűvészmutatványok formájában jelennek meg, láthatatlan zsinórok mozgatják a lebegő seprűt, füstgépek teszik látványosabbá a mágiát. De talán még szellemesebbek az olyan megoldások, mint amikor Fitzhuber Dongó rohanását több, Fitzhubernek öltözött színész átszaladásával jelenítik meg a színpadon, mígnem egyszer csak a varázsló „utoléri” önmagát.
Csíki Csaba díszletei tökéletesen adják vissza a lakónegyedi ridegséget, ám fények és hangok játékával az alkotók elérik, hogy a színpadkép mégis varázslatos hangulatot teremtsen. Cári Tibor zeneszerző több zenei műfaj egyesítésével (dzsessz, rock, tangó és rap) alkotta meg az előadás fülbemászó és táncra invitáló zenéjét, amely kimondottan a kolozsvári előadásra készült, Ledenják Andrea jelmezei pedig, az előadás hangulatához alkalmazkodva egészen varázslatosra sikeredtek. (…) A gyerekközönséget nem lehet becsapni, ők egyaránt hálásak és kritikusak: ha jó az előadás, annak minden további nélkül hangot adnak, ha rossz, annak szintén. A bemutatót követő taps és tetszésnyilvánítás pedig azt bizonyította, hogy a kétbalkezes varázsló jó helyen kopogtatott..
A bemutató dátuma: 2016. január 15.
A mű Békés Pál jogutódainak képviseltében a
Proscenium Szerzői Ügynökség Kft. engedélyével kerül bemutatásra.
Bemutató időpontja: 2016. január 15.
Az előadás időtartama 2 óra 30 perc egy szünettel.
A történet egy varázslóiskolában kezdődik, ahol Fitzhuber Dongó, a majdani kétbalkezes varázsló egyáltalán nem szívrepesve, inkább reszketve várja a diplomaosztás eredményét. Természetesen utolsóként végzi el a varázslóiskolát és így, egyfajta büntetésként helyezik ki a Nimbusz Bertalan utcai lakótelepre mint körzeti varázslót.
Szimpatikus történet ez a varázslóiskoláról, a varázslásról, tulajdonképpen a mese hatalmáról, a mese utáni vágyról. A darab ugyanakkor a kétbalkezes varázsló és egy kisfiú, egy felnőtt és egy gyerek barátságának története, ahol mindketten a maguk módján tiszták, és hisznek a mesében.
Béres László