Stúdióelőadás a nagyszínpadon
2h szünet nélkül
Végtelenül gazdag és szertelen előadás: magába szippant, felkavar, letaglóz, intenzív részvételt kíván meg a nézőtől. A kreatív fantázia játékai zuhognak szünet nélküli két órán át nagyszabású képekben, szürreális víziókban, egymásba úszó etűdökben, zenei fantáziákban. Nincs szüzsé, de a töredékek, a szkeccsek, a szilánkok kiadnak egy totális világot. Techno-poétikus installáció, hirdetik az alkotók, és igen, együtt pulzál itt a vad technózene, a költői látomások sorozata s a képzőművészeti fogantatású képek, animációk, videomontázsok kompozíciója az élő testek rituális mozgásaival, groteszk cselekvéseivel.
Kovács Dezső: Akváriumi lebegők, ART7 művészeti portál, 2018. április 20.
Többen felhívták már a figyelmet arra, hogy különbséget kell tenni kísérleti és avantgárd között, mert a kísérleti művészet nem jelent feltétlenül radikálist. Nagy Botond kolozsvári rendezése nem egyszerűen kísérleti színház, hanem avantgárd, és nyilván nem a történeti avantgárdra gondolok. Hanem arra, hogy bátran kimozdítja az alkotókat és a nézőket is komfortzónájukból, miközben radikálisan új utakat keres.
(…)
Nincs hagyományos értelemben vett dramaturgia, van azonban kollázsdramaturgia, és ez nem jelent esetlegességet. Az erőtér, ami a szöveget rendezi, nem narratív, vagy dramatikus, hanem maga az előadás képezi a fő rendezőelvet. Ez a kollázsdramaturgia, aminek középpontjában az előadással való találkozás áll, igaz a zenére, fényekre, mintha minden egy képzeletbeli pontban találkozna, és éppen ez a találkozás hozná létre ezt a pontot: a produkciót.
(…)
Sok, a szó valódi értelmében vet kortárs előadás relevánsan szól társadalmi és pszichológiai problémákról, miközben felszínes marad. A Vakok elkerüli ezt a csapdát. Elkerüli, mivel igényt tart a szentre is, és, ami még fontosabb, igényt tart a blaszfémiára is. Vannak pillanatai, mikor képes lerombolni társadalmi beidegződéseket, de vallási beidegződéseket is, sőt, spiriutálisakat. Avantgárd.
Nincs egységes cselekmény, ahogyan az alkotók előre jelzik a műsorfüzetben: ez kollázs, nemcsak abban az értelemben, hogy az alapszövegbe vendégszövegek és improvizációk ágyazódnak, hogy a darab már eleve egy Pilinszky-vers angol fordításának kivetített szövegével indul. Kollázs abban az értelemben is, hogy a szereplők a maguk életében is hol jelen vannak, hol csak mímelik, illetve abból is kollázst látunk, még akkor is, ha mindenik szereplőnek van egy-egy „nagyjelenete”, amelyből ezt-azt megtudhatunk a személyes történetéből, gondolkodásmódjáról, cselekvései mozgatórugóiról. Ezek a magánszámok, amelyek minden szereplőt mint színészt, mint a színházzal valamiféle profi viszonyban levő alkotót is megmutatják, külön érdekességei az előadásnak, egyfelől „kiszólnak” a darabból, másrészt azonban ez az első látásra meghökkentő, zavarba ejtő momentum személyes, hozzáad a kavalkádszerű egészhez.
(…)
„Néha azt álmodom, hogy látok.” „Én csak akkor látok, ha álmodom.” Összefoglalja az előadás lényegét, a részekből, mozaikkockákból álló és igazából össze sem álló egészet, amivel ez a produkció jellemzi világunkat, benne egyéni, közösségi létezésünket. Látunk, valójában? Álmot látunk? Elhitetik velünk, hogy az álom, amit elénk varázsolnak, a valóság? Jó ez nekünk? Otthon vagyunk-e benne? Nem vagyunk-e közelebb önmagunkhoz, ha nem látunk, csak álmodunk?
DESZKA Fesztivál, Debrecen, 2018.
A bemutató dátuma: 2017. május 17.
Mi, akik ebben a jelenben vagyunk résztvevők, valahogy élünk is, meg nem is. Ma már nem lehet újat mondani. Az ismétlés unalmas, és unalmas a tárgyilagosság, sőt a személyesség is unalmassá vált.
Az ember élete során nem nagyon csinál mást, mint ismétel. Mi emberek életünk során leginkább egymás traumáira licitálunk.
Ez az előadás nem tesz ígéreteket és nem magyarázkodik. Nem akar több lenni, mint ami: egy kollázs. Kollázs a korról amibe évezredek óta folyton beleszületünk, a sutaságainkról, ahogy elbeszélünk egymás mellett, figyelem- és szeretetéhségünkről.
Vakság az, amikor nem látunk, és vakság az is, amikor nem akarunk látni. A szem előtti vízfüggöny lehet választás kérdése is. Csalás nélkül senki nem tudja felidézni a saját tenyerén végigfutó vonalakat.
Emberszerű alakok, összezárva egy térben. Az emberszerűségen kívül nem történik semmi.
– Néha azt álmodom, hogy látok.
– Én csak akkor látok, ha álmodom.
Műsorfüzet