Csíkszereda, 1977

Imola Kézdi

Locul şi data naşterii: Miercurea-Ciuc, 3 august, 1977


1995–1999 Facultatea de Teatru "Szentgyörgyi István", Târgu-Mureş

1999-2002 membru al Teatrului Naţional din Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"


Din 1 septembrie, 2002 – Membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj.





 

Roluri actuale

2016/2017

Blanche - Tennessee Williams: Un tramvai numit dorință, regia: Tom Dugdale
Márta, soția - György Dragomán: Galoși, regia: András Visky
Vasilisa - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

Elise - August Strindberg: Pelicanul, regia: Felix Alexa

2013/2014

Ida Mortemart - Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

Hedda Gabler - Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban
Helene, sora mai mică - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2009/2010

Maria - Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

Elena Andreevna - A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2013/2014

Sonia Ostrova, fată de 32 de ani - Al. I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán
Teréz - Péter Demény: Bolero, regia: István Albu
Moartea mută care vorbește - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

Tanti Mina - Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi

2010/2011

Zilia Duca - Jenő Heltai: Cavalerul mut, regia: Lehel Salat
Caesonia - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Petrunjela - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Eva/ Maria - András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa

2008/2009

Julie - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Elizabeth, soţia regelui Edward al IV-lea - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
Maşa - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2005/2006

Marie, mireasa - Bertolt Brecht: Nunta mic burgheză, regia: Anca Bradu
Agave 1 - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Fetele - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
Marie - Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
Gasparina, fată tânără - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
Eureka - Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Jacqueline, sora lui - Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa

2002/2003

Mefisto - Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
Ada, Soţia lui Iafet - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi
HERMIONE, soţia lui Leontes - William Shakespeare: Poveste de iarnă, regia: Attila Keresztes
SUFLEAUR - Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Gábor Rusznyák

2001/2002

Lea - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder
Cele mai importante roluri jucate la Teatrul Naţional din Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"

Stagiunea 2001/2002:
PUŞTOAICA – Spiró György: Tacâmuri de pui, regia: Kincses Elemér
PIRNITZER - Ábrahám- Szilágyi- Kellér - 3:1 în favoarea iubirii, regia: Novák Eszter
JULIE - Moliére: Monsieur de Pourceaugnac, regia: Rusznyák Gábor

Stagiunea 2000/2001:
JULIKA – Molnár Ferenc: Crin, regia: Babarczy László
MARTHA – F. Wedekind: Deşteptarea primăverii, regia: Anca Bradu
SĂMÂNŢĂ DE MUŞTAR – W. Shakespeare: Visul unei nopţi de vară, regia: Novák Eszter

Stagiunea 1999/2000:
REA – F. Dürrenmatt: Romulus cel Mare, regia: Kincses Elemér
VÂNZĂTOAREA DE FLORI - Madách Imre: Tragedia omului, regia: Anca Bradu

Roluri jucate în timpul facultăţii:

DIRECTOAREA - Peter Weiss: Marat/Sade, regia: Kincses Elemér
JULISKA - Bună dimineaţa, Rază de soare!, regia: Barabás Olga
MARI, OLGA - Karácsony Benő, Kisfalussy Bálint: Răţuşca cea urâtă, regia: Lohinszky Lóránd


Filme:

Filme de lung-metraj:
ILDIKÓ • Război în bucătărie, regia: Marius Barna – Romaniafilm, 1998
ANAOrient Express, regia: Sergiu Nicolaescu, 2004
MARIA • Lotus, regia: Ioan Carmazan, 2004

Filme de scurt-metraj:
KATIVara roşu, iarna albastru, regia: Lakatos Róbert, Dunaműhely, 2000
FEMEIALinie moartă, regia: Cs. Nagy Sándor, Makkai Bence, Dunaműhely/Kép-Árnyék, 2002

Premii şi distincţii:

Premiul Pentru Cultura Maghiară Contemporană din Transilvania, 2014
• Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ANUL 2012 – pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler
Premiul Pentru Arta Maghiară István Bubik, 2012
Crucea de Cavaler al Ungariei
PREMIUL "EMKE", 2010
PREMIUL "JÁSZAI MARI", 2010
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ROL PRINCIPAL ÎN ANUL 2008 – pentru rolul Maşa din Trei surori
PREMIUL ITINERANT "BÁNFFY MIKLÓS"
PREMIUL PENTRU CEA MAI  BUNĂ ACTRIŢĂ TÂNĂRĂ (sub 30 ani) a Festivalului Naţional de Teatru din Ungaria (Pécs)
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ANUL 2005 – pentru rolul Marie din spectacolul Woyzeck
PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ - pentru rolul Mephistophilis din Tragica istorie a doctorului Faust, 2003, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
• Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ANUL 2002 – pentru rolul Lea din spectacolul Flacăra albă, flacăra neagră (Dybuk)
PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRITĂ – pentru rolul Jacqueline din spectacolul Jacques sau supunerea – Thalia Open Festival (TOPFEST), Târgu-Mureş, 2004
• Premiul ziarului "Krónika" pentru debut (2004)