Kolozsvár, 1914

Endre Senkálszky

Locul şi data naşterii: Cluj, 2 octombrie, 1914

Studii: 1935-1937 – Şcoala de Artă Teatrală a lui Hetényi Elemér

Locuri de muncă:
1935–1937 – Compania lui Szabadkai József
1937–1939 – Compania lui Jódy Kámly
Din 1939 – angajat al Teatrului Thália devenit ulterior Teatrul Maghiar de Stat Cluj
1948–1949 – director adjunct artistic al teatrului Maghiar de Stat Cluj
1949–1954 – conferenţiar la Universitatea de Artă Teatrală din Cluj
1964 -1969 – directorul Teatrului Maghiar de Stat Cluj
1977 – intră în pensie, dar joacă fără întreruperi în continuu.
Membru onorific al Teatrului Maghiar de Stat Cluj.



Spectacologie selectivă la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

ÁDÁM – Madách Imre: Tragedia omului
PATRIARHA – Herczeg Ferenc: Bizantul
DAVID – Nyírő József: Omul cioplitor de Isus
ENDRE AL II-LEA, REGELE UNGARIEI – Katona József: Banul Bank
KOSSUTH LAJOS – Szilágyi István: Locotenent major Maria
ISUS – Voinovich Géza: Patimile Domnului
CĂPITANUL DUS ADORJÁN – Zilahy Lajos: Stră-străbunica mea
PRINCIPE – Vörösmarty Mihály: Csongor si Tünde
KLAMROTH – Gerhart Hauptmann: Înainte de apus de soare
CREON, REGELE TEBEI – Sofocle: Antigona
CONTELE SZÉCHENYI ISTVÁN – Herczeg Ferenc: Podul
COLONELUL IHÁSZ DÁNIEL – Hegedűs Lóránt: Kossuth
INGINER SEF KOPF – Herczeg Ferenc: Doi oameni în mină
COLONELUL HUSAR STROMM – Harsányi Zsolt: Patania băiatului Noszty cu Tóth Mari
RICHARD – Bernard Shaw: Discipolul diavolului
BANUL BANK – Katona József: Banul Bank
DÓZSA – Sárközi György: Gheorghe Doja
PRAED – G.B. Shaw: Profesiunea d-nei Warren
ÁGOSTON – Zilahy Lajos: Suflet neprihănit
REGIZORUL – Wilder Thornton: Oraşul nostru mic
PETRUCHIO – Shakespeare: Imblanzirea scorpiei
KÁROLY – Heyermans Hermann: Speranţa
GOOLE – J.B. Priestley: Oaspete neaşteptat
BUDAI NAGY ANTAL – Kós Károly: Budai Nagy Antal
ÎMPĂRATUL ZSIGMOND – Háy Gyula: Dumnezeu, împărat, tăran
RICHARD GLOUCESTER – Shakespeare: Richard al III-lea
CETĂTEANUL TURMENTAT – I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută
PREOTUL FRANCISCAN LAURENTIU – Shakespeare: Romeo si Julieta
ZAHAR BARDIN – M. Gorkij: Duşmanii
TÓTH MIHÁLY – Mikszáth Kálmán: Păţania tînărului Noszty cu Tóth Mari
BARADLAY KÁZMÉR – Jókai Mór: Fiii omului cu inimă de piatră
OTHELLO – Shakespeare: Othello
ZALAI – Kállay István: Dans de sârmă
BĂTRÂNUL PRINT BOLKONSKI – N. Tolstoi: Război si pace
INCHIZITOR –Bernard Shaw: Sfânta Ioana
PROFESORUL – Dürremmatt: Vizita bătrânei doamne
EDDIE CARBONE – Arthur Miller: Vedere de pe pod
LUCA ARBORE – Barbu Stefănescu Delavrancea: Viforul
CSÁKY ISTVÁN – Kós Károly: Budai Nagy Antal
MAXIMUS – Illyés Gyula: Favoritul
CAMILLO – W. Shakespeare: Poveste de iarnă
KNOX – Kocsis István: Coroana este din aur
BANUL MIKHÁL – Katona József: Banul Bank
ORBOK ISTVÁN – Gyárfás Miklós: Drumul soarecelui
KIT CARSON – William Saroyan: Clipe de viată
BARONUL TRONKAI – Sütő András: Duminica floriilor unui Geambas
KREKUC – Asztalos István: Pisica neagră
TALBOT – Fr. Schiller: Stuart Maria
FAREL – Sütő András: Stea pe rug
CABOT EPHRAIM – Eugen O'Neill: Patima de sub ulmi
KOSTILJOV –Maxim Gorkij: Azilul de noapte
KALISTENE – Sütő András: Nunta din Suza
ACTORUL, DUHUL TATĂLUI HAMLET – W. Shakespeare: Hamlet
MOSUL – Gao-Xing-Gian: În staţie
GÁLFFI JÁNOS – Márton László: Ambiţiosul
PRIAMUS – W. Shakespeare: Troilus si Cresida
FIRS – A. P. Cehov: Livada de vişini
GONZALO – W. Shakespeare: Furtuna
VALETUL – Luigi Pirandello: Aşa este (dacă vi se pare)
JACQUES BUNICUL – E. Ionesco: Jacques sau supunerea
TIRESIAS – Euripide: Bachantele
CEL CARE NU STIE CÂT E CEASULTrandafiri cu ochii negri
BĂTRÂNUL – Cântarea cântărilor
ALTE BOBICEK- Hanoch Levin: Funeralii de iarnă , regia: Elie Malka
CETĂŢEAN-William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa 


Regizor al câtorva spectacole precum:

1956 – F. G. Lorca: Casa Bernardei Alba
1959 – Móricz Zsigmond: Fii bun până la moarte
1962 – Cântare despre om – Montaj literar din 36 poezii ale lui Tudor Arghezi
aprilie 1978 – octombrie 1981 – realizator al unui ciclu format din 14 tragedii antice grecesti în stil oratoric:

Eschil: Prometeu încatusat
Eschil: Persii
Sofocle: Antigona
Sofocle: Philoctet
Sofocle: Oedip rege
Sofocle: Oedip în Colonos
Sofocle: Electra
Euripide: Ifigenia în Aulis
Euripide: Hecuba
Euripide: Oreste
Euripide: Alcesta
Euripide: Medeea
Euripide: Hypolit
Euripide: Fenicienele

Distincţii, premii:
1957 – artist emerit al Republicii Populare Române
1995 – Premiul Kemény János díj (EMKE)
1998 – Premiu pentru întreaga activitate al Festivalului de la Kisvárda, Ungaria
1999 – Premiul Szentgyörgyi István, Budapesta
1999 – Premiul Bánffy Miklós, acordat de Consiliul Artistic al Teatrul Maghiar de Stat Cluj
1999 – Ordinul Cruce de Merit al Republicii Ungare
2003 – Premiu pentru întreaga activitate acordat de Játékszíni Társaság (Societatea pentru Teatru) din Ungaria
2004 – Premiul UNITER pentru întrega activitate
2004 – Ordinul "Meritul Cultural"- Grad Cavaler Ministerul Culturii si a Cultelor
2004 – Premiul Artistic Bánffy Miklós, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
2011 -  Artist emerit al Republicii Ungare
2012 -  Premiul Breslei Criticilor de Teatru din Ungaria

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2009/2010

Alte Bobicek, mama lui, Sachamandrina, călugăr budist - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka

2008/2009

Cetăţean - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2006/2007

Bătrânul - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu

2005/2006

Tiresias - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Cel care nu ştie cât e ceasul - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard

2003/2004

Jacques bunicul - Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa