Csíkszereda, 1959

Salat Lehel

Születés helye és ideje: Csíkszereda, 1959. július 26.

1979-1983 – Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola, Marosvásárhely
1987-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja

Szakmai tevékenység:
1983-1987 – a Kolozsvári Állami Magyar Opera szólistája
1993-1997 – a kolozsvári „Babeş-Bolyai” Tudományegyetem Színművészeti Tanszékének aszisztense

Oktatás:
osztályvezető tanár (1993-1997) – (1997-2001) – ( 2001–2005) – (2005 – 2009)
a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színművészeti Tanszékének egyetemi adjunktusa
1997. október 1.- től a tanszék versenyvizsgával alkalmazott tanára – a magyar tagozat vezetője (1998 - 2002)

Oktatott tantárgyak:
Színészmesterség
Színpadi improvizáció
Színpadi alkotásfolyamat elemzés
Rendező-színész kapcsolat
Nonverbális színházi eszközök




A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2011/2012-es évad:
DIETER - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
LARS, recepciós - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

2010/2011-es évad:
LEPIDUS - Albert Camus: Caligula, rendező: Mihai Măniuțiu
BOKČILO - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
UDVARI KÁPLÁN – Georg Büchner: Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor
PHILURGOSZ – Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand

2009/2010-es évad:
LICHTENSTEJN - Hanoch Levin: Téli temetés, rendező: Elie Malka
SZTYEPÁN TROFIMOVICS VERHOVENSZKIJ - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István
PROLOGUS, LICIDA - Balassi Bálint: Szép magyar komédia (felolvasószínházi előadás), rendező: Salat Lehel
FÉRFI - Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor


2008/2009-as évad:
BILLAUD-VARENNES - Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu
LORD STANLEY - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor
2007/2008-as évad:
PARESZIJÁN, KAURIN - Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja
SOLVEJG APJA, BALLON, HUHU - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
ASAMER - Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoş Galgoţiu
I MARCO, SIIMONE FIA - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete

2006/2007-es évad:
AZ ÉJ VÁRFALAINAK ŐRE -  Énekek éneke, rendező: Mihai Măniuţiu
KAR- Visky András: Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor

2005/2006-os évad:
KREÓN – Szofoklész: Oidipusz király, rendező: Mihai Măniuţiu
ANDRÁS - Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor
2004/2005-ös évad:
A MENYASSZONY APJAFeketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard
ALTISZT – Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
ANZOLETTO – Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă
KATONA – Euripidész: Bakkhánsnők , rendező: David Zinder

2003/2004-es évad:
BULLDOG HADNAGY – Tom Stoppard: Bulldog hadnagy Magritte nyomán, rendező: David Zinder

2002/2003-as évad:
CORNELIUS – Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája, rendező: Mihai Măniuţiu
NOÉ – Benjamin Britten - Visky András - Selmeczi György: A vasárnapi iskola, avagy Noé bárkája, rendező: Selmeczi György
TONINO, DOTTORE – Carlo Goldoni: Komédiaszínház, rendező: Rusznyák Gábor

2001/2002-es évad:
TURAI SÁNDOR – Molnár Ferenc: Játék a kastélyban, rendező: Kövesdy István
BÁNYAI JENŐ – Kellér Dezső: A szabin nők elrablása, rendező: Keresztes Attila

2000/2001-es évad:
JAMES FREEMAN – Timberlake Wertenbaker: Kinek kell a színház?, rendező: Bokor Péter
TRÉVILLE KAPITÁNY – Alexandre Dumas: A három testőr, rendező: Kövesdy István, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Kolozsvári Színművészeti Tanszék közös produkciója, 2000

1998/1999-es évad:
FŰRÉSZ RÓBERT – Bertolt Brecht: Koldusopera, rendező: Kövesdy István
ANTONIO – William Shakespeare: A vihar, rendező: Dragos Galgotiu

1997/1998-as évad:
AENEAS – William Shakespeare: Troilus és Cressida, rendező: Tompa Gábor

1996/1997-es évad:
ÚRISTEN, PATRIARCHA, SZENT PÉTER – Madách Imre: Az ember tragédiája, rendező: Csiszár Imre
TALPIGHY GRÓF – Parti Nagy Lajos: Ibusár, rendező: Kövesdy István

1995/1996-os évad:
ELNÖK – W. Gombrowicz: Operett, rendező: Tompa Gábor

1994/1995-ös évad:
LA GRANGE – Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése, rendező: Tompa Gábor
SEBASTIAN – William Shakespeare: Vízkereszt, rendező: Victor Ioan Frunza

1993/1994-es évad:
KAMINSKI – Spiró György: Az imposztor, rendező: Árkosi Árpád

1992/1993-as évad:
RÉVÉSZ ZOLI – Lázár Ervin: Bab Berci kalandjai, rendező: Mózes István
DEMETRIUS – William Shakespeare: Szentivániéji álom, rendező: Tompa Gábor

1991/1992-es évad:
VENDÉG – Eugène Ionesco: A kopasz énekesnő, rendező: Tompa Gábor
SRÁC – Spiró György: Csirkefej, rendező: Vincze János

Vendégjátékok:
GERONTE – Molière: Scapin furfangjai, rendező: Béres László, Figura Stúdió Színház, Gyergyószentmiklós (2OO4)
A PIROS RUHÁS EMBER – F.M. Dostojevszkij: Részegek c. misztériumjátékban, rendező: Dragoş Galgoţiu (Bukarest), Csíki Játékszín (1999)

Rendezőasszisztens:
Sigmond István: Szerelemeső, rendező: Tompa Gábor, - Kolozsvári Állami Magyar Színház
Székely János: Caligula helytartója, rendező: Tompa Gábor, Kolozsvári Állami Magyar Színház
William Shakespeare: Vízkereszt, rendező: Victor Ioan Frunză (Bukarest), Kolozsvári Állami Magyar Színház
Carlo Goldoni: A velencei ikrek, rendező: Vlad Mugur (Freiburg), Kolozsvári Állami Magyar Színház


A Kolozsvári Állami Magyar Operában játszott szerepei:

MÁGNÁS MISKA, BARACS-SZIRMAI ALBERT
Mágnás Miska
BÓNI – Kálmán Imre: Csárdáskirálynő c. operettben
HIGGINS – G.B.Shaw: My fair lady c. music-hallben
Rendezések:
Heltai Jenő: A néma levente -
felolvasószínházi előadás, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Karácsonyi Zsolt: Ússz, Faust, ússz! és Kenéz Ferenc: Szabadnak lenni mit jelent? -felolvasószínházi előadás, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Bornemisza Péter: Magyar Elektra - felolvasószínházi előadás, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Csokonai Vitéz Mihály: Cultura - felolvasószínházi előadás, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Balassi Bálint: Szép magyar komédia - felolvasószínházi előadás, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Cole Porter - Sam & Bella Spewack: Csókolj meg, Katám! - a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színművészeti és Televízió Kar 2005-ös végzős évfolyam, vizsgaelőadás
Guy Foissy: Kávéházi történetek, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színművészeti Tanszék és az Insomnia kávéház közös produkciója, 2001-es végzős évfolyam, vizsgaelőadás
Jean Genet: Cselédek, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színművészeti Tanszék és a Heltai Alapítvány közös produkciója, 1997-es végzős évfolyam, vizsgaelőadás
Slavomir Mrozek: Mulatság, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színművészeti Tanszék és a Heltai Alapítvány közös produkciója, 1997-es végzős évfolyam, vizsgaelőadás
A.W. Pinero: A rendőrbíró, Kolozsvári Állami Magyar Színház
XXX : Allegro barbarossa, Diákművelődési Ház „Maszkurák” Egyetemi Színjátszócsoport
Fodor Sándor: Csipikeee!!, Diákművelődási Ház „Maszkurák” Egyetemi Színjátszócsoport
Sigmond István: Makk hetes, Diákművelődési Ház „Maszkurák” Egyetemi Színjátszócsoport
XXX : Csiribiri, Kolozsvári Állami Magyar Színház (gyerekelőadás)

Díjak, elismerések:
Fesztivál nagydíj – Fodor Sándor: Csipikeee!! c. előadás rendezéséért, Országos Diákszínjátszó Fesztivál, Ploieşti, 1988
Legjobb alternatív előadás díj – Sigmond István: Makk hetes c. előadás rendezéséért, Országos Diákszínjátszó Fesztivál, Galaţi, 1987

Aktuális szerepei

2011/2012

Lars, recepciós - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap, rendező: Robert Woodruff

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2011/2012

Dieter - Charles Mee: Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod
2. Narrátor - Március 15 - Tudunk ma ünnepelni?

2010/2011

Lepidus - Albert Camus: Caligula, rendező: Mihai Măniuţiu
Bokčilo - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
Philurgosz - Arisztophanész: Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand

2009/2010

Lichtenstejn, sportoló a tengerparton - Hanoch Levin: Téli temetés, rendező: Elie Malka
Sztyepan Trofimovics Verhovenszkij - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

2008/2009

Billaud-Varennes - Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu
Lord Stanley - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Kaurin, Paresziján - Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja
Solvejg apja, Ballon, Huhu - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
Asamer, favágó - Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoş Galgoţiu

2005/2006

Kreón - Szophoklész: Oidipusz király, rendező: Mihai Măniuţiu
András - Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor
XX - Euripidész: Bakkhánsnők, rendező: David Zinder

2004/2005

A menyasszony apja - Cigány mesék és történetek alapján összeállította: Alan Lyddiard és Kelemen Kinga: Feketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard
Altiszt - Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
Anzoletto, házaló kalmár - Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă

2002/2003

Cornelius - Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája, rendező: Mihai Măniuţiu
Ádám, Noé - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: A vasárnapi iskola, avagy Noé bárkája, rendező: Selmeczi György
TONINO, velencei figura, a komédiában DOTTORE - Carlo Goldoni: Komédiaszínház, rendező: Rusznyák Gábor

2001/2002

Nahman, Manasse apja - S. Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder

1999/2000

A Becsületbíróság tisztje - Molière: A mizantróp, rendező: Tompa Gábor

Alkotói tevékenység a kolozsvári színházban

2010/2011

rendező - Demény Péter: Bolero (felolvasószínház)
rendező - Heltai Jenő: A néma levente

2009/2010

rendező - Bornemisza Péter: Magyar Elektra