Nagyvárad, 1968

Kardos M. Róbert

Születés helye és ideje: Nagyvárad, 1968. április 24.

Tanulmányok:

1990 – 1994: Színművészeti Akadémia, Marosvásárhely, színész szak
1994 – 2002: a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja
2002 – 2022: a Szigligeti Társulat tagja
2023-tól újra a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja


Aktuális szerepei

2023/2024

Császár (MA-GAM) - Tasnádi-Sáhy Péter adaptációja H. Ch. Andersen meséje nyomán: A fülemüle, rendező: Traian Savinescu

2022/2023

Oresztész nevelője - Kali Ágnes és Botond Nagy szövegadaptációja Szophoklész tragédiája nyomán: Elektra, rendező: Botond Nagy

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

A nagyváradi Szigligeti Színházban játszott szerepei:

BARTOLO – Pierre-Augustin de Beaumarchais: Figaro házassága, avagy egy őrült nap, rendező: Botos Bálint, 2022
SAMU BÁCSI, ÖREG ROKON ÉS MINDENES CZINTOSNÁL – Tamási Áron: Csalóka szivárvány, rendező: Telihay Péter, 2022
POLGÁRMESTER – Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, rendező: Novák Eszter, 2021
GÜL BABA – Huszka Jenő: Gül Baba, rendező: Forgács Péter, 2021
SZEREPLŐ – Kabaré 120, rendező: Novák Eszter, 2021
POLONIUS, 1. SÍRÁSÓ, OSRICK – William Shakespeare: Hamlet, rendező: Telihay Péter, 2020
ANGELUSZ – Szép Ernő - Guelmino Sándor: Lila ákác, rendező: Botos Bálint, 2019
SZEREPLŐ – Matei Vișniec: Napnyugat Expressz, rendező: Zakariás Zalán, 2019
SZEREPLŐ – Marie Jones: Kövek a zsebben, rendező: Balogh Attila, 2018
PORFIRIJ SZEMJONOVICS GLAGOLJEV – A. P. Csehov: Apátlanul, rendező: Botos Bálint, 2018
VANGOLD, NYUGALMAZOTT SZÁLLÍTMÁNYOZÓ – Hamvai Kornél - Varró Dániel - Darvas Benedek: Vesztegzár a Grand Hotelben, rendező: Porogi Dorka, 2017
ACDAK – Bertolt Brecht - Paul Dessau: A kaukázusi krétakör, rendező: Anca Bradu, 2017
ORONTE – Molière: A mizantróp, rendező: Novák Eszter, 2017
ARNOLD FELDMANN, EGYKOR MEZEI ATTILA, RÉGISÉG-KERESKEDŐ –
SZEREPLŐ – Varga Gábor: Kályhabúcsúztató, rendező: Gáspárik Attila, 2017
SZEREPLŐ – Arany János alapján: Honnan és hová - A. J. költészete, rendező: Novák Eszter, 2017
EGY VEZÉRIGAZGATÓ – Füst Milán: Máli néni, rendező: Koltai M. Gábor, 2016
BLOCQ, AZ ÁRUHÁZ TULAJDONOSA – Joël Pommerat: Az én kis hűtőkamrám, rendező: Theodor Cristian Popescu, 2016
CSEBUTIKIN, IVAN ROMANICS – Anton Pavlovics Csehov: Három nővér, rendező: Balogh Attila, 2016
HENJEK – Tadeusz Slobodzianek: A mi osztályunk, rendező: Anca Bradu, 2015
SZEREPLŐ – Boldogság Expressz, rendező: Harsányi Sulyom László, 2015
MOROSÁN DEMETER – Csiky Gergely: Buborékok, rendező: Novák Eszter,2015
TALPIGHY, VARGÁNYAI GUSZTÁV (LEOPOLD) – Parti Nagy Lajos-Darvas Ferenc: Ibusár, rendező: Szabó K. István, 2015
ÁLLAMTITKÁR – Kerékgyártó István: Puzzle, felolvasószínház, 2015
LILIOM – Molnár Ferenc: Liliom, rendező: Szikora János, 2014
RAKITYIN, BARÁT – Ivan Szergejevics Turgenyev: Papírsárkány (Egy hónap falun) , rendező: Harsányi Zsolt, 2013
ODOAKER, A GERMÁNOK FEJEDELME – Friedrich Dürrenmatt: A Nagy Romulus, rendező: Szabó K. István, 2013
HENRY HIGGINS – Alan Jay Lerner- Frederick Loewe: My Fair Lady, rendező: Réthly Attila, 2012
ALMAVIVA GRÓF – Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais: A sevillai borbély, rendező: Zakariás Zalán, 2022
KREON – Szophoklész: Oedipus, rendező: Szabó K. István, 2012
URGENTINO, A VELENCEI DÓZSE – Howard Barker: Jelenetek egy kivégzésből, rendező: Theodor Cristian Popescu, 2012
MISKA, LOVÁSZLEGÉNY – Szirmai-Bakonyi-Gábor: Mágnás Miska, rendező: Tasnádi Csaba, 2011
SZELLEMFI, VÁNDORSZÍNÉSZ – Szigligeti Ede: Liliomfi, rendező: Keresztes Attila, 2011
MAROKKÓ – David Greig: Európa, rendező: Szabó K. István, 2011
KOHLHAAS MIHÁLY – Tasnádi István: Közellenség, rendező: Tasnádi Csaba, 2011
PÉTER, A POPÓ-BIRODALOM KIRÁLYA – Georg Büchner: Leonce és Léna, rendező: Baczó Tünde, 2011
AZ APA – Luigi Pirandello: Hat szereplő szerzőt keres, rendező: Zakariás Zalán, 2010
RIGÓ JÁNOS – Parti Nagy Lajos: Mauzóleum, rendező: Szabó K. István, 2010
HAMLET – Képzeld, beteg! , rendező: Árkosi Árpád, 2009
RIDOLFO, KÁVÉHÁZ-TULAJDONOS – Carlo Goldoni: A kávéház, rendező: Anca Bradu, 2009
MERKL FRANZ – Ödön von Horvath: Kasimir és Karoline, rendező: Anca Bradu, 2009
FREDERICK TREVES, SEBÉSZTANÁR – Bernard Pomerance: Az elefántember, rendező: Russell Boyce, 2009
SZEREPLŐ – Aczél Géza: Timúrra várva, rendező: Demcsák Ottó, 2008
SIPOS LAJOS MÛBÚTORASZTALOS – Molnár Ferenc: Az üvegcipõ, rendező: Kovács Levente, 2008
EFEZUSI ANTIFÓLUSZ, SZIRAKÚZAI ANTIFÓLUSZ, IKREK, ÉGEON ÉS EMÍLIA FIAI – Shakespeare / B.: A tévedések komédiája, rendező: Bodolay Géza, 2008
FÜLÖP, A SPANYOL KIRÁLY, STUBBES, HÓHÉR, WITHGIFT – Paul Foster: I. Erzsébet, rendező: Kovács Levente, 2007
EDVIN, A FIA – Kálmán Imre: Csárdáskirálynõ, rendező: Nemlaha György, 2007
TRISSOTIN, SZÉPLÉLEK – Molière: Tudós nõk, rendező: Parászka Miklós, 2007
LELIO – Carlo Goldoni: A hazug, rendező: Vadas László, 2006
TAR – Szabó Magda: Az a szép, fényes nap, rendező: Meleg Vilmos, 2006
YOLLAND FÕHADNAGY – Brian Friel: Fordítások, rendező: Russell Boyce, 2006
BAKTER – Rideg Sándor - Bereményi Géza: Indul a bakterház, rendező: Pinczés István, 2006
MÁLNAY RICSI GRÓF – Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony, rendező: Meleg Vilmos, 2006
PÉTER – Bródy Sándor: A dada, rendező: Szabó József, 2005
PÉTERFFY, A SZERKESZTÕ – Kálmán Imre - Martos Ferenc - Bródy Miksa: Zsuzsi kisasszony, rendező: Meleg Vilmos, 2005
CASSIO, HADNAGYA – William Shakespeare: Othello, a velencei mór, rendező: Kincses Elemér, 2005
II. RÁKÓCZI FERENC – Páskándi Géza: A hazáért és a szabadságért, rendező: Koltay Gábor, 2004
MICIMACKÓ – Alan Alexander Milne: Micimackó, rendező: Kovács Levente, 2004
SZÁSA – Janusz Glowacki: Antigoné New Yorkban, rendező: Alexandru Colpacci, 2004
KADISA, MÉRNÖKKARI TISZT – Jókai Mór: Az arany ember, rendező: Gali László, 2004
ILLÉSHÁZY LÁSZLÓ, GRÓF – Martos Ferenc - Huszka Jenõ: Lili bárónõ, rendező: Vadas László, 2004
SZEREPLŐ – Nincs szebb, mint a szerelem, szerkesztő: Madarász Lóránt, 2004
A VERBUVÁLÓ, 1. HORDÁGYAS, 1. KATONA, A ZÁSZLÓS – Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyermekei, rendező: Parászka Miklós, 2003
SZEREPLŐ – Kincses Elemér: A csatorna, rendező: Kincses Elemér, 2003
DANFORTH, KORMÁNYZÓHELYETTES, A BÍRÓSÁG ELNÖKE – Arthur Miller: A salemi boszorkányok, rendező: Kovács Levente. 2003
OTTÓ, TANÍTVÁNY / RUDOLF TRÓNÖRÖKÖS – Hubay Miklós: Freud, avagy az álomfejtõ álma, rendező: Pinczés István, 2003
MAKÁTS CSABA – Zágon István - Nóti Károly - Eisemann Mihály: Hippolyt, a lakáj, rendező: Wellman György, 2003
KESZEG ANDRÁS – William Shakespeare: Amit akartok, rendező: Bodolay Géza, 2003
KOPJÁSS ISTVÁN – Móricz Zsigmond: Rokonok, rendező: Bodolay Géza, 2002
SZEREPLŐ – Ady, Nagyvárad, összeállította és rendezte: Meleg Vilmos, 2002

Díjak:

2001 – az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Bánffy Miklós-díja
2005 – Szacsvay-díj
2008 – Közönségdíj a legjobb férfi fõszerepért
2010 – Magyar Kultúráért-díj
2010 – Várad folyóirat különdíja, V. Interetnikai Fesztivál, Arad
2011 – Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Tompa Miklós-díja
2011 – Nívódíj
2012 – Jászai Mari-díj
2012 – Közönségdíj
2012 – Legjobb férfi főszereplő, VI. Interetnikai Színházi Fesztivál, Nagyvárad
2017 – a Szigligeti Társulat legjobb mellékszereplőnek járó Nívódíja