Baraolt, 1982

Tünde Skovrán

Locul şi data naşterii: Baraolt, 31 decembrie, 1982
 
Studii: Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Litere, Catedra de Teatru, Actorie, Cluj (Clasa profesorului: Lehel Salat)
 
 

Din septembrie 2005 - membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj.
 
 
 
 
Roluri jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:
Stagiunea 2012/2013:
MARTHA BOLL - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

Stagiunea 2011/2012:
MAMA UBU - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar
D-NA POUL - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff
Stagiunea 2010/2011:
GIANETTA - Jenő Heltai: Cavalerul mut (spectacol-lectură), regia: Lehel Salat
MISS FORSYTHE - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
OSTERIAN - Marin Držić: Dundo Maroje, rendező:Robert Raponja
ISMENIA – Aristofan: Lysistrata sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand
Stagiunea 2009/2010:
ELECTRA – Péter Bornemisza: Electra Maghiară (spectacol-lectură), regia: Lehel Salat
DAŞA ŞATOVA – F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu
JULIA - Bálint Balassi: Frumoasă comedie maghiară (spectacol-lectură), regia: Lehel Salat

Stagiunea 2008/2009:
BROOKE - Michael Frayn: Linişte în culise!, regia: Petre Bokor
NATALIA IVANOVNA / SVETLANA - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa
DOAMNA SHORE - William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa
Stagiunea 2007/2008:
NATALIA SERGHEIEVNA - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
NUNTAŞ, PĂSTORIŢĂ, TROL, DANSATOARE ARABĂ, NEBUN - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
II ZITA, VERIŞOARA LUI BUOSO DONATI - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

Stagiunea 2006/2007:
FENTON - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Keresztes Attila
FIICA IERUSALIMULUICântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu

Stagiunea 2005/2006:
SFINX - Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
EMI - Bertolt Brecht:Nunta mic-burgheză, regia: Anca Bradu
ŞTEFAN TIPĂTESCU – I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa
COR – Euripide: Bachantele, regia: David Zinder


 
Roluri jucate la facultate:

XXXParlando Rubatto, spectacol teatru-dans, regia: Péter Uray
SOŢIAVendetta, spectacol teatru-dans după piesa lui F. G. Lorca: Nunta însângerată, regia: Péter Uray
VITTORIA - Commedia dell'arte, regia: Levente Molnár
CECILIE, STELLA, LUCIE - Goethe:  Stella, regia: Lehel Salat
MEDEEA – Jean Anouilh: Medeea, regia: Lehel Salat
SPIRIDON – I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă, regia: Zalán Zakariás
NATASA - Tristeţe albă, spectacol teatru-dans după piesa lui Cehov: Trei surori, regia: Péter Uray
ŞAMANA - Joc de-a şamanu', regia Júlia Albert
MELANIA - Maxin Gorki: Copiii soarelui, regia: Zalán Zakariás
LILLI VANESSI (KATE) - Cole Porter, Sam şi Bella Spewack: Kiss Me Kate, regia: Lehel Salat



Roluri jucate în filme: 
 
GLORIA – Puzzle pentru orbi, regia: Andrei Zincă (2012)
FATA - Fantoma din cinema, regia: Gergő Csép
FEMEIE DIN SAT - Chemarea, regia: András Hatházi, Duna Műhely

Participări la workshop-uri:
• I.D.M.C. - Atelier Internaţional de Dans şi Mişcare, Budapesta, 2001 
• Shakespeare: Macbeth - workshop condus de Kiss Csaba

PREMII:
• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ROL SECUNDAR ÎN ANUL 2008 – pentru rolul Natasha din Trei surori
• Premiul pentru cea mai bună actriţă - Fiatal színészek vetélkedője - Concursul Actorilor Tineri, Festivalul din Odorheiu-Secuiesc
•  Premiul pentru cea mai bună actriţă într-un rol secundar - Festivalul Internaţional de Teatru din Casablanca, Maroc, 2005


Roluri actuale

2011/2012

Doamna Poul - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2012/2013

Martha Boll - Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii, regia: Lori Petermann

2011/2012

Mama Ubu - Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

Gianetta - Jenő Heltai: Cavalerul mut, regia: Lehel Salat
Miss Forsythe - Arthur Miller: Moartea unui comis voiajor, regia: Tom Dugdale
Ismenia - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

2009/2010

ELECTRA - Péter Bornemisza: Tragedie în limba maghiară din Electra lui Sofocle, regia: Lehel Salat
Daşa Şatova - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2008/2009

Brooke Ashton (Vicki) - Michael Frayn: Linişte în culise!, regia: Petre Bokor
Doamna Shore - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2007/2008

Natalia Sergheievna - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Nuntaş, Păstoriţă, Trol, Dansatoare arabă, Nebun - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Zita II, verişoara lui Buoso Donati - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

Fenton - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Fiice ale Ierusalimului - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu

2005/2006

Sfinx - Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
Emi, prietena miresei - Bertolt Brecht: Nunta mic burgheză, regia: Anca Bradu

2004/2005

Ştefan Tipătescu - I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa