A festmények (R)evolúciója az első olyan multimédiás projekt Romániában, amely egyedülálló módon ötvözi a közelmúlt román művészetét és történelmét egy fotó- és videókiállítás keretén belül. A főszerepben a Bukaresti Nemzeti Színház (BNSz) 11 ismert színésze áll, akik a romániai 1989-es forradalom idején megsérült, majd restaurált festmények történetét mesélik el. A videófelvételeket a BNSz fotósa, Florin Ghioca készítette.
A színészek a restaurálás után újjáélesztett festmények megmentésének különleges történeteit tárják a közönség elé. Ők adnak hangot a műalkotásoknak, amelyek a forradalom eseményeinek visszhangját őrzik. Így a projekt nemcsak a képek történetére, hanem az akkori események hatására is reflektál. A közreműködő színészek: Emilia Popescu, Amalia Ciolan, Monica Davidescu, Ileana Olteanu, Cosmina Olariu, Ion Caramitru, Mircea Rusu, Alexandru Potocean, Lari Giorgescu, Richard Bovnoczki és Daniel Badale.
A színészek a restaurált festményekkel szembeállva mesélnek, átélve és közvetítve a műalkotások érzelmi súlyát. A 35 évvel ezelőtti tragikus események felidézése, valamint a festmények restaurálás előtti és utáni állapotának bemutatásával a projekt nemcsak egy valódi történelmi manifesztummá válik, hanem a közönség lelkiismeretét is megszólítja.
A lövések által sújtott festmények hosszas és összetett restaurálási folyamaton mentek keresztül. Ezt a munkát a Román Nemzeti Művészeti Múzeum (RNMM) elkötelezett restaurátorai végezték, akik nemcsak a műveletek kivitelezésében, hanem abban is elmélyültek, hogy ezek a műalkotások milyen mély sebeket őriztek meg. A projektet Florin Ghioca fotós tervezte és valósította meg, egy korábbi időszakos kiállításból merítve az ihletet, amely szintén meglőtt festmények restaurálására összpontosított.
A restaurált festmények alkotói közé tartoznak: Ștefan Luchian, Theodor Aman, Ioan Andreescu, Sava Henția és G.D. Mirea.
A festmények (R)Evolúciója az első közvetlen együttműködés a Bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház és a Román Nemzeti Művészeti Múzeum között. A pandémia idején megvalósult projekt lehetőséget biztosított a közönség számára, hogy hozzáférhessen az 1989 után restaurált festmények időszakos kiállításához. A kiállítás első megnyitójára 2020 decemberében került sor a RNMM kerítése előtt, majd 2023-ban Kisinyovban, a Mihai Eminescu téren, a Román Nemzeti Színházak Találkozóján, és bemutatásra került a Nicolae Testemițanu Állami Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen is.