Spectacolul I Am the Wind regizat de Gábor Tompa se va juca marți, 12 mai, de la ora 19:00, pe scena Teatrului Tineretului Piatra Neamț, în cadrul celei de-a XXXVII-a ediții a Festivalului de Teatru de la Piatra Neamț. Publicul clujean va putea vedea producția realizată după textul laureatului Premiului Nobel pentru Literatură Jon Fosse în zilele de 10 mai și 11 iunie, în Sala Studio a teatrului.
Spectacolul a fost nominalizat în 2026 de către Uniunea Teatrală din România (UNITER) la categoriile: Cea mai bună scenografie, Cea mai bună muzică originală și Cel mai bun lighting design.
Despre tema festivalului, organizat între 10 și 17 mai, Paul Chiribuță, curatorul și directorul Festivalului de Teatru de la Piatra Neamț, a declarat că: „Această ediție are ca temă Teatrul – un dincolo prezent. Malraux declara că arta și cultura sunt cuceriri înverșunate ale omului pentru a înălța în fața realității o lume care nu-i aparține decât lui. Parafrazându-l pe marele scriitor, îndrăznim să afirmăm că, dintre toate formele care au captat partea lor de insesizabil a realității, teatrul a contribuit covârșitor la impunerea prezenței acelei alte lumi. A încerca să aduci în discuție diversele grade de aparență a realului, a acționa voluntar asupra relațiilor dintre lucruri, a contribui la efortul de a da un sens existenței, toate acestea sunt acte de comuniune, de solidaritate prin creație artistică cu întreaga omenire.”
După premieră, spectacolul a fost invitat la numeroase festivaluri precum: Festivalul Teatrelor Maghiare de la Satu Mare, Festivalul Desiré Central Station de la Subotica, Serbia, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești de la Chişinău, Festivalul Internațional de Teatru de la „Marea Neagră” organizat la Varna, precum și la Festivalului Teatrelor Maghiare de la Kisvárda, unde a câștigat Premiul pentru cel mai bun spectacol, iar Loránd Farkas a fost distins cu Premiul pentru cel mai bun actor.
„Jon Fosse, în spectacolul I Am the Wind regizat de Gábor Tompa, transformă scena într-o insulă a rememorării. Actorii Teatrul Maghiar de Stat Cluj, Loránd Farkas și Zsolt Gedő, conduc spectatorul cu o atenție profundă și sensibilă, rând pe rând, prin tăceri. Auzim dialogul dintre trup și suflet și, în același timp, simțim că se poate comunica pe scenă și fără cuvinte, iar moartea – subiect tabu al lumii occidentale – poate fi tratată cu o finețe artistică aparte. Suntem proiectați într-un spațiu extrem de intim: pe coridorul de trecere dintre viață și moarte.” – scrie Imola Fehér în cronica publicată în revista Helikon.
Cele două roluri principale sunt interpretate de Zsolt Gedő și Loránd Farkas, iar Corul Femeilor este format din: Andrea Kali, Emőke Kató, Gizella Kicsid, Júlia Laczó, Anikó Pethő și Csilla Varga.
Din echipa artistică fac parte: Gyopár Bocskai (scenografia), Enikő Györgyjakab (mișcarea scenică), Csaba Boros (muzica), Romeo Groza (light design) și Zsolt András (corepetitor). Traducerea în limba română: Daria Carmen Ioan.
Spectacolul a fost realizat cu acordul Colombine Teaterförlag, Stockholm, și al Agenției de Impresariat Artistic Mayer-Szilágyi, Budapesta.
Biletele pentru reprezentația de la Piatra Neamț pot fi achiziționate online, pe https://www.bilete.ro/i-am-the-wind. Pentru spectacolul de la Cluj, biletele sunt disponibile la casa de bilete a teatrului (de luni până vineri, între orele 10:00–14:00) sau online, pe huntheater.biletmaster.ro.