A Kolozsvári Állami Magyar Színházban június 1-9. között zajlik a Harag György Cenetenáriumi Emélkhét, amely során a társulat a 100 éve született és 40 éve elhunyt egykori főrendezője munkássága előtt tiszteleg.
A rendezvénysorozat negyedik napján, június 4-én, szerdán délután 5 órától a színház emeleti előcsarnokában az érdeklődők megtekinthetik az Egy rettenetes vasárnap délután című tévéjátékot, amelyet Harag György rendezett 1976-ban a Román Televízió számára, Tomcsa Sándor írása nyomán. A felvételen olyan kiváló színművészek szerepelnek, mint Orosz Lujza, Barkó György, Toszó Ilona, Lázár Erzsébet és Ambrus Vilmos.
Este 7 órától a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata mutatja be Csongor és Tünde című előadását a nagyszínpadon, Sardar Tagirovsky rendezésében. Nem véletlen, hogy a Harag nevét viselő társulat ezzel az előadással vesz részt az Emlékhéten, hiszen Harag György utolsó kolozsvári rendezése is Vörösmarty Mihály klasszikusa volt, 1984-ben. Sardar Tagirovsky rendezéséről így írt Kiss Judit a kronikaonline.ro portálon: „Nézze meg az előadást – akkor is, ha meg akarja ismerni, akkor is, ha fel akarja eleveníteni emlékezetében Vörösmarty művét, amely a mindenkori emberi drámát, a nyers költészetet, az időtlen, filozofikus gondolatokat és a Földtől elemelt mesevilágot egyesíti magában.”
Június 5-én, csütörtökön 12 órától könyvbemutatóra kerül sor a színház emeleti előcsarnokában. A 2024-ben, a marosvásárhelyi UArtPress és a Presa Universitară Clujeană közös gondozásában megjelent Philther elemzések a romániai magyar színházról című román nyelvű tanulmánykötetet Albert Mária, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanára, a kötet egyik szerkesztője, valamint Oana Cristea Grigorescu színikritikus, a kötet egyik tanulmányának szerzője mutatják be.
Csütörtökön este két előadást is láthat a közönség. Este 7 órától a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben a szófiai Sfumato Theatre Laboratory mutatja be PlatonOFF című produkcióját, amely Csehov drámája alapján készült Margarita Mladenova és Ivan Dobchev közös rendezésében. „A Sfumato Theatre Laboratory előadásában a csehovi univerzum újszerű, életteli, bensőséges és humanista módon kel új életre” – írja kritikájában Alex Dachev. A bolgár előadás kolozsvári meghívása Harag György 1968-as, Marosvásárhelyen színre vitt Platonov szerelmei című rendezésére reflektál, így teremtve párbeszédet múlt és jelen között.
Este 9 órától a stúdióteremben Tompa Gábor legfrissebb kolozsvári rendezése, az Én vagyok a szél című előadás lesz műsoron, amely a Nobel-díjas Jon Fosse szövegéből készült. Az előadásról így írt Marina Constantinescu: „Fosse vize itt egy zárt tér, egy nyomorúságos kórterem, mintha a múlt századból maradt volna vissza, melynek központi díszleteleme egy ágy, mely a csónakot jelzi, de a szenvedélyt és a halált is, koporsó és derékalj egyben. A homályos, pókhálós ablakok nyitják elsőként az illúzió, a tükröződés, az átlátszatlanság és az áttetszőség játékát, mint egy hideg, fémes anyag textúrái, amelyben egy körvonal tükröződik, hiábavalóan, mint egy árnyék. Hiány és jelenlét egyben. Úgy találom, hogy ez az előadás egyike a Tompa Gábor legmélyebb vallomásait tartalmazó, legösszetetteb, legmegindítóbb, a végtelenségig polírozott produkcióknak, egy becses és diszkrét gyöngyszemet idéző kamaraelőadás, mely tiszteletben tartja az alkotás aktusának bensőségességét, laborszerűségét, de azt is, ami ott magányosan meghúzódik. Amint a kínban, az imádságban, az én és az én, az én és a másik között tátongó űrben, az elválás sötétségében is.”
Pénteken, június 6-án délután 4 órától az emeleti előcsarnokban kerekasztal-beszélgetésre kerül sor, Harag György és a kortárs színjátszás címmel. A beszélgetést követően megtekinthető Daniela Ciolan In memoriam – portré Harag Györgyről című dokumentumfilmje, amely 2015-ben készült a Román Televízió megbízásából.
Este 7 órától a kolozsvári társulat legújabb előadása, Sławomir Mrożek Tangója lesz látható a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben. Az előadást Keresztes Attila rendezte, aki így fogalmazott a mű kapcsán: „Amit Mrożek 1964-ben megírt, egyfajta abszurd feltételezésnek tűnt: a társadalmi berendezkedés, az identitás és az önazonosság lehetséges válságairól. Ma azonban már mindez nem tűnik abszurdnak. Az emberiség – vagy legalábbis az a mód, ahogyan a kollektív mentalitásunk formálódott – gyakorlatilag igazolta ezeket a feltételezéseket. A Tangó mára valósággá vált. A színháznak nem az a dolga, hogy ítélkezzen, hogy eldöntse, mi jó vagy rossz, de a darab világosan tükröz egyfajta vészjósló állapotot: hogy ma már egyénként is nehezen tudjuk meghatározni, kik vagyunk. Talán a legfontosabb mondata az egész műnek az, amit a haldokló nagymama kérdez a többiektől: „Kik vagytok ti?” Ez a kérdés ma még égetőbb, mint hatvan évvel ezelőtt.”
Kedvezményes jegyárak a Harag György Centenáriumi Emlékhét előadásaira
A Harag György Centenáriumi Emlékhét keretében a Kolozsvári Állami Magyar Színház több jegyakcióval várja nézőit, ezzel is elősegítve, hogy minél többen csatlakozhassanak az emlékhéten zajló színházi eseményekhez.
Az előadásokra érvényes kedvezmények a következők:
Az Harag György Centenáriumi Emlékhét társszervezője a Corvineum Alapítvány, főtámogatói Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap, valamint a Communitas Alapítvány.
Minden előadás magyar, román és angol felirattal követhető!
Az Emlékhét programjában szereplő előadásokra jegyek vásárolhatók online a huntheater.biletmaster.ro oldalon, valamint a színház jegypénztárában.
A színház fenntartja a műsorváltoztatás jogát!