35 év. Színház Romániában a cenzúra után | Szakmai előadás és kerekasztal-beszélgetés

2024. november 14.

Emeleti előcsarnok

11.00

35 év. Színház Romániában a cenzúra után

dr. Marian Popescu egyetemi előadótanár előadása

Az 1989-es rendszerváltás a romániai színház számára egy megálmodott szabadság megszerzését jelentette. Az előadások alkotói, a művészek, a színházi intézmények, a jogszabályok, a politika beavatkozása, a tabuk megkérdőjelezése mind olyan színházi térképet rajzoltak, amely sok esetben nem felelt meg a valóságnak. A színházi reform nemcsak szlogenné vált, hanem egy véget nem érő kalanddá is.

Ez az előadás arra vállalkozik, hogy néhány választ adjon arra, ami az eltelt idő alatt történt. Emellett a közeli jövőre is tekintettel lesz, ahol a művészetek finanszírozása egyre inkább veszélybe kerül, és az új művészi szakmák megjelenése – amelyet a mesterséges intelligencia segít elő – meg fogja változtatni a színházi produkciók anatómiáját. Az előadás egyben elismeréssel is adózik a sok rendező, színész, díszlettervező, koreográfus, színpadi zeneszerző kivételes kreativitása előtt. A mai alkotók azonban sokat köszönhetnek azoknak, akik 1989 előtt kompromisszumok nélkül dolgoztak és alkottak a cenzúra árnyékában.


MARIAN POPESCU

A Bukaresti Egyetem és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem docense, ahol doktori témavezető a színház- és előadóművészetek területén. A Bukaresti Egyetem Akadémiai Integritás Központjának tiszteletbeli igazgatója. Tagja az IRAFPA (Akadémiai Csalás és Plágium Kutató Intézet, Genf) igazgatótanácsának. Szakértelmet szerzett az oktatás, az előadóművészetek, az etika és akadémiai integritás, a könyv- és filmipar, valamint a kulturális politika területén. Az Európai Bizottság meghívott szakértője a kultúra és előadóművészetek területén. Tapasztalattal rendelkezik a központi közigazgatásban (Kulturális Minisztérium, Elnöki Hivatal). Színikritikus, angol nyelvről fordít, szerkesztő, és hét színházi és előadóművészeti tárgyú könyv szerzője. Ion Caramitruval együtt megalapította a Romániai Színházi Szövetséget (UNITER), amelynek 1990 és 1994 között ő volt az első alelnöke.

Filológiai doktori fokozattal rendelkezik.

Egyetemi karrierjét 1991-ben kezdte a Bukaresti Színház- és Filmművészeti Akadémián (UNATC), majd a nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen oktatott, pályafutását ezt követően a Bukaresti Egyetemen és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen folytatja.

Díjak, kitüntetések, érdemrendek

Románia Koronája Rend, Lovagi fokozat, 2013 (a román színházért tett szolgálatokért)

Színházi kritikáért járó UNITER díj, 2001

A Flacăra folyóirat Antipátia a Nem-érték és Kompromisszum iránt díja,1993

Színháztudományi díj, UNITER, 1991

A Tribuna és az Ateneu folyóirat színházi kritikáért járó díja, 1982-ben, valamint 1988-ban.
 

35 év a rendszerváltás óta

Kerekasztal-beszélgetés
A beszélgetés résztvevői: Tompa Gábor, Marian Popescu, Darvay Nagy Adrienne, Anca Măniuţiu, Crenguța Manea