Tanulmányok:
• Képzőművészeti Líceum, Konstanca, díszlettervező szak
• Iaşi-i Egyetem, geológia-geofizika szak
• Doktori fokozat Képzőművészet és díszítőművészet szakterületn
Egyéni grafikai kiállításai:
• 1988 – Iaşi-i “Kupola” Galéria
• 1990 – Bukaresti Cseh Kulturális Központ
Egyéni díszlet- és jelmezterv kiállításai:
• 2014 – Getting real, Kolozsvári Állami Magyar Színház
• 2013 – Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Budapest
Csoportos kiállításai az országban:
• 1986 – Országos Grafikai Biennálé - “Sala Dalles”, Bukarest
• 1987 – Országos Ifjúsági Tárlat - “Sala Dalles”, Bukarest
Mindezek mellett állított ki: Iaşi-ban, Konstancán, Nagyváradon és Piatra Neamţ-on
Nemzetközi grafikai kiállításai:
• 1985 – Gabrovo, Bulgária
• 1986 – Wiesbaden, Németország
• 1986 – Rotterdam, Hollandia
• 1987 – Hiroshima, Japán
• 1987 – Mainz, Németország - Guttenberg Múzeum
• 1988 – Enghien les Bains, Franciaország
• 1989 – Toronto, Kanada
• 1989 – Arezzo, Olaszország
2006-tól a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.
Díszlet- és jelmeztervezőként a következő előadásokban működött közre:
• Maurice Ravel: Pásztoróra/ A gyermek és a varázslat, rendező: Tompa Gábor, Kolozsvári Magyar Opera • díszlet, jelmez, 2018
• Roger Vitrac: Viktor, avagy a gyermekuralom, rendező: Robert Raponja, Kazalište lutaka Zadar, Horvátország • jelmez, bábok, 2018
• Illegitim, Adrian Sitaru és Alina Grigore szövegkönyve alapján, rendező: Adrian Sitaru, Kolozsvári Állami Magyar Színház • díszlet, jelmez, 2018
• Aristofan: Eutopia, rendező: Yannis Margaritis, Constanța-i Állami Színház • díszlet, jelmez, 2017
• August Strindberg:
Julie kisasszony, rendező: Felix Alexa, National Theatre Company of Korea, Seoul, • díszlet, jelmez
• A. P. Cehov:
A medve, rendező: Felix Alexa, Constanța-i Állami Színház • díszlet, jelmez
• Max Frisch:
Biedermann és a gyújtogatók, rendező: Tompa Gábor, Temesvári Állami Német Színház • jelmez
•
Öregek könyve, rendező: Mihaela Panainte • díszlet, jelmez
•
Pour Toujours (Mindörökké), rendező: Dominique Serrand • jelmez
• August Strindberg:
A pelikán, rendező: Felix Alexa • díszlet, jelmez
• A. P. Csehov:
Cseresznyéskert - Maribori Szlovén Nemzeti Színház, Szlovénia • díszlet, jelmez
•
UbuZdup! Tompa Gábor adaptációja a
Leláncolt Übü és más Alfred Jarry szövegek alapján - Kolozsvári Nemzeti Színház
• Jevgenyij Lvovics Svarc:
Az árnyék, rendező: Niky Wolcz • díszlet, jelmez
• Vivian Nielsen:
Hullámtörés, rendező: Tom Dugdale • díszlet, jelmez
•
#hattyúdal, Csehov után, rendező: Sinkó Ferenc, • díszlet
• Friedrich Dürrenmatt:
Az öreg hölgy látogatása, rendező: Tompa Gábor • jelmez
• Tábori György:
MEIN KAMPF, rendező: Alexandru Dabija, Kolozsvári Nemzeti Színház • díszlet, jelmez
•
Caravaggio Terminal, Visky András és Robert Woodruff projektje, rendező: Robert Woodruff • díszlet, jelmez
• Alekszandr Ivanovics Vvegyenszkij:
Ivanovék karácsonya, rendező: Urbán András • díszlet, jelmez
• Miroslav Krleža:
Léda, rendező: Robert Raponja • díszlet, jelmez
• Bohumil Hrabal:
Őfelsége pincére voltam, rendező: Michal Dočekal • jelmez
• Aureliu Manea: Aureliu Manea trilógia, rendező: Tompa Gábor, Kolozsvári Nemzeti Színház • díszlet, jelmez
• Móricz Zsigmond: Nem élhetek muzsikaszó nélkül, rendező: Hatházi András • díszlet
•
Don Juan ünnepélyes vacsorája, rendező: Matthias Langhoff • jelmez
• Caragiale nyomán szabadesésben:
Leonida Gem Session, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Eugen Ionesco:
Rinocéroszok, rendező: Tompa Gábor, Prágai Nemzeti Színház • jelmez
• Charles Mee:
Tökéletes menyegző, rendező: Karin Coonrod • díszlet
• August Strindberg:
Julie kisasszony, rendező: Felix Alexa • díszlet, jelmez
• Henrik Ibsen:
Hedda Gabler, rendező: Andrei Şerban • díszlet, jelmez
• Thomas Bernhard:
Immanuel Kant, rendező: Alexandru Colpacci, Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár • díszlet, jelmez
• Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen:
Születésnap, rendező: Robert Woodruff • díszlet, jelmez
• A. P. Csehov:
Ivanov, rendező: Andrei Şerban, Bulandra Színház, Bukarest • jelmez
• Marin Držić:
Dundo Maroje, rendező: Robert Raponja
• Georg Büchner:
Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Visky András:
Alkoholisták, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Arisztophanész:
Lüszisztraté, avagy a nők városa, rendező: Dominique Serrand • jelmez
• William Shakespeare:
Mértéket mértékkel, rendező: Matthias Langhoff • a díszlettervező asszisztense, jelmez
• Ingmar Bergman:
Suttogások és sikolyok, rendező: Andrei Şerban • díszlet, jelmez
• F. M. Dosztojevszkij:
Ördögök, rendező: Albu István • díszlet, jelmez
• Georg Büchner:
Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu • jelmez
• Sarah Ruhl:
Tiszta ház, rendező: Keresztes Attila • díszlet
• Michael Frayn:
Még egyszer hátulról, rendező: Bokor Péter • díszlet, jelmez
• William Shakespeare:
III. Richárd, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• A. P. Csehov:
Három nővér, rendező: Tompa Gábor • jelmez
• Danilo Kiš:
Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja • díszlet, jelmez
• Henrik Ibsen:
Peer Gynt, rendező: David Zinder • jelmez
• A. P. Csehov:
Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban • díszlet, jelmez
• Visky András:
Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Heiner Müller:
Kvartett, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Aki Kaurismaki:
Bohémélet, rendező: Radu-Alexandru Nica • díszlet, jelmez
• Nathalie Sarraute:
Egy Igenért vagy egy Nemért, rendező: Patrick Le Mauff • díszlet, jelmez
• Euripidész:
Bakkhánsnők, rendező: Yannis Margaritis, Görögország • díszlet, jelmez, maszkok
• Eugene Ionesco:
Rinocéroszok, rendező: Tompa Gábor • jelmez
• I. L. Caragiale:
Az elveszett levél, rendező: Tompa Gábor • jelmez
• Visky András:
Tanítványok, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Slavomir Mrozek:
Ház a határon, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
•
Feketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard, Nagy-Britannia • díszlet, jelmez
• Aldo Nikolaj:
Hamlet pikáns szószban, rendező: Robert Raponja, Horvátország • díszlet, jelmez
• A. P. Csehov:
Háztűznéző, rendező: Robert Raponja, Horvátország • díszlet, jelmez
• Euripidész nyomán:
Médeia-körök, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez
• Carlo Goldoni:
Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă • jelmez, maszkok
• Igor Bauersima:
Norway.Today, rendező: Radu Alexandru Nica • díszlet, jelmez, látványterv
• Ibsen:
Nóra, rendező: Radu Alexandru Nica • díszlet, jelmez
• Arisztophanész:
Felhők, rendező: Florin Zamfirescu • díszlet, jelmez
• John Steinbeck:
Egerek és emberek, rendező: Yannis Margaritis, Görögország • díszlet, jelmez
• Aki Kaurismaki:
Bérgyilkost fogadtam, rendező: Radu Alexandru Nica • díszlet, jelmez
• H. Ibsen:
A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila • díszlet, jelmez
• Eugene Ionesco:
Jacques vagy a behódolás, rendező: Tompa Gábor • jelmez, maszkok
• S.I. Witkiewicz:
Svábbogarak, rendező: Tompa Gábor • díszlet, jelmez, body painting
• Szophoklész:
Elektra, rendező: Yannis Margaritis, Görögország
•
Éjszakák az ezeregyből, rendező: Mona Chirilă • jelmez
•
Fiakas, rendező: Panos Scouroliakos, Görögország • díszlet, jelmez, smink
• Euripidész – Calo:
Trójai nők, rendező: Yannis Margaritis, Görögország • díszlet, jelmez, smink
• Moliere:
A botcsinálta doktor, rendező: Yannis Margaritis, Görögország • díszlet, jelmez, smink
•
Jungle X – koreográfus, rendező: Gigi Căciuleanu, Franciaország • díszlet, animáció
• Philip Osment:
A kis ibolya és az angyal, rendező: Philip Osment, Anglia • bábok, díszlet, jelmez
• Arisztophanész:
A nők ünnepe, rendező: Yannis Margaritis, Görögország • díszlet, jelmez, smink
• Federico Garcia Lorca:
Vérnász,
rendező: Mona Chirilă • díszlet, jelmez, smink
• Zanina Mircevska:
Dies Irae, rendező: Alecsandar Ivanovski, Makedónia • díszlet, jelmez
• Gogol - Bulgakov nyomán:
A köpönyeg, rendező: Mona Chirilă • jelmez
• W. Shakespeare:
A velencei kalmár, rendező: Tudor Chirilă • díszlet és jelmez
• Ny.V. Gogol:
Leánynéző, rendező: Mona Chirilă • jelmez, smink
• Matei Vişniec: A
nő szemérme, mint a boszniai háború csatamezeje, rendező: Răzvan Ionescu • díszlet, jelmez
•
Commedia dell Arte - Arlecchino viszontagságai, rendező: Mona Chirilă • díszlet, jelmez
• Kleist:
Penthesileea, rendező: Cătălina Buzoianu • díszlet
• Lin Coghlan:
With Love from Nicolae, rendező: Philip Osment, Anglia • díszlet, jelmez
• Gogol:
Háztűznéző, rendező: Mona Chirilă • jelmez
• F. G. Lorca:
Vérnász, rendező: Mona Chirilă • jelmez
Több mint húsz bábelőadás jelmeztervét jegyzi,
Mona Chirilă, Kovács Ildikó, Ioana Jora, Aneta Forna-Christu, Liviu Manolache, Aristiţa Albacan, Bori Varga-Ghiţulescu rendezők színrevitelében.
Táncszínházi előadásokhoz tervezett díszletei:
•
Romeo & Julia – koreográfus: Uray Péter
•
Hamlet – koreográfus: Uray Péter
•
Mozartissimo – koreográfus: Gigi Căciuleanu, Franciaország
•
Évszakok (Vivaldi) – koreográfus: Sergiu Anghel
•
Rhythm Hunter – koreográfus: Ingrid Lupescu- Szell, Németország
•
Rapsody in Blue – koreográfus: Călin Hantiu
•
Romantikus szeszélyek – koreográfus: Alice Necsa, Ausztria
•
Programváltozás – koreográfus: David Slobaspyckyj, Ausztria
Operaelőadásokhoz tervezett díszletei:
• Jean- Philippe Rameau:
Les indes galantes, rendező: Andrei Şerban, Iaşi-i Nemzeti Opera • díszlet és jelmezek
• Mozart:
Don Giovanni, rendező: Tompa Gábor• díszlet, jelmez
• Franz Lehár:
A víg özvegy, rendező: Mona Chirilă • díszlet, jelmez
• Cornel Ţăranu:
Oedipus–Oresztész, rendező: Rareş Trifan • díszlet, jelmez
• Voltaire - Leonard Bernstein:
Candide, vagy az Optimizmus, rendező: Vincent Liotta, USA • díszlet, jelmez
A következő színházakkal dolgozott:
• Koreai Nemzeti Színház (Szöul, Dél-Korea)
• Maribori Nemzeti Színház (Szlovénia)
• Prágai Nemzeti Színház (Csehország)
• Alexandrinszkij Színház (Szentpétervár – Oroszország)
• Bristol Old Vic (Bristol – Anglia)
• Theatre Centre (London – Anglia)
• Clear Day Productions (London – Anglia )
• Sherman Theatre (Cardiff – London )
• Spring Theatre (Athén – Görögország)
• LaMia-i Színház (Görögország)
• Újvidéki Színház (Szerbia)
• Kis Színház, Bukarest
• Lucian Blaga Nemzeti Színház, Kolozsvár
• Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
• Kolozsvári Állami Magyar Színház
• Radu Stanca Színház, Nagyszeben
• Konstancai Nemzeti Színház
• Temesvári Csiky Gergely Színház
• M Studio, Sepsiszentgyörgy
• Konstancai Bábszínház
• Marosvásárhelyi ARIEL Ifjúsági és Gyermekszínház
• Nagybányai Bábszínház
• Kolozsvári Bábszínház
• Nagyváradi Bábszínház
• Konstancai Oleg Danovski Balett Színház
• Patras – Európa Kulturális Fővárosa 2006-ban
•
1994 – 2004 között: színházi és kulturális projekt koordinátori workshop-okon vett részt az Európai Kulturális Alapítvány (European Cultural Foundation) szervezésében
•
2006-ban díszlettervezői és vizuális művészeti workshop-ot vezetett a horvátországi Pula-ban
Díjak, kitüntetések:
•
Legjobb előadás díja, Cseresznyéskert, rendező: Tompa Gábor. FEST(in) pe Bulevard Fesztivál, 2016 – bukaresti Nottara Színház
•
Legjobb díszlet díja az
Öregek könyve (rendező: Mihaela Panainte) című előadásért, Nagyvárad, Rövid Dráma Fesztivál, 2016
• A
Superman, Spiderman vagy Batman (rendező: Tudor Giurgiu) című film díszlet- és jelmezterve - a film 2012-ben elnyerte az
Európai Filmakadémia legjobb rövidfilmnek járó elismerését
• A
Suttogások és sikolyok (rendező: Andrei Şerban) című előadás díszlet- és jelmezterve - az előadás 2011-ben elnyerte a
Román Színházi Szövetség (UNITER) legjobb előadásnak járó díját
•
Színikritikusok Díja jelölés (Magyarország),
Legjobb jelmez (Georg Büchner:
Leonce és Léna)
• Román Színházi Szövetség (UNITER) jelölése:
A 2010/2011-es évad Legjobb díszlet- és jelmezterve (Georg Büchner:
Leonce és Léna, rendező: Tompa Gábor)
•
Arany Maszk jelölés (Oroszország):
A 2009/2010–es évad Legjobb díszlet- és jelmezterve (A. P. Csehov: Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban, Alexandrinsykij színház, Szentpétervár)
• A
Három nővér (rendező: Tompa Gábor) című előadás díszlet- és jelmezterve - az előadás 2008-ban elnyerte az
UNITER legjobb előadásnak járó elismerését
• Román Színházi Szövetség (UNITER) jelölése:
A 2007 –es év Legjobb díszlet- és jelmezterve (A. P. Csehov:
Ványa bácsi, rendező: Andrei Şerban) - az előadás 2007-ben elnyerte az
UNITER legjobb előadásnak járó elismerését
• 2007 –
Vlad Mugur Emlékdíj
• 2005 –
A legjobb jelmeztervezőnek járó díj – A
Médeia-körök című előadás jelmezeiért, Uzice-i Nemzeti Színházi fesztivál, Szerbia–Montenegró
• 2004 –
A legjobb díszlet-, jelmez- és maszktervezőnek járó díj – A
Jacques vagy a behódolás c. előadás díszlet- és jelmezeiért, Román Dráma Fesztiválja, Temesvár
• 2002 –
Az animációs színházba való új technikák bevezetéséért járó díj, Puck Anima-Fest”, Kolozsvár
• 1998 –
Eredetiség-díj – A
Hófehérke című előadás díszletéért, “Gulliver” Fesztivál, Galac
• 1996 –
Eredetiség-díj – Az
Ivan Turbincă című előadás díszletéért, “Gulliver” Fesztivál, Galac
• 1993 –
Díszlettervezői díj –
A Gyufaárus lány című előadás díszletéért, Konstancai Bábfesztivál
• 1993 –
A “Varianta” című lap díja –
A Gyufaárus lány című előadás díszletéért
• 1992 –
Díszlettervezői díj –
A Kecske és a három gida című előadás díszletéért, Konstancai Bábfesztivál
Fesztiválokon való részvétel:
• Románia: Bukarest (I.L. Caragiale Nemzeti Színházi Fesztivál), Szeben (Nemzetközi Színházi Fesztivál), Nagyvárad, Konstanca, Galac, Kolozsvár, Bákó, Temesvár
• Csehország:
Prágai Quadriennálé: A látvány és színházi terek világkiállítása, 2011. június 16-26
• Magyarország: Budapest, Kecskemét, Pécs, Kisvárda
• Moldva Köztársaság: Kisinyov
• Törökország: Alacati, Denizli
• Norvégia: Lillehammer
• Németország: Hannover, Ulm
• Lengyelország: Zakopane
• Görögország: Athén, Patras – Európa Kulturális Fővárosa 2006-ban
• Szerbia-Montenegró: Belgrad, Uzice
• Ciprus
• Olaszország: Torino - az Európai Színházi Unió Fesztiválja (2007)
• Szlovénia: Ljubljana
• Franciaország: Avignon
• Lengyelország: Gdansk
Az
UNITER (Romániai Színházi Szövetség), a
Romániai Képzőművészek Szövetsége, valamint a
MENTHOR kulturális alapítvány tagja.