Gyergyószentmiklós, 1980

Galló Ernő

Születés helye és ideje: Gyergyószentmiklós, 1980. július 13.

2000–2004 – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Színházművészeti Tanszék, SZÍNÉSZ szak (Osztályvezető tanárok: Csíky András, Keresztes Attila).

2004. szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja.


A Kolozsvári Állami Magyar Színháznál játszott szerepei:

2009/2010-es évad
ORESTES – Bornemisza Péter: Magyar Elektra (Felolvasószínház), rendező: Salat Lehel
FENEKES – Csokonai Vitéz Mihály: Cultura (Felolvasószínház), rendező: Salat Lehel
LEBJADKIN KAPITÁNY – F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István
TITIREZ – Visky András: Visszaszületés, rendező: Tompa Gábor
KÁNTOR- Petőfi Sándor: A helység kalapácsa (felolvasószínházi előadás), rendező: Salat Lehel


2008/2009-es évad
SAINT-JUST - Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu
JUJU - Kozma Mária: Csillala mester, rendező: Keresztes Attila
LONDON LORD MAYORJA - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor
KATONA, TŰZOLTÓ - A.P. Csehov: Három nővér, rendező: Tompa Gábor
2007/2008-as évad
DR. TAUBE - Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja
DOVRE KIRÁLY - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
HERCEG - Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoş Galgoţiu
II MAESTRO SPINELLOCIO - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, rendező: Silviu Purcărete

2006/2007-es évad
DR. CAIUS - William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila
EMBERMAJOM - Énekek éneke, rendező: Mihai Măniuţiu
BAUDELAIRE, MESÉLŐ, HUGO, RÉSZEG, GASSOT, PINCÉR - Aki Kaurismäki: Bohémélet, rendező: Radu-Alexandru Nica
PÖRGE– Visky András: Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor
MUHI ANDRIS – Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila
2005/2006-os évad
PÁSZTOR – Szophoklész: Oidipusz király, rendező: Mihai Măniuţiu
A FIATALEMBER - Bertolt Brecht: Kispolgári nász, rendező: Anca Bradu
MAX - Ken Ludwig: Botrány az operában, rendező: Bokor Péter
PÉTER – Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor
2004/2005-ös évad
SZOMSZÉD FIÚFeketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard (Nagy-Britannia)
KATONA – Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
MASZKOS-PULCINELLA – Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă
PORTERHOUSE ŐRMESTER – Ray Cooney: Egyszer kettő néha sok, rendező: Keresztes Attila
AFFEKT GRÓFJA – Muszty Bea – Dobay András: A kék csodatorta; rendező: Keresztes Attila

2003/2004-es évad
RÖVIDLÁTÓ VENDÉG – H. Ibsen: A vadkacsa; rendező: Keresztes Attila
MISÓ – Szabó Attila: Együgyű Misó; rendező: Szabó Attila
I. BATLÁN – Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz – Dybbuk); rendező: David Zinder
A HULLA – Tom Stoppard: Bulldog hadnagy Magritte nyomán; rendező: David Zinder
2002/2003-es évad
JUHÁSZ – W. Shakespeare: Téli rege; rendező: Keresztes Attila

2001/2002-es évad
SZILVÁSSY BÉLA – Paul és Franz Schönthan: Szabin nők elrablása; rendező: Keresztes Attila
BENVOLIO – W. Shakespeare: Romeo és Júlia; rendező: Keresztes Attila


Más színházaknál játszott szerepek:

2009 - ROSTA - Farkas Ferenc: Csínom Palkóm rendező: Szabó Emese, Kolozsvári Állami Magyar Opera
2008 – TRISSOTIN – Molière: A tudós nők; rendező: Keresztes Attila, Babes-Bolyai Tudományegyetem, Színház és Televízió Kar
2006 – KAUCSIÁNÓ BÓNI GRÓF – Kálmán Imre: A csárdáskirálynő; rendező: Selmeczi György, Kolozsvári Állami Magyar Opera
2002 - SZELLEMFI – Spiró György - Szigligeti Ede: Liliomfi; rendező: Keresztes Attila, Temesvári Csíky Gergely Színház


A Figura Stúdió Színháznál játszott szerepei:

2001 – CSEPŰ PALKÓ – Petőfi Sándor: A helység kalapácsa; rendező: Béres László
1999 – Arany János nyomán: János az Arany; rendező: Veress László
1999 – FŐBOHÓCBohócos barangolások, rendező: Cseke P. Péter
1999 – BÖRTÖNŐR, ORVOS, KORMÁNYKIKIÁLLTÓ – Peter Weiss: Mockinpott úr kínjai és meggyógyíttatása; rendező: Harsányi Zsolt – Sajnár György
1998 – CAPITANO Arlecchino az alvilágban; rendező: Gelu Badea
1997 – PROF. ERNEST WALLDORFF – Witkiewicz: Az őrült és az apáca; rendező: Árkosi Árpád
1996 – LUCIFERAz Innsbrucki Húsvéti játék; rendező: Vadas László
1996 – Szőcs Géza: Romeo és Júlia; rendező: Vadas László
1995 – A KISFIÚ – Luigi Pirandello: Hat szereplő szerzőt keres; rendező: Vadas László

A főiskolán játszott szerepei:

2004 – POMETTI – Luigi Pirandello: Ma este improvizálunk; rendező: Keresztes Attila
2003 – SIMON CSACSAVA – Brecht: Kaukázusi krétakör; rendező: Dimény Áron
2003 – BÓNI GRÓF – Kálmán Imre: Csárdáskirálynő; rendező: Keresztes Attila
2003 – TRISSOTIN – Molière: A tudós nők; rendező: Laczkó Vass Róbert
2002 – RUZZANTE – Ruzzante: Az anconai özvegy; rendező: Keresztes Attila
2001 – KATONATISZT, KOCSÁRD – Barta Lajos: Szerelem; rendező: Keresztes Attila


Filmszerepek:

TÓNI
 – Iszka Utazása – rendező: Bollók Csaba; a 38. Magyar Filmszemlén elnyerte a Legjobb szerzői film díját valamint a Diákzsűri Fődíját (nagyjátékfilm): Bollók Csaba
FALUBELI – Arany János: Tetemrehívás – rendező: Hatházi András; Duna Műhely, Magyarország – a 2003-as Magyar Filmszemle Versenyfilmje
Díjak:

2002A Legígéretesebb Komikusnak járó díj, Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda
2002Legjobb Férfialakítás Díja és Közönségdíj, Fiatal Színészek Vetélkedője, Míves Emberek Sokadalma, Székelyudvarhely
2005 - Legjobb Férfialakítás Díja és Közönségdíj, Fiatal Színészek Vetélkedője, Míves Emberek Sokadalma, Székelyudvarhely

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott szerepei:

2009/2010

ORESTES, királyfi, Electrának ara - Bornemisza Péter: Magyar Elektra, rendező: Salat Lehel
Lebjadkin kapitány - F. M. Dosztojevszkij: Ördögök, rendező: Albu István

2008/2009

Saint-Just - Georg Büchner: Danton halála, rendező: Mihai Măniuţiu
London lord mayorja - William Shakespeare: III. Richárd, rendező: Tompa Gábor

2007/2008

Dr. Taube - Danilo Kiš: Borisz Davidovics síremléke, rendező: Robert Raponja
Dovre király - Henrik Ibsen: Peer Gynt, rendező: David Zinder
Herceg - Thomas Bernhard: A vadásztársaság, rendező: Dragoş Galgoţiu

2006/2007

Dr. Caius, francia orvos - William Shakespeare: A windsori víg nők, rendező: Keresztes Attila
Embermajom - Énekek éneke, rendező: Mihai Măniuţiu
Baudelaire, Mesélő, Hugo, Részeg, Gassot, Pincér - Aki Kaurismäki: Bohémélet, rendező: Radu-Alexandru Nica
Pörge - Visky András: Hosszú péntek, rendező: Tompa Gábor
Muhi Andris - Varró Dániel - Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen, rendező: Keresztes Attila

2005/2006

Pásztor - Szophoklész: Oidipusz király, rendező: Mihai Măniuţiu
A fiatalember - Bertolt Brecht: Kispolgári nász, rendező: Anca Bradu
Max, Saunders titkára - Ken Ludwig: Botrány az operában, rendező: Bokor Péter
Péter - Visky András: Tanítványok, rendező: Tompa Gábor

2004/2005

Szomszéd fiú - Cigány mesék és történetek alapján összeállította: Alan Lyddiard és Kelemen Kinga: Feketeszemű rózsák, rendező: Alan Lyddiard
Katona - Georg Büchner: Woyzeck, rendező: Mihai Măniuţiu
Maszkos - Carlo Goldoni: Velencei terecske, rendező: Mona Chirilă
Porterhouse felügyelő - Ray Cooney: Egyszer kettő néha sok, rendező: Keresztes Attila
Affekt grófja - Muszty Bea - Dobay András: A kék csodatorta, rendező: Keresztes Attila

2003/2004

Rövidlátó Vendég - Henrik Ibsen: A vadkacsa, rendező: Keresztes Attila

2002/2003

JUHÁSZ, kit Perdita atyjának hisznek - William Shakespeare: Téli rege, rendező: Keresztes Attila

2001/2002

Első batlán - S. Anski nyomán: Fehér tűz, fekete tűz (Dybbuk), rendező: David Zinder