Miercurea-Ciuc, 1959

Lehel Salat

Locul şi data naşterii: Miercurea-Ciuc, 26 iulie, 1959
1979–1983 – Institutul de Teatru Szentgyörgyi István, Târgu-Mureş
Din 1987 – Membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj.
Activitate profesională:
1983–1987 – solist al Operei Maghiare de Stat din Cluj
1993–1997 – Catedra de Teatru al Universitătii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, asistent
Activitate didactică:
Coordinarea claselor din anii: 1993-1997, 1997-2000, 2001-2004, 2005-2009 
- lector la Universitatea Babeş-Bolyai, Catedra de Teatru si Film
- din 1997 – asistent la secţia teatru.
- între 1998-2002 – coordonatorul secţiei de teatru – linia maghiară
Materiale predate: Arta actorului, Improvizaţie, Analiza procesului creator pe scenă, Relaţia regizor-actor


Roluri jucate la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj:
Stagiunea 2011/2012:
DIETER - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
LARS - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

Stagiunea 2010/2011:
LEPIDUS - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuțiu
BOKČILO - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
PREDICATORUL CURŢII - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa
FILURG - Aristofan: Lysistrata sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

Stagiunea 2009/2010:
LICHTENSTEIN - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă , regia: Elie Malka
STEPAN TROFIMOVICI VERHOVENSKI - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu
PROLOG, LICIDA - Bálint Balassi: Frumoasă comedie maghiară (spectacol-lectură), regia: Salat Lehel
BĂRBATUL -  András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2008/2009:
BILLAUD-VARENNES - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
LORD STANLEY - William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa
Stagiunea 2007/2008:
PARESIAN, KAURIN - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
TATĂL LUI SOLVEIG, BALLON, HUHU - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
ASAMER - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu
MARCO I, FIUL LUI SIMONE - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

Stagiunea 2006/2007:
PAZNIC AL METEREZELOR NOPŢII Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
COR -  András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2005/2006:
CREON – Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
ANDREI - Visky András: Discipolii, regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2004/2005:
TATA MIRESEITrandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
SUBOFITERUL – Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
ANZOLETTO – Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
SOLDAT– Euripide: Bachantele, regia: David Zinder (Israel)
Stagiunea 2003/2004:
INSPECTORUL HOUND – Tom Stoppard: Inspectorul Hound după Magritte, regia: David Zinder (Israel)
Stagiunea 2002/2003:
CORNELIUS – Christofer Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
NOE – Benjamin Britten - Visky András - Selmeczi György: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: Selmeczi György
TONINO, DOTTORE – Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Rusznyák Gábor
Stagiunea 2001/2002:
TURAI SÁNDOR – Molnár Ferenc: Jocuri în castel, regia: Kövesdy István
BÁNYAI JENŐ – Kellér Dezső: Răpirea sabinelor, regia: Keresztes Attila
Stagiunea 2000/2001:
JAMES FREEMAN – Timberlake Wertenbaker: Cine are nevoie de teatru?, regia: Bokor Péter
CĂPITANUL TRÉVILLE – Alexandre Dumas: Cei trei muşchetari, regia: Kövesdy István, co-producţia Teatrului Maghiar de Stat Cluj şi a Catedrei de Teatru
Stagiunea 1998/1999:
FŰRÉSZ RÓBERT – Bertolt Brecht: Opera de trei parale, regia: Kövesdy István
ANTONIO – William Shakespeare: Furtuna, regia: Dragoş Galgoţiu
Stagiunea 1997/1998:
AENEAS – William Shakespeare: Troilus ţi Cresida, regia: Tompa Gábor
Stagiunea 1996/1997:
CSONGOR – Vörösmarty Mihály: Csongor şi Tünde, regia: Harag György
DOMNUL, PATRIAH, SFÂNTUL PETRU – Madách Imre: Tragedia omului, regia: Csiszár Imre
GROFUL TALPIGHY – Parti Nagy Lajos: Ibusar, regia: Kövesdy István
Stagiunea 1995/1996:
PRESEDINTE – W. Gombrowicz: Opereta, regia: Tompa Gábor
Stagiunea 1994/1995:
LA GRANGE – Mihail Bulgakov: Cabala bigoţilor, regia: Tompa Gábor
SEBASTIAN – William Shakespeare: A douăsprezecea noapte, regia: Victor Ioan Frunză
Stagiunea 1993/1994:
KAMINSKI – Spiró György: Impostorul, regia: Árkosi Árpád
Stagiunea 1992/1993:
RÉVÉSZ ZOLI – Lázár Ervin: Peripeţiile lui Bab Berci, regia: Mózes István
DEMETRIUS – William Shakespeare: Visul unei nopţi de vară, regia: Tompa Gábor
Stagiunea 1991/1992:
OASPETE – Eugène Ionesco: Cântăreaţa cheală, regia: Tompa Gábor
BĂIAT– Spiró György: Tacâmuri de pui, regia: Vincze János
Alte roluri:
GERONTE – Molière: Vicleniile lui Scapin, regia: Béres László, Teatrul  Figura Studio, Gheorgheni (2004)
OMUL CU HAINĂ ROSIE – F.M. Dostoievski: Beţivii, regia: Dragoş Galgoţiu, Teatrul Csíki Játékszín, Miercurea Ciuc (1999)
TATĂL – Zsolt Láng: Grădina de iarnă, regia: Éva Patkó, Teatrul Figura Studio din Gheorgheni
VOLPONE - Ben Johnson: Volpone, regia: László Béres, Teatrul Figura Studio din Gheorgheni
REGELE ZÂNĂ - Odon von Horvath: Povestiri din pădurea vieneză, regia: Zalán Zakariás, Teatrul Tomcsa Sándor din Odorheiu-Secuiesc
Roluri jucate la Opera Maghiară de Stat din Cluj:
MÁGNÁS MISKA, BARACS-SZIRMAI ALBERTMágnás Miska
BONI – Kálmán Imre: Silvia - regina ceardaşului 
HIGGINS – G.B.Shaw: My fair lady

Asistent de regie:

Sigmond István: Ploaia dragostei, regia: Tompa Gábor - Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Székely János: Locţiitorul lui Caligula, regia: Tompa Gábor, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
William Shakespeare: A douăsprezecea noapte, regia: Victor Ioan Frunza, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Carlo Goldoni: Doi gemeni veneţieni, regia: Vlad Mugur, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Spectacole regizate: 
Jenő Heltai: Cavalerul mut (spectacol-lectură), Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Zsolt Karácsonyi: Ússz, Faust, ússz! şi Ferenc Kenéz: Ce înseamnă a fi liber? (spectacol lectură), Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Péter Bornemisza: Electra Maghiară (spectacol lectură), Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Mihály Csokonai Vitéz: Cultura (spectacol lectură), Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Bálint Balassi: Frumoasă comedie maghiară (spectacol lectură), Teatrul Maghiar de Stat Cluj
William Shakespeare: Visul unei nopţi de vară, coproducţia Universităţii Babeş-Bolyai, a Catedrei de Teatru şi a Casei Tranzit, Cluj, spectacol-examen
Slawonir Mrozek: Widows, coproducţia Universităţii Babeş-Bolyai, a Catedrei de Teatru şi a Cafenelei Klauzen, Cluj, spectacol-examen
Guy Foissy: Poveşti din cafenea, coproducţia Universităţii Babeş-Bolyai, a Catedrei de Teatru şi a Cafenelei Insomnia, Cluj, 2001, spectacol-examen
Jean Genet: Cameristele, coproducţia Universităţii Babeş-Bolyai, a Catedrei de Teatru şi a Fundaţiei Heltai, 1997, spectacol-examen
Slavomir Mrozek: Petrecerea, coproducţia Universităţii Babeş-Bolyai, a Catedrei de Teatru şi a Fundaţiei Heltai, 1997, spectacol-examen
A.W. Pinero: Comisarul, Teatrul Maghiar de Stat Cluj XXX : Allegro barbarossa, Casa Studenţilor, Compania de studenţi „Maszkura”
Fodor Sándor: Csipikeee!!, Casa Studenţilor, Compania de studenţi „Maszkura”
Sigmond István: Ghinda şapte, Casa Studenţilor, Compania de studenţi „Maszkura”
XXX : Csiribiri, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (spectacol pentru copii)
Distincţii şi premii:
MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI pentru regia spectacolului Csipikeee!! de Fodor Sándor, Festivalul Naţional de Teatru studenţesc, Ploieşti, 1988
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL ALTERNATIV pentru regia spectacolului Ghinda şapte de Sigmond István, Festivalul Naţional de Teatru studenţesc, Galaţi, 1987

Roluri actuale

2011/2012

Lars, recepţionist - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2011/2012

Dieter - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
Narator 2 -

2010/2011

Lepidus - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
Bokčilo - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
Filurg - Aristofan: Lysistrata, sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand

2009/2010

Lichtenstein, sportiv pe malul mării - Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
Stepan Trofimovici Verhovenski - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2008/2009

Billaud-Varennes - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Lord Stanley - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2007/2008

Paresian, Kaurin - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Tatăl lui Solveig, Ballon, Huhu - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Asamer, tăietor de lemne - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu

2005/2006

Creon - Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
Andrei - András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa
XX - Euripide: Bachantele, regia: David Zinder

2004/2005

Tatăl miresei - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
Sublocotenentul - Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
Anzoletto, panglicanul - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă

2002/2003

Cornelius - Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
Adam, Noe - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi
TONINO, figură veneţiană, în comedie DOTTORE - Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Gábor Rusznyák

2001/2002

Nachman - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder

1999/2000

Un jandarm - Molière: Mizantropul, regia: Gábor Tompa

Activitate artistică la TMS Cluj

2010/2011

regia -
regia - Jenő Heltai: Cavalerul mut

2009/2010

regia - Péter Bornemisza: Tragedie în limba maghiară din Electra lui Sofocle