Gheorgheni, 1980

Ernő Galló

Locul şi data naşterii: Gheorgheni, 13 iulie, 1980


2000–2004 Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Litere, Catedra de Teatru, în clasa lui: Csíky András, Keresztes Attila.


2004 - Din septembrie membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca




Roluri jucate la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca:

stagiunea 2009/2010
ORESTES – Péter Bornemisza: Electra Maghiară (spectacol-lectură), regia: Salat Lehel
FENEKES – Mihály Csokonai Vitéz: Cultura (spectacol-lectură), regia: Salat Lehel 
CĂPITANUL LEBIADKIN – F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu
TITIREZ – András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa
KÁNTOR - Sándor Petőfi: Fierarul satului (spectacol-lectură), regia: Salat Lehel

stagiunea 2008/2009
SAINT-JUST - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
JUJU - Mária Kozma: Maestrul Csillala, regia: Attila Keresztes
LORDUL PRIMAR AL LONDREI - William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa
OFITER, POMPIER - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa
stagiunea 2007/2008
DR. TAUBE - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
REGELE TROL - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
PRINŢUL - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu
MAESTRO SPINELLOCIO II, MEDIC - Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

stagiunea 2006/2007
DOCTORUL CAIUS - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Keresztes Attila
MAIMUŢĂ OMCântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
BAUDELAIRE, POVESTITOR, HUGO, BEŢIVAN, GASSOT, CHELNER - Aki Kaurismäki: Viaţa boemei, regia: Radu-Alexandru Nica
SFÎRÎIAC – András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa
ANDRIS MUHI – Varró Dániel - Presser Gábor: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Keresztes Attila
stagiunea 2005/2006
PĂSTORUL – Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
TANĂRUL - Bertolt Brecht: Nunta mic burgheză, regia: Anca Bradu
MAX - Ken Ludwig: Scandal la operă, regia: Petre Bokor
PETRU – Visky András: Discipolii, regia: Tompa Gábor
stagiunea 2004/2005
BĂIATUL VECINTrandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard (Marea Britanie)
SOLDAT – Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
MASCĂ-PULCINELLA – Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
COLONELUL PORTERHOUSE – Ray Cooney: Bigamul, regia: Keresztes Attila
GROF DIN AFECT – Muszty Bea – Dobay András: Tortul fermecat; regia: Keresztes Attila

stagiunea 2003/2004
MUSAFIRUL MIOP – H. Ibsen: Raţa sălbatică; regia: Keresztes Attila
MIŞU – Szabó Attila: Mişu cel nătâng; regia: Szabó Attila
MORTUL – Tom Stoppard: Inspectorul Hound după Magritte; regia: David Zinder

stagiunea 2002/2003
PĂSTOR – W. Shakespeare: Poveste de iarnă; regia: Keresztes Attila
PRIMUL BATLAN – După Anski: Flacără albă, flacără neagră (Dybuk); regia: David Zinder (Israel)

stagiunea 2001/2002
SZILVÁSSY BÉLA – Paul - Franz Schönthan: Răpirea sabinelor; regia: Keresztes Attila
BENVOLIO – W. Shakespeare: Romeo si Julieta; regia: Keresztes Attila



Altele:
Roluri jucate la Teatrul Figura Studio din Gheorgheni:

2001 – CSEPŰ PALKÓ – Petőfi Sándor: Ciocanul localităţii; regia: Béres László
1999 – După Arany János: János az Arany; regia: Veress László
1999 – BUFONUL – Colindări clovneşti; regia: Cseke P. Péter
1999 – PAZNIC TEMNITĂ, MEDIC – Peter Weiss: Cum s-a lecuit suferinţa d-lui Mockinpott; regia: Harsányi Zsolt – Sajnár György
1998 – CAPITANO – Arlehino în infern; regia: Gelu Badea
1997 – PROF. ERNEST WALLDORFF – Witkiewicz: Nebunul şi călugăriţa; regia: Árkosi Árpád
1996 – LUCIFER – Joc pascal la Innsbruck; regia: Vadas László

2002 – SZELLEMFI – Spiró György: Hanul "La Groapa Mare"; regia: Keresztes Attila – Teatrul Csíky Gergely din Timişoara


Roluri jucate în timpul facultăţii:

2004 – POMETTI – Luigi Pirandello: Astă seară se improvizează; regia: Keresztes Attila
2003 – SIMON CSACSAVA – Brecht: Cercul de cretă caucazian; regia: Dimény Áron
2003 – GRUFUL BÓNI – Kálmán Imre: Silvia - regina ceardaşului; regia: Keresztes Attila
2003 – TRISOTIN – Molière: Femeile savante; regia: Laczkó Vass Róbert
2002 – RUZZANTE – Ruzzante: Văduva din Ancona; regia: Keresztes Attila
2001 – OFIŢER, KOCSÁRD – Barta Lajos: Dragoste; regia: Keresztes Attila

Filme:
SĂTEAN – Arany János: Chemarea – regia: Hatházi András; Duna Műhely, Ungaria

Premii:
2002 – Premiu pentru cel mai promiţător comic, Kisvárda, Ungaria
2002 – Premiu pentru Cel Mai Bun Actor si Premiul Publicului, Concursul Actorilor Tineri, Festivalul din Odorheiu-Secuiesc
2004 - Premiu pentru Cel Mai Bun Actor si Premiul Publicului, Concursul Actorilor Tineri, Festivalul din Odorheiu-Secuiesc

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2009/2010

ORESTES - Péter Bornemisza: Tragedie în limba maghiară din Electra lui Sofocle, regia: Lehel Salat
Căpitanul Lebiadkin - F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu

2008/2009

Saint-Just - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
Lordul primar al Londrei - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa

2007/2008

Dr. Taube - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
Regele Trol - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
Prinţul - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu

2006/2007

Doctorul Caius - William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
Maimuţă om - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
Baudelaire, Povestitor, Hugo, Beţivan, Gassot, Chelner - Aki Kaurismäki: Viaţa boemei, regia: Radu Alexandru Nica
Sfîrîiac - András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa
Andris Muhi - Dániel Varró - Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes

2005/2006

Păstorul - Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
Tânărul - Bertolt Brecht: Nunta mic burgheză, regia: Anca Bradu
Max, adjunctul lui Saunders - Ken Ludwig: Scandal la operă, regia: Petre Bokor
Petru - András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa

2004/2005

Băiatul vecin - Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
Soldat - Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
Mască - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
Comisarul Porterhouse - Ray Cooney: Bigamul, regia: Attila Keresztes
Grof din Afect - Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Un domn miop - Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes

2002/2003

PĂSTORUL - William Shakespeare: Poveste de iarnă, regia: Attila Keresztes

2001/2002

Primul batlan - După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder