Odorheiu-Secuiesc, 1930

András Csíky

Locul şi data naşterii: Odorheiu-Secuiesc, 25 august, 1930


Studii:
1953 – Institutul de Teatru Szentgyörgyi István Cluj


Carieră:
1953-1956 Teatrul de Stat Baia Mare – Sectia maghiară (membru fondator)
1956-1977 Teatrul de Stat Satu-Mare, apoi Teatrul de Nord Satu-Mare (director între 1960-1969)
Din 1977 membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat Cluj

În cursul a 50 de ani de activitate actoricească a jucat cele mai importante roluri ale dramaturgiei universale şi contemporane (W. Shakespeare, J.-B. Molière, B.G. Shaw, L. Pirandello, J. Anouilh, S. Mrožek, S. Beckett, A. Camus etc.), dar şi ale dramaturgilor români (Mihail Sebastian, B.S. Delavrancea, Paul Everac, Th. Mazilu, A. Baranga) şi maghiari (Székely János, Móricz Zsigmond, Molnár Ferenc etc.) A avut ocazia să-şi formeze personalitatea actoricească sub bagheta unor renumiti regizori ai scenei şi filmului românesc precum: Tompa Miklós, Harag György, Kovács Ferenc, Taub János, Tompa Gábor, Liviu Ciulei sau Dan Pita.

Spectacologie selectivă:

Din dramaturgia lui W. Shakespeare:

HamletHAMLET – regia: Harag György, HORATIO – regia: Tompa Gábor
Romeo si JulietaROMEO – regia: Farkas István şi Szabó József, LAURENTIU – regia: Keresztes Attila
Cum vă placeJAQUES – regia: Tompa Gábor, PRINŢUL – regia: Spolarics Andrea, Csíky András
Visul unei nopţi de varăOBERON – regia: Tompa Gábor
Troilus şi CresidaPANDARUS – regia: Tompa Gábor
FurtunaPROSPERO – regia: Dragos Galgotiu

Din dramaturgia lui A. P. Cehov:

PescăruşulTRIGORIN – regia: Kovács Ferenc, DOCTORUL DORN – regia: Kincses Elemér
IvanovSABELSKI – regia: Kövesdy István
Livada de vişiniGAIEV– regia: Vlad Mugur

Altele:

Boris Gorbatov: Tinereţea părinţilorANTON – regia: Tompa Miklós şi Harag György (Teatrul de Stat Baia Mare)
Lucia Demetrius: Oamenii de azi – regia: Szígyártó Sándor (Teatrul de Stat Baia Mare)
Alexei Simukov: Bravo, fetelorSERGEI – regia: Harag György (Teatrul de Stat Baia Mare)
Victor Hugo: Ruy BlasRUY BLAS – regia: Harag György (Teatrul de Stat Baia Mare)
Dreiser-Basilevski: Tragedia americană – regia: Harag György (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Földes Mária: Zile obişnuite – regia: Harag György (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Rachmanov: Amurg furtunosASISTENTUL – regia: Tompa Miklós (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Alfred Gehry: Etajul 6.PICTORUL – regia: Harag György (Teatrul de Stat Satu-Mare)
F: Goodrich-A. Hackett: Jurnalul Anei FrankPETER – regia: Harag György (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Vörösmarty Mihály: Csongor şi TündeDUZZOG – regia: Farkas István si Szabó József (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Simon Magda: Nunta – regia: Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
V. Kataev: Duminică buclucoasăZAITZEV – regia: Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Mariana Pîrvulescu: Ediţie specială – regia: Harag György si Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
G. B. Shaw: PygmalionHIGGINS – regia: Tompa Miklós (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Titus Popovici: Passacaglia – regia: Dan Alexandrescu (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Kállai István: Dans pe sârmăZALAI – regia: Rappaport Ottó (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Alexei Arbuzov: Poveste din Ircutsc – regia: Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Tolstoi-Piscator: Război şi pace – ANDREJ BOLKONSKI – regia: Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Ian Otcenasec: Romeo, Julieta şi întunericul – regia: Szabó József (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Sarkadi Imre: Paradisul pierdutZOLTÁN - regia: Cseresnyés Gyula (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Leon Krutskovski: Prima zi a libertăţiiIAN – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Mihail Sebastian: Ultima orăBUCSAN – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
John Osborne: Priveşte înapoi cu mânieJIMMY – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Bródy Sándor: ÎnvăţătoareaNAGY ISTVÁN – regia: Cseresnyés Gyula (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Földes Mária: Al şaptelea, trădătorul – regia: Cseresnyés Gyula (Teatrul de Stat Satu-Mare)
W. Gibson: Doi pe un balansoarJERRY – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Max Frisch: Don Juan, sau dragostea pentru geometrieDON JUAN – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Móricz Zsigmond: Petrecerea domneascăSZAKMÁRY ZOLTÁN – regia: Cseresnyés Gyula (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Jean Anouilh: BecketBECKET – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
B. S. Delavrancea: ViforulŞTEFĂNIŢĂ VODĂ – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Albert Camus: CaligulaCALIGULA– regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Kányádi Sándor: Casa serbărilor – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
L. Rebreanu: Plicul – regia: Mihai Raicu (Teatrul de Stat Satu-Mare)
L. Pirandello: Henric al IV-leaHENRIK– regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
H. Ibsen: Casa de păpuşiHELMER – regia: Farkas István (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Ion Băiesu: PreşulAVOCATUL – regia: Cseresnyés Gyula (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Arthur Miller: După cădereQUENTIN – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Moliere: TartuffeTRATUFFE – regia: Kovács Ferenc (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Peter Hacks: Columb, sau în numele corabieiCOLUMB – regia: Kincses Elemér (Teatrul de Stat Satu-Mare)
Örkény I.: În căutarea cheiiPILOTUL – regia: Major Tamás (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Sütő András: Kain şi AbelKAIN – regia: Harag György (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Gorki: Azilul de noapteBARONUL – regia: Harag György (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Paul Foster: Elisabeta I.REGELE PHILIP AL II-LEA – regia: Kovács Levente (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Sütő András: Nunta de la SusaKLEITOS – regia: Harag György (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Huszár Sándor: Nu se va înălţa în raiDOCTORUL – regia: Harag György (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Csép Sándor: Noi, Gábor BethlenBETLEN – regia: Kovács Ferenc (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
M. Bulgakov: Ivan VasilieviciINVENTATORUL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Lucian Blaga: Meşterul Manole – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Tomcsa Sándor: OperaţiaEMBER LÁSZLÓ – regia: Harag György (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Dehel Gábor: NevinovatulOFITERUL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
G. Feydeau: Mâţa-n sacPACAREL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
S. Mrozek: TangoSTOMIL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Mircea Eliade: IphigeniaAGAMEMNON – regia: Alexandru Dabija (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Karinthy Frigyes: Mâine dimineaţaORSON ILJÖ – regia: Varga Vilmos (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Sigmond István: Ploaia dragosteiDOMOKOS – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
A. Pinero: ComisarulLUKYN – regia: Salat Lehel (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Gao Xin- Jien: În staţieCOMERCIANTUL MA – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Jókai Mór: Fiii omului cu inimă de piatrăHAYNAU – regia: Dehel Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Székely János: Guvernatorul lui Caligula – BARAKIAS – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
S. Mrožek: PoliţiaCOMISARUL – regia: Árkosi Árpád (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Katona József: Banul BánkREGELE ENDRE – regia: Árkosi Árpád (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
N. Erdman: SinucigaşulPODJEKALNIKOV – regia: Seprődi Kiss Attila (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Spiró György: Tacâmuri de puiPROFESORUL – regia: Vincze János (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
J. Svarc: BalaurulCHARLESMAGNE – regia: Bocsárdi László (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Márton László: AmbiţiosulSIMONE GENGA – regia: Parászka Miklós (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Albert Camus: NeînţelegereaBĂTRÂNUL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Hunyadi Sándor: Castelul din ArdealPATER GELLÉRT – regia: Dehel Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Szép Ernő: FarmaciaFARMACISTUL – regia: Mózes István (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Székely János: MauriiHUSEIN, KIBÉDI LÁSZLÓ – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Tom Stoppard: Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţiACTORUL – regia: Kövesdy István (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
M. Bulgakov: Cabala bigoţilorMOLIERE – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
W. Gombrowicz: OperetaFIOR – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Albert Camus: NeîntelegereaBĂTRÂNUL – regia: Tompa Gábor (Akademietheater, Wien, Austria)
Vörösmarty Mihály: Csongor şi TündeSAVANTUL – regia: Csizmadia Tibor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
S. Beckett: Sfîrşit de partidăNAGG – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
T. Wertenbaker: Cine are nevoie de teatru?CĂPITANUL ARTHUR PHILLIP – regia: Petre Bokor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
F. G. Lorca: Nunta însângeratăTATĂL – regia: Mona Chirilă (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
S. Mrozek: KarolBUNICUL – regia: Tompa Gábor (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Brian Friel: TraduceriHUGH – regia: David Grant (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Székely János: Guvernatorul lui CaligulaBARAKIAS – regia: Taub János (Teatrul National Budapesta)
Ch. Marlowe: Tragica istorie a doctorului FaustFAUST – regia: Mihai Măniuţiu (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
B. Britten–Selmeczi Gy.–Visky A.: Şcoala de duminică sau Arca lui NoeDOMNUL – regia: Selmeczi György
Shakespeare: Poveste de iarnăTIMPUL – regia: Keresztes Attila
E. Ionesco: Jacques sau supunereaROBERT TATĂL – regia: Tompa Gábor
Henrik Ibsen: Raţa sălbaticăBĂTRÂNUL EKDAL – regia: Keresztes Attila

Filme:
Actor în filme românesti şi maghiare respectiv co-productii, printre care
Pădurea spânzuraţilor – regia: Liviu CIULEI (1965)
Tânase Scatiu – regia: Dan PITA
Luchian – regia: Nicolae MĂRGINEANU (1981)
Gazda de herghelie – regia: KOVÁCS András (Ungaria)
Ştafeta – regia: KOVÁCS András (Ungaria, 1970)
Érik a fény – regia: KAMONDI László, SZEMES Mihály (Ungaria, 1970)
Ábel în codru – regia: MIHÁLYFI Sándor (Ungaria, 1994)

Distincţii şi premii:

2010 – Premiul "EMKE"
2008 – Crucea de Cavaler a Republicii Ungare
2007 – Premiul UNITER pentru întreaga activitate
2005 – Premiu pentru întreaga activitate – Kisvárda, Ungaria
2004 – Ordinul "Meritul Cultural"- Gradul de Cavaler al Ministerului Culturii si Cultelor
2001 – Premiul "Jászai Mari" (Ungaria)
1999 – Premiul "Szentgyörgyi István"
1997 – Premiu pentru întreaga activitate oferit de Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
1992 – Premiul Elisabeta (Ungaria)

Rolurile jucate la Teatrul Maghiar de Stat Cluj:

2005/2006

Niccolo - Matei Vişniec: Angajare de clovn, regia: Attila Keresztes

2003/2004

Bătrânul Ekdal - Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes
Robert, tatăl - Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa

2002/2003

Faust - Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
Păstorul [Domnul], Domnul - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi
TIMPUL - William Shakespeare: Poveste de iarnă, regia: Attila Keresztes

2001/2002

Hugh - Brian Friel: Traduceri, regia: David Grant
Bunicul - Slawomir Mrožek: Carol, regia: Gábor Tompa