Târgu-Mureş, 1957

András Visky

director artistic adjunct
Locul şi data naşterii: Târgu-Mureş, 13 aprilie, 1957
Scriitor, dramaturg, membru al Academiei de Litere si Arte "Széchenyi", afiliată Academiei Maghiare de Ştiinţe (Budapesta), conferenţiar al Facultăţii de Teatru şi Televiziune Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, consultant artistic al Festivalului International de Teatru INTERFERENŢE 2012.


Piese reprezentate:
2012 - Porn [Porno] - Theatre Y, Chicago, USA, regia: Éva Patkó
2012 - I Killed My Mother [Am omorât-o pe mama] - La MaMa Experimental Theatre, New York, regia: Karin Coonrod 
2012 - Porno [Porno] - Théâtre de l'Odéon, regia: Thomas Quillardet  
2012 - I Killed My Mother [Am omorât-o pe mama] - Gárdonyi Géza Színház, Eger, Hungary, regia: Árpád Sata  
2012 - I Killed My Mother [Am omorât-o pe mama] - Kamaraszínház, Arad, Romania, regia: András Visky 
2011 - I Killed My Mother [Am omorât-o pe mama] - Hungarian State Theatre, Cluj, Romania, regia: Albert Csilla şi Dimény Áron
2011 - Pornó [Porno], regia: Mari Nagy, Teatrul Naţional din Budapesta 
2010 - Alkoholisták [Alcooliştii], regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
2010 - I Killed My Mother [Am omorât-o pe mama], regia: Karin Conrood, Green House Theatre
2010 - Juliet [Julieta], regia: Karin Conrood, Royal George Theatre, Theatre Y
2010 - Green Relief, Grand Rapids Art Museum "Art Play Project", regia: András Visky
2010 - Megöltem az anyámat [Am omorât-o pe mama], regia: Géza Bodolay, Teatrul Naţional din Szeged, Ungaria
2007 - Júlia [Julieta], regia: László Bocsárdi, Teatrul Tamási Áron, Sf. Gheorghe, cu: Éva Ruszuly 
2009 - Visszaszületés [Născut pentru niciodată], regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
2009 - Alkoholisták [Alcooliştii], regia: Menyhért Szegváry, Teatrul "Gárdonyi Géza" din Eger 
2008 - Julieta, regia: Ioana Petcu, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandi" din Iaşi, cu: Ioana Lefter
2007 - Júlia [Julieta], regia: László Bocsárdi, Teatrul Tamási Áron, Sf. Gheorghe, cu: Éva Ruszuly 
2007 - Disiples [Discipolii], regia: Christopher Markle, SummerNITE Company, Elgin Art Showcase, Chicago)
2006 - Juliet [Julieta], regia: Christopher Markle, SummerNITE Company – Theatre Y, New American Theatre, Rockford IL, 2006), cu: Melissa Hawkins
2006 - Disciples [Discipolii], regia: Stephanie Sandberg, Laboratory Theater, Calvin College, Grand Rapids MI.
2006 - Hosszú péntek [Vinerea lungă], regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
2005 - Tanítványok [Discipolii], regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
2005 - Julieta, regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional Cluj 
2005 - A szökés [Evadarea], regia: Éva Patkó, Compania Tompa Miklós, Teatrul Naţional Târgu Mureş
2004 - Julieta, teatru radiofonic, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional Radiofonic, Radio România Cultural, Bucureşti
2004 - A meg nem szūletett [Nenăscutul], spectacol lectură. Dramaturg: Zsuzsa Radnóti, Teatrul de Comedie, Budapesta
2003 - Vasárnapi iskola [Şcoala de duminică], regia: Gyōrgy Selmeczi, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj
2003 - Júlia [Julieta], teatru radiofonic, regia: Anikó Varsányi, Magyar Radió, Budapesta
2002 - Júlia [Julieta], regia: Gábor Tompa, Teatrul Thália, Budapesta şi Teatrul Maghiar de Stat Cluj - Spectacole în Bucureşti, New York, Washington D.C.
2001 - Tanítványok [Discipolii], regia: József Jámbor, Teatrul Csokonai, Debrecen
2000 - A szōkés [Evadarea], teatru radiofonic, regia: Anikó Varsányi, Magyar Rádió Budapesta.
1994 - Vércseh [Vércseh], teatru radiofonic, regia: Anikó Varsányi, Magyar Rádió, Budapesta


A colaborat ca dramaturg la următoarele spectacole ale Teatrului Maghiar din Cluj:
Stagiunea 2013/2014:
Caravaggio Terminal, un proiect de András Visky și Robert Woodruff • regia: Robert Woodruff
Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea • regia: Mihai Măniuţiu

Stagiunea 2012/2013:
Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session  • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2011/2012:
Charles Mee: O nuntă perfectă • regia: Karin Coonrod
Róbert Lakatos - Cecília Felméri: Drakulatura - sau Proiectul Brand Stroker • regia: Róbert Lakatos
Thomas Vinterberg - Mogens Rukov - Bo Hr. Hansen: Aniversarea  • regia: Robert Woodruff

Stagiunea 2010/2011:
Albert Camus: Caligula • regia: Mihai Măniuțiu
Marin Držić: Dundo Maroje • regia: Robert Raponja
Georg Büchner: Leonce şi Lena • regia: Gábor Tompa
András Visky: Alcoolicii • regia: Gábor Tompa
Aristofan: Lysistrata sau oraşul femeilor • regia: Dominique Serrand

Stagiunea 2008/2009:
A.P. Cehov: Trei surori • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2007/2008:
Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici • regia: Robert Raponja
Henrik Ibsen: Peer Gynt • regia: David Zinder
Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare • regia: Dragoş Galgoţiu

Stagiunea 2006/2007:
Cântarea cântărilor • regia: Mihai Măniuţiu
András Visky: Vinerea lungă • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2005/2006:
I. L. Caragiale: O scrisoare pierdută • regia: Gábor Tompa
András Visky: Discipolii • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2004/2005:
Carlo Goldoni: Piaţeta • regia: Mona Chirilă

Stagiunea 2003/2004:
E. Ionesco: Jacques sau supunerea • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 2002/2003:
Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe • regia: György Selmeczi

Stagiunea 2000/2001:
William Shakespeare: Romeo şi Julieta • regia: Attila  Keresztes

Stagiunea 1999/2000:
Samuel Beckett: Sfârşit de partidă • regia: Gábor Tompa
Molière: Mizantropul • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 1998/1999:
W. Shakespeare: Furtuna • regia: Dragoş Galgoţiu

Stagiunea 1997/1998:
Shakespeare: Troilus şi Cressida • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 1996/1997:
Eugène Ionesco: Scaunele • regia: Vlad Mugur
Mihály Vörösmarty: Csongor şi Tünde • regia: Tibor Csizmadia

Stagiunea 1995/1996:
Lope de Vega: Câinele grădinarului • regia: László Bocsárdi
Ferenc Molnár: Liliom • regia: István Kövesdy
W. Gombrowicz: Opereta • regia: Gábor Tompa
Péter Kárpáti: Fructul pântecului tău • regia: László  Bérczes

Stagiunea 1994/1995:
Milán Füst: Tanti Máli • regia: Árpád Árkosi
Mihail Bulgakov: Cabala bigoţilor • regia: Gábor Tompa
Shakespeare: A douăsprezecea noapte • regia: Victor Ioan Frunză
Carlo Goldoni: Gâlcevile din Chioggia • regia: Árpád Árkosi

Stagiunea 1993/1994:
Székely János: Maurii • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 1992/1993:
Ervin Lázár: Aventurile lui Bab Berci• regia: István Mózes
Shakespeare: Visul unei nopţi de vară • regia: Gábor Tompa
László Márton: Ambiţiosul • regia: Miklós Parászka
Sándor Hunyady: Castel din Transilvania • regia: Gábor Dehel

Stagiunea 1991/1992:
Eugene Ionesco: Cântăreaţa cheală • regia: Gábor Tompa

Stagiunea 1990/1991:
S. Mrozek: Poliţia • regia: Árpád Árkosi
Shakespeare: Cum vă place • regia: Gábor Tompa 

 
Principalele volume de autor:
Megváltozhat-e egy ember [Se poate schimba un om?] (Korunk, 2009) 
Gyáva embert szeretsz [Iubeşti un om laş] (Jelenkor, 2008)
Juliet [Julieta] (Theatre Y, Carol Stream IL, 2007)
A különbözőség vidékén (Ed. Vigilia, Budapesta, 2007)
A szökés [Evadarea] (Ed. Koinónia, Cluj, 2006)
Tirami sù [Tirami sù] (Ed. Koinónia, Cluj, 2006)
Ha megh [Poezii] (Cluj, 2003) 
Júlia [Teatru] (Budapesta, 2003) 
Fals tratat de convietuire (Cluj, 2002. Cu Daniel Vighi şi Alexandru Vlad)  
Írni és (nem) rendezni [Studii de teatrologie ](Cluj, 2002) 
Betlehemi éjszaka [Proza] (2001; în limbile maghiară, română, engleză)
Aranylevél  [Poezii] (Cluj - Budapesta, 1999)
Goblen [Poezii] (Pécs, 1998)
Reggeli csendesség [Eseu] (Budapesta, 1996)
Hamlet elindul [Critică teatrală] (Târgu Mureş - Chicago, 1996)
Romániai magyar négykezesek (1994, împreună cu Gábor Tompa)
Hóbagoly [Poezii] (Budapesta,1992)
Fotóiskola haladóknak [Poezii] (Bucureşti,1988)
Partraszállás [Debarcarea] (Bucureşti,1982)
 
Volume despre el: 
Mint aki látja a hangot [Ca unul care vede sunetul] (Budapest, 2009)

Princapalele premii:
Premiul Szép Ernő
(2017)
Premiul József Attila (2009)
Premiul Bánffy Miklós (2008)
Premiu special pentru prestaţia ca autor şi ca dramaturg a piesei Vinerea lungă (2007)Premiul „Szép Ernő” al guvernului Republicii Ungare pentru dramaturgie (2002)
Premiul „Károli Gáspár” al guvernului Republicii Ungare pentru literatură (2002)
Premiul Fundaţiei Soros pentru Literatură (Budapesta, 1999)
Premiul Salvatore Quasimodo pentru poezie (2001)
Premiul Poesis (1993)
 

Activitate artistică la TMS Cluj

2016/2017

regia - Visky András: Porno
regia - György Dragomán: Galoși
dramaturgia - Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

dramaturgia - După romanul lui Franz Kafka: Amerika, regia: Michal Dočekal
dramaturgia - William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

regia - Ilma Rakusa: Călătorii și dramolete
regia - Ziua Poeziei Maghiare: A fűnyírógép (ODAKINT)
dramaturgia - Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
dramaturgia - Georges Feydeau – M. Desvallières: Logodnicii din provincie, regia: Alexandru Dabija

2013/2014

text, dramaturgie - Caravaggio Terminal, regia: Robert Woodruff
dramaturgia - Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja
regia - Péter Esterházy: Eu sunt Tu
traducere, dramaturgia - Johannes von Tepl: Plugarul şi moartea, regia: Mihai Măniuțiu

2012/2013

dramaturgia - Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa

2011/2012

dramaturgia - Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
dramaturgia - Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff
dramaturgia - Róbert Lakatos, Cecília Felméri: Draculatura - sau Proiectul Brand Stroker, regia: Róbert Lakatos

2010/2011

dramaturgia - Albert Camus: Caligula, regia: Mihai Măniuţiu
dramaturgia - Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
dramaturgia - Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa
dramaturgia - András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa

2009/2010

dramaturgia - András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2008/2009

dramaturgia - Georg Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu
dramaturgia - William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
dramaturgia - A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

dramaturgia - Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja
dramaturgia - Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
dramaturgia - Thomas Bernhard: Societatea de vânătoare, regia: Dragoş Galgoţiu

2006/2007

dramaturgia - Cântarea cântărilor, regia: Mihai Măniuţiu
dramaturgia - András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa

2005/2006

dramaturgia - Sofocle: Oedip rege, regia: Mihai Măniuţiu
dramaturgia - András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa

2004/2005

dramaturgia - I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa
dramaturgia - Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă

2003/2004

dramaturgia - Eugene Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa

2002/2003

dramaturgia - Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi

1999/2000

dramaturgia - Molière: Mizantropul, regia: Gábor Tompa