Hommage à Rabelais, Rabelais nyomán

Pantagruel sógornője

A Kolozsvári Állami Magyar Színház, a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház és a lyoni Compagnie Silviu Purcărete koprodukciója

Nagyszínpad
1 óra 20 perc

Virgil Flonda
Bács Miklós, Bogdán Zsolt, Bíró József, Dimény Áron, Molnár Levente, Jacques Bourgaux, Marie Cayrol, Florin Coşuleţ, Diana Fufezan, Györgyjakab Enikő, Cătălin Patru, Ofelia Popii, Laurent Schuh, Cristian Stanca, Cristina Flutur, Adrian Matioc
 
 

rendező
Silviu Purcărete
 
díszlettervező
Helmut Stürmer
 
jelmeztervező
Helmut Stürmer
 
zeneszerző
Vasile Şirli
 
zenekar
Anca Stranici, Laura Călina
 
a rendező munkatársa
Cristian Stanca
 
előadásvezető
Borsos Levente
 

 
 
 
A bemutató dátuma: 2003. május 28.
 
A Kolozsvári Állami Magyar Színház, a szebeni Radu Stanca Színház és a Lyon-i Silviu Purcărete Társulat közös nagyprodukciójával, a Pantagruel sógornője (Hommage a Rabelais) c. előadással két alkalommal szerepelt az Európai Színházi Únió évente sorra kerülő nagyfesztiválján (Porto - 2004, Róma - 2005).
Silviu Purcărete különleges „gasztronómiai improvizáció”-ját a Román Színházi Szövetség (UNITER) a
2003-as év Legjobb előadásának díjára jelölte. 
A produkció bemutatásra került 2003-ban a szebeni Nemzetközi Színházi Fesztiválon, majd Bukarestben, Craiová és Temesváron vendégszerepelt. Továbbá 2004. szeptember elején Cognacban járt, s ezt követően novemberben egy hónapig tartó franciaországi turnésorozatra indult: bemutatták a Bayonne-i (Franciaország) Scène Nationale-ban, a Seyne-sur-mer-i Európa Színházban, majd Chatillonban.



Részletek a sajtóban megjelent írásokból 


Fotók: Makara Lehel (1-12) és Pierre Borasci (13-24). 

A jelenleg Franciaországban élő rendező, Silviu Purcărete Francois Rabelais humorral és ellentmondásokkal teli művéből, a Gargantua és Pantagruelből ihletődött. Az eredmény a színészekkel közös alkotófolyamatból született, több közösen végzett feladat-kísérletből állt össze az egységes produkció.
 
A főként koreográfián és zenén alapuló előadás nyelvi korlátok nélkül mindenki számára érthető, hiszen az előadásban a színházi jelek közül a gesztus, a test és a kép, valamint a tárgyak és kellékek kommunikációs lehetőségei kapnak hangsúlyt.
 
Az előadásban a kolozsvári, szebeni és Râmnicu-Vâlcea-i színészek mellett franciaországi és magyarországi színészek munkáját értékelhetjük.
 

"Már tíz évvel ezelőtt meg szerettem volna rendezni ezt az előadást, de feladtam, mert a terv túlságosan merésznek és nehezen kivitelezhetőnek bizonyult. Az igazság az, hogy Rabelais-t nem igazán olvassuk, kevesen vették kezükbe a könyvet úgy, hogy elejétől végig elolvassák, legfeljebb csak részleteket ismerünk belőle. Be kell vallanom, hogy amikor eldöntöttem, hogy színpadra állítom, én sem olvastam el elejétől végig.
Igazából a regény igencsak színház-ellenes anyag, csupán nagy és lényegi veszteségekkel lehet színpadi változatot készíteni belőle. Radikálisan kellett hozzáállnom: maga az előadás ihletődik Rabelais regényének világából, de nem csupán újraalkotni akarja azt. Még csak azt sem mondhatom, hogy csupán személyes attitűdömről lenne szó, hiszen a színészekkel közös alkotófolyamatban született, és több közösen végzett feladat-kísérlet eredménye. Motívumokat és témákat vettünk alapul Rabelais regényéből ezekhez a feladatokhoz, a cím pedig abból a kétségbeesésből született, amelybe a „Miről szól az előadás?” – jellegű kérdések kergettek. Nem, nem  Gargantuaról és Pantagruelről, mégcsak nem is csupán Pantagruelről, hanem valaki másról, aki szintén családtag, egy unokatestvér, a sógornő, talán."



Silviu PURCĂRETE
 
A bemutató dátuma: 2003. május 28.
Az előadás időtartama: 1óra 20 perc